Lustracja gdańskiego ośrodka akademickiego

Wprost Numer: 14/2007 (1267)
Przywódcy antylustracyjnego buntu na uniwersytetach współpracowali ze Służbą Bezpieczeństwa
To oni zorganizowali protest przeciwko nowej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. To oni oburzają się, że ustawa wymaga złożenia oświadczeń lustracyjnych przez wszystkich przedstawicieli wyższej kadry akademickiej. To profesorowie Andrzej Ceynowa (obecnie rektor Uniwersytetu Gdańskiego) oraz Józef Włodarski (dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego gdańskiej uczelni). – IPN nie może być wyrocznią – oświadczył prof. Włodarski.
Włodarski wraz z Ceynową inicjowali uchwalenie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich stanowiska potępiającego lustrację na uniwersytetach. Prof. Ceynowa jest nawet twórcą tzw. antylustracyjnego fortelu akademickiego. Polega on na tym, że profesorowie objęci lustracją na własną prośbę będą przenoszeni na funkcję asystenta. A asystenci lustracji nie podlegają. – Zrobię wszystko, by uchronić swoich ludzi – mówił pod koniec marca 2007 r. „Gazecie Wyborczej” prof. Ceynowa.
Okazuje się, że przywódcy antylustracyjnego frontu wśród akademików mają osobiste powody, by się bać ujawnienia zasobów IPN. Z dokumentów, do których dotarł „Wprost”, wynika, że profesorowie Włodarski i Ceynowa byli tajnymi współpracownikami tajnych służb PRL. Obaj współpracowali z bezpieką do końca istnienia PRL – ostatnie raporty pochodzą z 1989 r. Przyjmował je, podobnie jak od innych agentów uplasowanych wśród trójmiejskich naukowców, znany w Gdańsku ppłk Henryk Łapuszek.
Józef Włodarski podpisał zobowiązanie do współpracy 28 września 1974 r. Studiował wtedy na czwartym roku historii Uniwersytetu Gdańskiego..Po ukończeniu studiów Włodarskiego przejął Departament II MSW – kontrwywiad. Wtedy zaczął się posługiwać pseudonimem Jan. Donosił, robiąc jednocześnie karierę naukowca na Uniwersytecie Gdańskim. „Wprost” dotarł do raportów dotyczących sprawy obiektowej o kryptonimie „Zalew”, które składał funkcjonariuszom kontrwywiadu SB…
To wszystko fałszerstwo
– Nie współpracowałem z bezpieką. Miałem z nią częste kontakty, ale tylko dlatego, że z nią walczyłem. Nie podpisywałem żadnego zobowiązania i nie brałem pieniędzy. Wszystko jest sfałszowane – ocenia w rozmowie z „Wprost” prof. Włodarski. – Przedstawianie mojej osoby jako tajnego współpracownika jest zemstą panów z IPN za to, że krytykuję lustrację – dodaje.

Zaprzecza też, że współpracował z kontrwywiadem. – Owszem, spotykałem się z konsulem Chin w Gdańsku, ale było to związane wyłącznie z moimi zainteresowaniami SB – dodaje Włodarski. Twierdzi też, że sam był zwalczany przez bezpiekę. Jako argument podaje fakt, że nie mógł wyjeżdżać za granicę i nie mógł pracować w szkolnictwie wyższym. W jego oficjalnym biogramie jest jednak informacja, że do końca lat 80. zdobywał stopnie naukowe: w 1989 r. został adiunktem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim obronił doktorat….”Archiwa są niewiarygodne. Niemal każdy, kto prowadził działalność naukową w latach 70. i 80., powinien się przyznać do winy – tłumaczył kilkanaście dni temu w „Gazecie Wyborczej” prof. Józef Włodarski. Tylko dlaczego sam nie potrafi się przyznać do winy?

….Z dokumentów, do których dotarł „Wprost”, wynika, że tajnym współpracownikiem SB o kryptonimie Lek był prof. Andrzej Ceynowa, dziś rektor Uniwersytetu Gdańskiego w latach 80. kontaktujący się z Lechem Wałęsą. Na potrzeby bezpieki inwigilował dyplomatów i obcokrajowców mających kontakt z Uniwersytetem Gdańskim
—————-
———
GW  20.03.2007

Uniwersytet Gdański pomoże wykładowcom, którzy nie chcą składać oświadczeń lustracyjnych – będą na własną prośbę degradowani przez rektora do stanowiska asystenta. A asystenci lustracji nie podlegają. – Ta forma lustracji jest niesprawiedliwa – mówi prof. Andrzej Ceynowa, rektor UG. – Zrobię wszystko, by uchronić moich ludzi.

Rektor UG Andrzej Ceynowa: – Podsunięto mi pomysł, by takie osoby na ich pisemne życzenie pozbawiać funkcji i przekwalifikować na asystenta. To sprawa uczelni: asystentem może zostać nawet profesor. Zatrzymam kadrę, a problem się rozwiąże. Osób, które mogłyby kierować instytutami, nie zabraknie.

Prof. Józef Włodarski, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego, badacz służb specjalnych do XIX wieku: – IPN nie może być po tylu latach wyrocznią. Archiwa są niewiarygodne. Nie daje się szans osobom, które padły ofiarą manipulacji. Niemal każdy, kto prowadził działalność naukową w latach 70. i 80., powinien przyznać się do winy. SB non stop kręciła się w tym środowisku. Nie wspomnę o tych, co wyjeżdżali na stypendia. SB nagabywała ich bez przerwy. Kto wie, co tam powypisywali?

———

DOLINA CZERWONYCH SŁONI

Artykuł z „Tygodnika Gdańskiego” nr 15., 14 kwietnia 1991

Ustawa o szkolnictwie wyższym z dnia 12 września 1990 utrwaliła w uczelniach struktury profesorskie z ostatniego dziesięciolecia. Okres ten charakteryzował się licznymi mianowaniami na stanowiska profesorskie przez wojskowo-partyjne władze stanu wojennego i pod wpływem rekomendacji czynników partyjnych. Praktyki te miały szczególne nasilenie w mniejszych szkołach akademickich, w których autorytet naukowy Senatu i Rad Wydziałów nie był wysoki.

W Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni dokonano dodatkowo drastycznej czystki kadry naukowej z powodu zaangażowania części tej kadry w działalność związkową NSZZ „Solidarność” w latach 1980-81…

——-

Gdańsk. Senat UG potępił ustawę

GW 2007-03-23

„Ustawę lustracyjną ingerującą w autonomię wyższych uczelni uważamy za szkodliwą dla całej społeczności akademickiej. Nie chcemy, aby oceny postaw moralnych kadry profesorskiej i wykładowców dokonywano na podstawie niekompletnych, często wyrywkowych i trudnych do zweryfikowania dokumentów służby bezpieczeństwa” – czytamy w uchwale, którą przyjął wczoraj senat Uniwersytetu Gdańskiego. – Obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych odbierany jest przez wielu uczciwych pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, niesplamionych współpracą z SB, jako naruszenie ich godności”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: