Kilka słów o projekcie strony ‚Lustracja  i weryfikacja naukowców PRL’

Strona ta powstaje w ramach realizacji projektu badawczego  ‚Weryfikacja kadr naukowych w okresie PRL-u na przykładzie ośrodka krakowskiego’ . Dzięki   IPN autor ma dostęp do zbiorów archiwalnych dotyczących prowadzonego tematu. Tym niemniej zwracam się z apelem do środowiska akademickiego, a w szczególności do  wyrejestrowanych z systemu akademickiego w okresie PRL-u  o informacje  dotyczące metod weryfikacji kadr akademickich,  przypadków wykluczania niewygodnych naukowców i nauczycieli akademickich, przypadków kolaboracji naukowców z systemem komunistycznym czy to poprzez współpracę z SB czy  z PZPR,  podejmowanej dla umocowania swoich karier naukowych i/czy niszczenia karier innych.

Nie jest tajemnicą, że w radach naukowych  instytucji naukowych, akademickich,  musiał być obecny czynnik partyjny, bez akceptacji którego nikt nie mógł być awansowany, nagrodzony a każdy  wyjazd zagraniczny  był kontrolowany przez SB.

Instrukcja NKWD Ściśle tajne Moskwa, 2.VI.1947r. K.AA/OC 113 INSTRUKCJA NK/003/47 8222;35.  jasno mówiła: W szkolnictwie podstawowym, zawodowym, a w szczególności w szkołach średnich i wyższych doprowadzić do usunięcia nauczycieli cieszących się powszechnym autorytetem i uznaniem.” i ta instrukcja zaważyła chyba na polityce kadrowej w sferze akademickiej. W duchu  tej instrukcji  wielu nauczycieli o dużym autorytecie pousuwano,  szczególnie ze szkół wyższych, aby nie wpływali negatywnie na młodzież akademicką.  Skutki trwają do dnia dzisiejszego i nie da  się wyjaśnić obecnego kiepskiego stanu nauki w Polsce abstrahując od negatywnej selekcji kadr naukowych stosowanej w okresie PRL-u i nie da się zreformować  systemu nauki  bez uwzględniania  systemu wartości obecnych kadr naukowych broniących swoich przywilejów.

Na stronie będą zbierane informacje o sprawach lustracji różnych, nie tylko krakowskich, ośrodków akademickich, o przypadkach współpracy  naukowców z SB, o mechanizmach robienia/niszczenia  karier naukowych  w systemie komunistycznym.

Będę wdzięczny za informacje zarówno publikowane,  jak i  szczególnie te – niepublikowane, dotyczące tematu.

Kontakt: jozef.wieczorek@interia.pl

tel. 609 659 124

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: