Wolszczan zrezygnował z profesury na UMK

źródło

Wolszczan zrezygnował z profesury na UMK

GW 8.10.2008

Prof. Aleksander Wolszczan zrezygnował z etatu profesora zwyczajnego na toruńskim uniwersytecie. Ostateczna decyzja w sprawie słynnego astronoma jest teraz w gestii rektora UMK. Zaraz po otrzymaniu rezygnacji rektror zwrócił się do Wolszczana z prośbą o rozmowę, po której miałby podjąć decyzję, ale do tej pory nie było odzewu ze strony naukowca.

W środę rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński spotkał się z uczelnianym zespołem konsultacyjnym (pod przewodnictwem prof. Stanisława Salmonowicza), który zapoznał się ze stanowiskiem „Zespołu Badawczego dla określenia zakresu autonomii UMK oraz jej ograniczania przez wpływ organów państwa w latach 1968-1990” oraz z autentyczną dokumentacją w sprawie kontaktów prof. Wolszczana z SB, a także dotychczasowymi oświadczeniami słynnego astronoma dla mediów, nie negującymi faktu długoletniej współpracy z bezpieką.

Jak głosi komunikat po spotkaniu, zespół konsultacyjny uznał wyjaśnienia prof. Wolszczana „za dalece niewystarczające i stanął na stanowisku”, że rektor powinien przyjąć rezygnację z etatu profesora zwyczajnego UMK złożoną przez prof. Wolszczana. Nie wyklucza to jednak ewentualnej dalszej współpracy naukowej środowiska astronomicznego UMK z prof. Wolszczanem.

Jedna odpowiedź

  1. „IPN to nie Święta Inkwizycja”
    INSTYTUT: NIE BYŁO KAMPANII W SPRAWIE WOLSZCZANA
    http://www.tvn24.pl/12690,1568685,0,1,ipn-to-nie-swieta-inkwizycja,wiadomosc.html
    IPN nie prowadził żadnej „kampanii” w sprawie prof. Aleksandra Wolszczana, a materiały go dotyczące nie były przedmiotem badań historyków z Instytutu – tak zareagował Instytut na opublikowany w poniedziałek list otwarty klubu Lewicy.
    IPN został w nim ostro zaatakowany. „Dziwi nas fakt, że do tej pory kampania IPN nie spotkała się z żadnym publicznym potępieniem. Dziwi nas bierność środowisk naukowych, które powinny w takich sprawach publicznie piętnować zawiść pseudonaukowców z IPN” – napisali w liście do astronoma posłowie Lewicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: