Jerzy Eisler: Nauczyciele historii nie chcą uczyć o PRL

Jerzy Eisler: Nauczyciele historii nie chcą uczyć o PRL

Polska, 9.10.2008

Nauczyciel goni z programem, który jest po prostu przeładowany. Rzadko wychodzi poza wydarzenia 1956 roku, bardzo często z zadyszką dochodzi tylko do II wojny światowej. Efekt jest mizerny. Uczeń trzy razy uczy się o starożytnym Egipcie, a na lekcjach nie dowiaduje się nic o stanie wojennym z 1981 roku, Solidarności czy Lechu Wałęsie. Uczniowie nie tylko nie znają dat, ale też nie mają zielonego pojęcia o wydarzeniach, które przez ostatnie sto lat kształtowały naszą tożsamość. Musimy odwrócić piramidę.

Nauczyciele narzekają, ale bezpieczniej jest im uczyć o Mieszku I czy o szwedzkim potopie niż o najnowszej historii, którą cały czas próbuje się zafałszować. Dzisiaj historia została zdominowana przez polityków, każdy ma swoją wersję na temat porozumień sierpniowych z 1980 roku czy Okrągłego Stołu. Programem nauczania kieruje polityczna doktryna. Nauczyciele boją się narażać, nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za to, co przekazują na lekcjach o PRL.

Niektórzy moi koledzy profesorowie uważają, że ostatnie sto lat to jeszcze nie historia i że w ogóle nie powinniśmy o nich wspominać na lekcjach. A przecież najnowsze dzieje są dla młodych ludzi najważniejsze. Powinni wiedzieć, co to był PRL, dlaczego Niemcy, które przegrały wojnę, są bogatsze od Polski, która teoretycznie ją wygrała. Powinni wiedzieć, że totalitarny system, który rządził Polską, zdominował dosłownie wszystko, nawet sport i pogodę. Był po prostu wszechobecny.

———-

Akowcy: Niech szkoła uczy o sowieckich zbrodniach

Polska, 8.10.2008

Kombatanci Armii Krajowej będą wymuszać na resorcie edukacji reformę programu nauczania historii w szkołach średnich.

Domagają się większej liczby lekcji poświęconych komunizmowi. Akowców popierają historycy, a nawet resort edukacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: