SB preparowało materiały kompromitujące Bartoszewskiego

 

Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Władysław Bartoszewski
…..
W latach 1972-73 toczyło się śledztwo Wydziału Śledczego KSMO po doniesieniu W. Bartoszewskiego do Prokuratury Generalnej – sprawa nr repertorium D-59/72 – w związku ze sfałszowaniem jego podpisu. Fałszerstwo było elementem kombinacji operacyjnej SB mającej na celu, za pomocą spreparowanych materiałów, skompromitowanie W. Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB i przedstawienie go jako informatora „Radio Wolna Europa”. Śledztwo zakończono wobec nie wykrycia sparwców. Akta zarchiwizowano 20.05.1975 r. pod nr 2312/III, następnie sfilmowano.
———–

SB preparowało materiały kompromitujące Bartoszewskiego

gazeta.pl,9.10.2008

SB sfałszowało podpis Władysława Bartoszewskiego, który miał potwierdzać jego rzekomą agenturalną działalność – wynika z nowych materiałów, które opublikował w swych katalogach IPN. – Chciano mnie wrobić. Bezpieka walczyła ze mną wszelkimi metodami – komentuje w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info doradca premiera ds. międzynarodowych.

Z zapisu w katalogu IPN wynika, że spreparowane materiały wytworzono jako „element kombinacji operacyjnej SB mającej na celu skompromitowanie Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB”. W latach 1972-73 toczyło się nawet śledztwo w tej sprawie, bo Bartoszewski złożył odpowiednie doniesienie do prokuratury. Sprawę jednak umorzono, nie wykrywając sprawców fałszerstwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: