Geolog lustruje naukowców

Geolog lustruje naukowców

Kurier Lubelski,16.10.2008

 ZAMIAST TECZEK STRONA W INTERNECIE

Józef Wieczorek, z wykształcenia geolog, zachęca naukowców z całej Polski do nadsyłania informacji na temat współpracy środowisk akademickich ze służbami bezpieczeństwa w okresie PRL. Właśnie dlatego utworzył specjalną stronę internetową. Mają być tam publikowane wszystkie nadesłane materiały. Jakie? Wieczorek zapewnia, że również bardzo odważne, o ile autor zdecyduje się podpisać pod nim własnym nazwiskiem..

O jakie informacje chodzi? O materiały dotyczące metod weryfikacji kadr akademickich, przypadków wykluczania niewygodnych naukowców i nauczycieli akademickich, kolaboracji naukowców z systemem komunistycznym poprzez współpracę z SB czy z PZPR, podejmowaną dla umocowania swoich karier naukowych i czy niszczenia cudzych.

– Nie jest tajemnicą, że w radach naukowych instytucji akademickich musiał być obecny czynnik partyjny, bez akceptacji którego nikt nie mógł być awansowany, nagrodzony, a każdy wyjazd zagraniczny był kontrolowany przez SB – mówi Wieczorek i zaznacza, że to są niezwykle istotne sprawy. – Bo problem współpracy z SB na uczelniach wyższych wciąż nie został rozwiązany – stwierdza….

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. PRZEGLĄD MEDIÓW – 16 października 2008 r.
    http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/18/8156/PRZEGLAD_MEDIOW__16_pazdziernika_2008_r.html

    # Józef Wieczorek, z wykształcenia geolog, zachęca naukowców z całej Polski do nadsyłania informacji na temat współpracy środowisk akademickich ze służbami bezpieczeństwa w okresie PRL. Właśnie dlatego utworzył specjalną stronę internetową. Mają być tam publikowane wszystkie nadesłane materiały. Jakie? Wieczorek zapewnia, że również bardzo odważne, o ile autor zdecyduje się podpisać pod nim własnym nazwiskiem. Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN w Warszawie, przypomina, że w Polsce obowiązuje swoboda badań naukowych. – Każdy naukowiec i student posiadający rekomendację, ma dostęp do naszych materiałów – zaznacza. Można też publikować i informować publicznie o przypadkach współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Oczywiście zgodnie z prawem odpowiedzialność za treść publikacji ponosi autor wypowiedzi bądź tekstu. Kurier Lubelski, 16.10.2008 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: