Jerzy Jaskiernia – wieloetatowy profesor prawa, b. działacz ZMS. PZPR, PRON

Baza OPI:

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o23018
prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia
Dyscypliny KBN: nauki prawne
Specjalności: prawo konstytucyjne, prawo państwowe
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Instytut Nauk Politycznych AŚ w Kielcach
– Katedra Prawa AF w Warszawie – Kierownik
– Wydział Stosunków Międzynarodowych AF w Warszawie

Jerzy Jaskiernia w Wikipedii

Jerzy Jaskiernia (ur. 21 marca 1950 w Kudowie-Zdroju) – polski polityk, profesor nauk prawnych, poseł na Sejm PRL IX kadencji oraz na Sejm RP I, II, III i IV kadencji, były minister sprawiedliwości.

W latach 1972-1981 był asystentem, starszym asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UJ. W 1977 obronił tam pracę doktorską pt. Prawno-ustrojowa pozycja stanów USA i zagadnienie ich roli w realizacji zadań państwa, za którą otrzymał I nagrodę w konkursie miesięcznika „Państwo i Prawo”. Habilitował się w 1994, również z prawa konstytucyjnego, w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 2000 otrzymał tytuł naukowy profesoranauk prawnych.Działał w Związku Harcerstwa Polskiego oraz koncesjonowanych organizacjach młodzieżowych (ZMS i ZSP). Był przewodniczącym zarządu głównego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w latach 1981-1984. Od 1970 do rozwiązania działał w PZPR. W latach 80. pełnił funkcję sekretarza generalnego Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Od 1990 działał w SdRP, w 1999 przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.Był posłem IX kadencji Sejmu PRL oraz I, II, III i IV kadencji Sejmu RP. Od 4 marca 1995 do 26 stycznia 1996 zajmował stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Józefa Oleksego.

W 1992 znalazł się na liście Macierewicza jako tajny współpracownik. Według Rzecznika Interesu Publicznego od 1973 do 1975 był typowany przez wywiad PRL do współpracy, a w latach 1975-1980 zarejestrowany jako TW. W toku procesu lustracyjnego sąd ujawnił, że z akt wywiadu wynika, iż przy zakończeniu współpracy w 1980 stwierdzono, że w 1973 Jerzy Jaskiernia zgodził się na pomoc „w rozpoznaniu instytutów politologicznych w USA”. Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Warszawie w 2007 uznał go „kłamcą lustracyjnym”

Ostatecznie jednak Sąd Najwyższy w 2009 oczyścił go z zarzutu „kłamstwa lustracyjnego”, zmieniając niekorzystny dla Jerzego Jaskierni wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie

———–

Jaskiernia – prawomocnie uznany za „kłamcę lustracyjnego”

GW  2007-09-06

——–

Jaskiernia „kłamcą lustracyjnym”.WYROK JEST PRAWOMOCNY

tvn.24, 06.09.2007

Adwokat Jaskierni może jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego – co lustrowany już zapowiedział. Dopiero po wyroku SN osoba uznana za kłamcę lustracyjnego traci prawo do pełnienia funkcji publicznych – nowelizacja ustawy lustracyjnej przewiduje, że może to być od 3 do 10 lat.

————

Jerzy Jaskiernia

Ludzie Wprost |sylwetki Jerzy Jaskiernia

Był posłem IX kadencji Sejmu PRL oraz I, II, III i IV kadencji Sejmu Polski. Od 4 marca 1995 do 26 stycznia 1996 zajmował stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Józefa Oleksego.
W 2001 został wybrany z okręgu kieleckiego, w trakcie IV kadencji do 19 stycznia 2004 pełnił funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był także przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Od 1994 zasiadał w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu, gdzie pełnił funkcję I wiceprzewodniczącego Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka. W latach 2003-2004 był obserwatorem, a następnie członkiem Parlamentu Europejskiego. W 2005 bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora. Sąd Apelacyjny w Warszawie w 2007 uznał go „kłamcą lustracyjnym”

———–

Polityka 1/2004-Prymus na tle klasy

W 1970 r. jako dwudziestolatek wstąpił do PZPR. – Dla mnie – działacza młodzieżowego – partia była naturalną drogą politycznego rozwoju – tłumaczy. Słuchając Jaskierni można dojść do wniosku, że pewnych fraz się nigdy nie zapomina. Został sekretarzem Komitetu Uczelnianego PZPR na UJ, gdzie w ogóle organizacja partyjna była dość słaba i otoczona pewnym ostracyzmem krakowskiej profesury.

Większość studentów wybierała SZSP. Jaskiernia także się tam zapisał, ale karierę robił w ZMS. – W ZMS byłem rodzynkiem, bo to była głównie organizacja młodzieży robotniczej. Gdy powstał Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, ZMS przestał działać na uczelniach. Ja działałem w ZMS, a od 1976 r. w ZSMP, będąc pracownikiem uczelni. Wybór ZMS miał charakter polityczny. To była organizacja bardziej czerwona – mówi Jaskiernia. Inicjował akcje: „Wiosna inicjatyw społecznych”, „Dekada kół ZSMP: meldunki, inicjatywa, praca na cel”.

To prawda, ZMS był lepszą trampoliną. Dzisiaj głośna stała się studencka Ordynacka, ale w tamtych latach to Smolna (przy tej ulicy w Warszawie mieściła się siedziba ZMS) dawała kadry „dorosłej” władzy. Jaskiernia siedział jednocześnie aż na trzech koniach: ZMS, SZSP i PZPR. Mało kto był tak zapobiegliwy.

————

IPN – PRZEGLĄD MEDIÓW – 19 maja 2004 r. 

Lustracja Jerzego Jaskierni. Poseł Jerzy Jaskiernia, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i były przewodniczący Klubu Poselskiego SLD, napisał nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jaskiernia jest podejrzewany o współpracę z wywiadem MSW. Jego nazwisko – pierwszy raz w tym kontekście – pojawiło się w 1992 roku na tzw. liście Macierewicza. Służba ta miała zainteresować się Jaskiernią, gdy ten – młody absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego – w 1973 roku wybierał się na stypendium naukowe do USA. Sam Jaskiernia twierdził, że nie był współpracownikiem wywiadu, ale że po powrocie z Ameryki napisał sprawozdanie z pobytu dla władz UJ. Później – jak mówił – było ono wykorzystywane przez inne osoby, na co on nie miał wpływu. W czasie jednego z poprzednich procesów w związku z tym badano akta personalne Jaskierni, nadesłane przez władze UJ. W siedmiu zachowanych notatkach funkcjonariusze SB opisali dziewięć spotkań z Jaskiernią Wynikało w nich, że w listopadzie 1973 roku, gdy starał się o stypendium, spotkał się z nim funkcjonariusz wywiadu. Jaskiernia własnoręcznie napisał, i potwierdził w sądzie, zobowiązanie do zachowania tej rozmowy w tajemnicy. Na początku grudnia został wpisany do rejestru sieci agenturalnej jako „osoba zabezpieczona”. Rzeczpospolita, Nasz Dziennik, Życie, Życie Warszawy, Gazeta Wyborcza 19.05.2004 r.

———

Gry Jaskierni, czy gry Jaskiernią?

Dziennik Polski, 02-02-2007

Po rozpatrzeniu za zamkniętymi drzwiami kasacji rzecznika – który podejrzewa 57-letniego Jaskiernię o zatajenie związków z SB z lat 70. – SN uchylił wyrok sądu z czerwca 2006 r.Sąd ten stwierdził wtedy, że brak jakichkolwiek podstaw, by uznać, że Jaskiernia był agentem wywiadu PRL. Według sądu Jaskiernię zarejestrowano jako tzw. kontakt operacyjny bez jego wiedzy i zgody.„Współpracy materialnej nie było” – uznał sąd. Według niego sąd I instancji, uznając Jaskiernię za „kłamcę lustracyjnego”, naruszył procedury, gdyż stwierdził, iż istniał raport, jaki Jaskiernia miał przekazać wywiadowi PRL po powrocie ze stypendium w USA w latach 70. Tymczasem dokument ten nie zachował się, choć instrukcje wywiadu nakazywały zmikrofilmowanie go. Dlatego sąd II instancji doszedł do wniosku, że raport ten „istniał tylko w notatce oficera”.

Komentarzy 6

  1. […] Jerzy Jaskiernia – pełnił funkcję sekretarza generalnego, […]

  2. Proponuję zweryfikować ww. treści, gdyż były minister sprawiedliwości Jerzy Jaskiernia został ostatecznie oczyszczony z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Prawomocny wyrok wydał Sąd Najwyższy w 2009 r.

  3. Szanowni Państwo, czytam tę stronę i zauważyłam, że nie uwzględnia ona finałów spraw. Najlepiej widać to w przypadku Pana Profesora J. Jaskierni – przecież został on prawomocnie uniewinniony z absurdalnego zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Sąd Najwyższy orzekł na korzyść tego wybitnego naukowca prawa konstytucyjnego. Czy państwo nie powinniście tego uwzględnić – w innym przypadku strona może być poczytana jako rzucanie zarzutów ale nie weryfikowanie ich pod kątem prawomocnych orzeczeń. W tej sprawie była kasacja – uwzględniona na korzyść Jaskierni więc publikowanie treści niezgodnych z prawdą jest przecież przestępstwem…

    • Unieiwinniony z zarzutów- ale dlaczego—-bo barany z SB zapomnieli zrobić kopii filmowych co nakazywała ustawa z jego spotkań, sprawozdań” z ubekami.itd. To jest perfidne że taki człowiek dzisiaj może kpic z Polaków. A inni byli komuniści jeszcze się o niego upominaja. Kloaka i nic innego w temacie.Był juz taki profesorek z Torunia , co współpracował z SB , brał za to pieniadze i „wrzucał je do Wisły”. Ciekawe bo w Kielcach Jaskiernia miał tylko ściek o nazwie Silnica . Hydra komunistyczna podnosi łeb ?

  4. […] Jerzy Jaskiernia – wieloetatowy profesor prawa, b. działacz ZMS. PZPR, PRON […]

  5. […] media doniosły o tym, że Jerzy Jaskiernia [https://lustronauki.wordpress.com/2008/10/18/jerzy-jaskiernia-wieloetatowy-profesor-od-prawa-i-od-kl… ] profesordoktorhabilitowanynaukipolskiej, wybitny działacz ruchu komunistycznego w Polsce – […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: