Wojciech Pomykało – habilitant z Moskwy, profesor telewizyjny

Baza OPI:

Ludzie nauki
identyfikator rekordu: o20578
dr hab. Wojciech Pomykało
Dyscypliny KBN: pedagogika
Specjalności: teoria wychowania
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Wydział Pedagogiczny WSSE w Warszawie

Biogram: Wydział Pedagogiczny WSSE – kierunek Pedagogika

Dr hab. WOJCIECH POMYKAŁO – prezydent WSSE, prezes Fundacji Innowacja, profesor i założyciel Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Specjalista z zakresu teorii i praktyki wspomagania rozwoju osobowości. Pedagog ogólny i teoretyk wychowania. Członek rzeczywisty Akademii Nauk Pedagogicznych i Społecznych w Moskwie i członek rzeczywisty Międzynarodowej Akademii Kadrowej w Kijowie.

Przez długi okres czasu łączył działalność praktyczną w ruchu młodzieżowym i w aparacie politycznym PZPR z prowadzeniem działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej w wielu szkołach wyższych (Akademii Nauk Politycznych, Szkole Głównej Służby Zagranicznej, Uniwersytecie Warszawskim, Wyższej Szkole Teatralnej, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej).

W 1976 r. obronił w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie doktorat z pedagogiki ogólnej. W 1986 r. w Akademii Nauk Pedagogicznych w Moskwie obronił pracę habilitacyjną (doktora nauk) z zakresu pedagogiki ogólnej. W 1988 r. został powołany na doc. dr hab. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W 1992 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego WSP w Olsztynie. W 1994 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Od 1996 r. profesor nadzwyczajny WSSE w Warszawie.

Dr hab. W. Pomykało jest głównym twórcą Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie oraz edukacyjnej stacji telewizyjnej EDUSAT.

Jest też jedynym fundatorem i założycielem Fundacji Innowacja (23.01.2004 r. została wpisana pod Nr 5 do rejestru organizacji pożytku publicznego) która powołała WSSE i EDUSAT. WSSE to bardzo nowoczesna uczelnia rozwijająca edukację na poziomie szkoły wyższej z wykorzystaniem wspomagającej roli satelitarnej telewizji cyfrowej. Uczelnia ta zarówno wskutek doboru treści kształcenia jak i zestawu własnych nauczycieli akademickich, charakteryzuje się nie tylko najwyższym poziomem kształcenia ale rzeczywistym pluralizmem naukowych i światopoglądowych oraz ideologicznych ofert składanych studentom.

————-

EDUSAT

Środa,20:45
Salon naukowy prof. Wojciecha Pomykało, Szansa edukacyjna jakiej dotąd nie było
———
Niezalezna.pl, 17-09-2008
Czy prowadząc szkołę językową można stać się ofiarą potkomunistycznej nagonki? Okazuje się, że tak. Przekonała się o tym dr Maria Sicińska – wybitny pedagog i naukowiec. Padła ofiarą nagonki, której przewodzi profesor Wojciech Pomykało – niegdyś etatowy pracownik „Trybuny Ludu”, członek rzeczywisty moskiewskiej Akademii Nauk Pedagogicznych i Społecznych w Moskwie, w czasach PRL gorliwy wyznawca ideologii marksizmu i leninizmu.
Naukowiec na froncie ideologicznym

Prof. Wojciech Pomykało jest członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Pedagogicznych i Społecznych w Moskwie oraz członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Akademii Kadrowej w Kijowie. Jak sam o sobie pisze w oficjalnym życiorysie na stronach internetowych WSSE, łączył działalność praktyczną w aparacie politycznym PZPR z pracą dydaktyczno-naukową. Był przez dziesiątki lat etatowym publicystą „Trybuny Ludu”, a także redaktorem naczelnym „Oświaty i Wychowania”, pisma dla PRL-owskich nauczycieli, pełnego dyskusji programowych nt. procesów wychowawczych młodzieży w duchu socjalizmu. Autorem takich dzieł, jak choćby to o stosunku Piusa XII do Niemiec hitlerowskich („Ojciec chrzestny faszyzmu”, LSW, 1955 r.), „Kościół milczenia” (Książka i Wiedza, 1967 r.), „10 razy o problemach laicyzacji” (KiW, 1971 r.), „Socjalistyczna strategia wychowawcza” (Wyd. MON, 1972 r.) czy „Kształtowanie ideału wychowawczego w PRL w latach 1944-1977”, KiW, 1977 r. (będącej podstawą pracy doktorskiej późniejszego profesora).

Komentarzy 7

 1. Bardzo dobrye i bezpośrednio trafiające w sedno zagadnienia wykłady człowieka który nadal posiada (mimo wieku) doskonale pracujący umysł a ściślej rozum.
  Panie pfr czy pan wie , iż ten jak to pan określa rząd zaczyna manipulować wikipedią wolną encyklopedią , która, jako pedagog pan wie zapewne , jest „wyrocznią” dla mogę śmiało powiedzieć całej polskiej młodzieży ? Jest to moim zdaniem bardziej niepokojące niż Stan Naszych Uczelni/? Kto za kilka lat będzie w stanie ,jakaż uczelnia pozmieniać tę fałszywą informację z poziomu niższego?

 2. Drodzy Państwo !
  Miałam ogromną przyjemność być słuchaczką wykładów dra Wojciecha Pomykało. Szczerze i z całego serca oddany swojej pracy. Wykłady ciekawe,wspaniałe i co tu dużo mówić takich wykładowców jest coraz mniej.

 3. Pomykało, to stary marcowy harcownik z 1968 roku. To,że tacy ludzie nadal mogą funkcjonować w przestrzeni publicznej jest hańbą dla Polski.

  • Chyba się z Tobą zgodzę. Owijają się w odpowiedniego koloru flagę aby wtopić się w otoczenie i nie wyróżniać się z tłumu. Chorągiewki…..fuiiiii

 4. Przeglądałem książki które jako wycofane otrzymałem od biblioteki aby je oddać na makularurę. Wsród nich była i taka – KSZTAŁTOWANIE IDEAŁU WYCHOWAWCZEGO W PRL. I taka oto myśl przyszła mi do głowy: trzeba mieć naprawdę fantazję i łep jak sklep aby napisać 500 stron bzdur.

 5. zazdrościta mu jego witalności. Chlop ma kepele do geszeft, widzi co się dzieje na tym swiecie, nie było wtedy możliwości innych, jak tylko ruskie uczelnie, chyba, ze ktoś zwiał do Ameryki, ale jak zwiał, to już koniec z Polską, bo to prawda, zapytajta tych, co zwiali, jak się jest poza Polska, to koniec już z Polska. Wiec u prof. widać, że patriota, a że lewicowy, no i dobrze, bo od prawicowych patriotów to mi słabo już. Nikomu nie zrobił krzywdy, wręcz przeciwnie, jakieś kilka tysięcy gamoni dzięki niemu mogło studiować, a tak to by nie wiedzieli co to studia. A mi ostatnio w robocie pedzieli, że jestem stary komuch. Ja? Zyczę Pomykale, żeby jako stulatek pokazał pomysł na nowe formy kształcenia, takie jak Edusat to jest hit, aplikacje edukacyjne to ta droga. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.

  • Zgadam się z Panem Józefem. Łatwo jest oczerniać człowieka nie znając go. Sama brałam udział w kilku wykładach Profesora. Dykcja, wiedza przeplatana doświadczeniem,umiejętność pięknego mówienia z żarcikami na poziomie-oto co wyniosłam z tego spotkania. Kogo interesują przekonania polityczne? Człowiek kochający i uwielbiający przebywać z ludźmi młodymi. Jak sam twierdzi, dużo się od nich uczy.Więcej niż stu lat Profesorze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: