Lustracja procesu o lustrację

baner27

Parafraza profesora przegrała proces

Sąd woli cytat

Dziennik Polski, 20.10.2008

Czy parafraza cudzej wypowiedzi narusza jej dobre imię? Zdaniem warszawskiego sądu znany socjolog naruszył dobra byłego redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Przegrany chce poskarżyć się w trybunale w Strasburgu. Chodzi o wolność słowa – podkreśla.

Prof. Andrzej Zybertowicz stwierdził w marcu 2007 r., że „Michnik wielokrotnie powtarzał: ja tyle siedziałem w więzieniu, to teraz mam rację”. Słowa te padły w „Rzeczpospolitej” w czasie rozmowy dotyczącej lustracji dziennikarzy i odmowy poddania się jej przez część środowiska.

Sąd uznał, że wypowiedź tę należy zakwalifikować jako cytat z Adama Michnika, w dodatku nieprawdziwy, choć w wydrukowanym wówczas w „Rzeczpospolitej” tekście nie było cudzysłowu. Zybertowicz twierdzi, iż to tylko parafraza wypowiedzi redaktora. Część prawników skłonnych jest przyznać rację socjologowi……

Jeśli skarga profesora Zybertowicza trafiłaby do trybunału w Strasburgu, miałby on tam jednak duże szanse na wygraną. Choćby dlatego, że w przypadku wątpliwości co do zakwalifikowania wypowiedzi jako oceny czy też ściśle dotyczącej faktów, zwykle uznaje się ją za ocenną – mówi z kolei dr Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN. – W dodatku wypowiedź prof. Zybertowicza dotyczyła istotnej debaty publicznej (lustracji dziennikarzy), co także ma dla trybunału znaczenie. Obawa przed konsekwencjami wypowiadanych sądów nie powinna takiej debaty tłumić – twierdzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: