August Chełkowski – fizyk ciała stałego, który występował przeciwko ciałom pozornym, rektor internowany, senator

August Chełkowski w Wikipedii

August Chełkowski (ur. 27 lutego 1927 w Telkwicach, Prusy Wschodnie, zm. 31 października 1999 w Warszawie) – polski fizyk, polityk, senator I, II, III i IV kadencji, marszałek Senatu II kadencji w latach 19911993.

Wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 19561967, filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach w latach 19671968 oraz od 1968 na Uniwersytecie Śląskim. Pełnił funkcję rektora UŚ od 1 września 1981 do 16 stycznia 1982; był jedynym rektorem wyższej szkoły internowanym w czasie stanu wojennego (przez siedem dni).

Zasiadał w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 19821985, należał do Europejskiego Towarzystwa Fizycznego. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, w drugiej połowie lat 90. działał w Akcji Wyborczej Solidarność i Ruchu Społecznym AWS

————

Chełkowszczyzna

NSZZ Solidarność UŚ

 Swoją działalność naukową rozwijał najpierw na Uniwersytecie Poznańskim, a następnie na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki, dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, prorektora, a od września 1981 roku rektora Uniwersytetu Śląskiego. 13 grudnia 1981 jako jedyny rektor wyższej uczelni w Polsce został aresztowany i internowany. W styczniu 1982 roku został odwołany ze stanowiska rektora.
Na Uniwersytecie Śląskim stworzył od podstaw Instytut Fizyki, którego został dyrektorem. Uważano Go za znakomitego fachowca w dziedzinie dielektryków. Wykształcił wielu wybitnych fizyków, którzy do dziś stanowią trzon kadry Instytutu i decydują o jego poziomie. Część Jego wychowanków, nie mogąc się pogodzić z sytuacją w Polsce wyemigrowała, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Przekazał nie tylko wiedzę, ale wpoił określone zasady. Wszystkich nauczył solidności i odwagi w głoszeniu poglądów. Sam zresztą za bezkompromisowy stosunek do wszelkich nieprawidłowości na Uniwersytecie został w 1976 roku zdymisjonowany ze stanowiska dyrektora Instytutu.
Miał odwagę głoszenia swoich poglądów i działania zgodnie z nimi, ale zawsze szanował cudze zdanie.
Na uczelni funkcjonowało nawet pojęcie „chełkowszczyzna” na określenie ludzi, którzy żyli podobnie jak On – bez fałszu.
———
 

miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  grudzień 1999 r.  numer 3 (70)

 

————-

Światło nie tylko ze Śląska – FA, 12,1999 

  – Zofia Ratajczak
O prof. Auguście Chełkowskim, uczonym i senatorze 

 

Jedna odpowiedź

  1. 3 maja 2009 roku odbędzie się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany został pośmiertnie prof. dr. hab. Augustowi Chełkowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w czasie od 1 października 1981 r. do 16 stycznia 1982 r. Odznaczenie odbierze Małżonka Pana Profesora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: