Maria Ossowska – socjolog, symbol etosu uczonego

Maria Ossowska ( w Wikipedkii) :  (ur. 16 stycznia 1896 w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1974 w Warszawie) – etyk, teoretyk i socjolog moralności. Uczennica Tadeusza Kotarbińskiego. W latach 194548 profesor Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczyła etyki m.in. Leszka Kołakowskiego. Od 1948 r. wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 195262 kierowniczka Zakładu Historii i Teorii Moralności Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W 1972 r. otrzymała nagrodę państwową I stopnia. Żona Stanisława Ossowskiego.

————

Żyć tak, jak się pisze

FA, 3,2005

W czasie okupacji znalazła Ossowska czas na działalność naukową, a nawet publicystyczną. W roku 1943 opublikowała pracę Z etyki stosunków merkantylnych, a w 1944 Wzór demokraty, wydany też po wojnie w formie rozszerzonej jako Wzór obywatela w ustroju demokratycznym. Pracowała też nad ostatnimi rozdziałami Podstaw nauki o moralności i napisała niemal w całości Motywy postępowania. Obie książki zostały w Warszawie, gdy Ossowscy wyjechali z niej latem 1944 (ocalił je prof. Stanisław Lorentz). Już na wiosnę oboje znaleźli się na liście działaczy demokratycznych i pracowników kultury oskarżonych o tendencje lewicowe i zagrożonych śmiercią z ręki NSZ. W tym samym czasie ich mieszkanie zostało „spalone”, gdyż Niemcy aresztowali jedną ze studentek, która była łączniczką. Badaczka ukrywała się początkowo w Legionowie, zimę spędziła w Bukowinie Tatrzańskiej.

Po wojnie prof. Ossowska obejmuje w Uniwersytecie Łódzkim specjalnie dla niej utworzoną Katedrę Nauki o Moralności. W roku 1948 wraca na UW i obejmuje Katedrę Historii i Teorii Moralności. W latach 1952-56 zostaje odsunięta od czynnego udziału w życiu naukowym i pracy dydaktycznej. Wtedy też podpisuje protest przeciwko cenzurze.

Nigdy nie chciała zapisać się do partii, choć mogłoby to jej ułatwić powrót na uniwersytet. Dopiero w 1956 wznowiła działalność dydaktyczną w Sekcji Socjologii Wydziału Filozoficznego UW. Była tam kierownikiem Katedry Historii i Teorii Moralności, a w latach 1956-62 kierowała też Zakładem Teorii i Historii Moralności IFiS PAN. W tych latach pracowała intensywnie nad badaniami dotyczącymi socjologii moralności i podjęła próbę usystematyzowania teorii powstających w tej dziedzinie. W 1960 wykładała w Bernard College w Columbia University w Nowym Jorku, a w 1967 w Uniwersytecie Pensylwańskim w Filadelfii. 

————

Marii Ossowskiej nauka o moralności –Paweł Czarnecki 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: