Włodzimierz Cimoszewicz – prawnik, polityk, wykładowca majętny

Włodzimierz Cimoszewicz w Wikipedii

Włodzimierz Cimoszewicz (ur. 13 września 1950 w Warszawie) – polski polityk, prawnik. Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny (26 października 19931 marca 1995), Wicemarszałek Sejmu (19951996), Prezes Rady Ministrów (7 lutego 199631 października 1997), przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej (15 października 199631 października 1997), Minister Spraw Zagranicznych (19 października 20014 stycznia 2005) oraz Marszałek Sejmu (5 stycznia 200518 października 2005). W latach 19892005 poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, senator VII kadencji od 2007.

Jest absolwentem XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy w Warszawie i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1972. W 1978 uzyskał stopień doktora nauk prawnych, specjalizując się w prawie międzynarodowym publicznym. W latach 19721985 pracował jako asystent, a potem adiunkt w Zakładzie Organizacji Międzynarodowych Instytutu Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji UW. Od 1980 do 1981 był stypendystą fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku

Był m.in. członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej w latach 19681973 oraz Zrzeszenia Studentów Polskich, w którym w 1972 wybrany został na stanowisko przewodniczącego tej organizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1971 aż do rozwiązania w styczniu 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Podczas swojej pracy na uczelni był sekretarzem komisji uczelnianej partii. W 1985 wycofał się z aktywności politycznej, przenosząc się do Kalinówki Kościelnej na Podlasiu, gdzie objął gospodarstwo rolne swoich teściów.

Do polityki wrócił po zmianach zapoczątkowanych obradami Okrągłego Stołu. W 1989 wystartował po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych i został wybrany posłem na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR

Od 2006 pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie zajmuje stanowisko kierownika Ośrodka Polityki Zagranicznej na Wydziale Prawa

———

Serwis: dlapolski.pl

 

Jak donosi PAP, były premier Włodzimierz Cimoszewicz jest w nowym roku akademickim wykładowcą na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Na IV i V roku studiów były premier prowadzi dwa wykłady. Jeden z tematyki „Organizacje międzynarodowe”, a drugi w języku angielskim „Ustrój i pozycja Stanów Zjednoczonych we współczesnym świecie”.

Rzeczywiście temat pierwszego wykładu Włodzimierz Cimoszewicz musi znać dokładnie. Po pierwsze, dlatego że sam przez kilka ładnych lat należał do takiej międzynarodowej organizacji – bo czym innym była PZPR, jak nie częścią komunistycznej międzynarodówki. A po drugie, jak sobie przypomnieć jego niemały i niekrótki udział w rządzeniu naszym krajem, to można odnieść bliskie pewności wrażenie, że już wówczas prawie zawsze bardziej zajmowały go interesy międzynarodowych organizacji, a prawie nigdy krajowych. I tak samo widać kończy swoją polityczną karierę – zamiast startować w ostatnich wyborach prezydenckich, wygrać je i dbać o własny Naród, on się z nich przekornie wycofał, a teraz jeszcze zamierza wykładać studentom sprawy zupełnie niepolskie. 

Tak więc z tematem pierwszego wykładu były premier powinien sobie poradzić, jednak obawiam się, iż może się wyłożyć na drugim temacie. Bo jak on obiektywnie będzie mógł przedstawić studentom ustrój Stanów Zjednoczonych – ustrój, do którego nienawiść sycono w jego duszę od kołyski aż do wieku co najmniej pełnoletniego. Zostaje tylko życzyć niedoszłemu prezydentowi powodzenia na jego nowej, niełatwej posadzie. 

Adam Białous

——–

Stan majątkowy parlamentarzystów – Senat II

Gazeta Podatnika, 2 lipca 2008 r.

Włodzimierz Cimoszewicz urodził się 3 września 1950 roku w Warszawie. Jeden z najbardziej znanych i wyrazistych polityków lewicy. Wielokrotny poseł, premier i minister (sprawiedliwości i spraw zagranicznych). Był też wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu. Obecna kadencja senacka to jego powrót do polityki po tym jak w 2005 roku wycofał się z wyborów prezydenckich…

W swym oświadczeniu majątkowym polityk deklaruje, że posiada 374 tys. zł i 200 tys. dol. środków pieniężnych. Oszczędnościami byłego premiera zarządza fundusz inwestycyjny. W oświadczeniu brak jednak szczegółów. W skład majątku wchodzi jeszcze gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, warte około 200 tys. zł oraz samochód osobowy Renault Kangoo z 2005 roku. Prowadzenie gospodarstwa nie przynosi dochodów – Cimoszewicz otrzymał jednak dopłaty z UE dla rolników.

Dochody w 2007 roku pochodzą z pracy na wyższych uczelniach. Było to odpowiednio 36 tys. zł z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, 60 518 zł z Uniwersytetu w Białymstoku oraz 11 500 zł za wykłady zagraniczne. Praca w parlamencie przyniosła dochód w wysokości 16 299 zł.

———

Cimoszewicz kontaktował się z SB

Wprost, 2005-07-04

——–

IPN

Dane osoby z wykazu osób publicznych

Imiona   WŁODZIMIERZ Nazwisko   CIMOSZEWICZ

Wynik postępowania lustracyjnego   Złożył/a zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: