Rekompensata za PRL

Osoby represjonowane przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa czekają na decyzję Sejmu

Rekompensata za PRL

Dziennik Polski

Tylko do 18 listopada osoby represjonowane w latach 80. mogą występować do sądu o zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Prawdopodobnie jednak termin ten zostanie przedłużony. Wnioskuje o to zarówno Instytut Pamięci Narodowej, jak i NSZZ „Solidarność”.

Nie sposób policzyć, ile osób walczących o niepodległą Polskę straciło z tego powodu zdrowie, źródło utrzymania czy zaprzepaściło kariery zawodowe. Dziś wielu z nich nie ma środków do życia ani zabezpieczenia emerytalnego.

Od 17 listopada ubiegłego roku do 18 listopada tego roku osoby te mogą występować do sądów o zadośćuczynienie. Ustawa przewiduje, że represjonowani mogą otrzymać z kasy państwa odszkodowanie w wysokości do 25 tys. zł. Jednocześnie na postawie tego samego prawa decyzje o internowaniu, wydane w związku z wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego stają się nieważne z mocy prawa. Ustawa przewiduje ponadto, że orzeczenia, wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości wobec działaczy walczących o wolną Polskę w latach 1944-1989 zostaną unieważnione po wniesieniu sprawy do sądu.

W Małopolsce osoby chcące uzyskać zadośćuczynienie mogą liczyć na pomoc Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska. Na stronach internetowych (www.solidarnosc.krakow.pl) można zapoznać się z przygotowaną przez związkowych prawników procedurą postępowania i wzorami pozwów, które należy składać w sądzie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: