Lustracyjne skargi przed Trybunałem w Strasburgu

baner4

Strasburg: lustracyjne skargi

Gazeta Prawna, 2008-11-03

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpływa coraz więcej spraw związanych z lustracją. Jedną z nich wniosła Alicja Rasmussen, sędzia w stanie spoczynku, która podważa zasadność obowiązku składania oświadczeń do Instytutu Pamięci Narodowej. Jej zdaniem rząd polski naruszył art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela, czyli prawo do rzetelnego procesu sądowego i bezstronnego rozpatrzenia sprawy. Do Trybunału trafiła też podobna skarga wniesiona przez byłego premiera Józefa Oleksego.

Lista Wildsteina

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przystąpiła do pierwszej sprawy dotyczącej listy Wildsteina, która trafiła do Trybunału. Fundacja podzieliła stanowisko skarżącego, że w zakresie udostępniania dokumentów komunistycznych organów bezpieczeństwa dochodziło i wciąż dochodzi do naruszania prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego przy jednoczesnym naruszeniu prawa do skutecznego środka odwoławczego.

– Ujawnienie nazwiska na tej liście to jest publiczne pomówienie – twierdzi adwokat Paweł Osik, który złożył w imieniu klienta wniosek do Trybunału.

– Sądy polskie odmawiają osobom na niej umieszczonym jakiegokolwiek zadośćuczynienia za straty moralne – dodaje adwokat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: