IPN nadal bada sprawę śmierci Stanisława Pyjasa

baner1

Nowe dowody ws. śmierci Pyjasa IPN PRZESŁUCHA NIEZNANEGO ŚWIADKA

tvn.24

Są nowe dowody i nowi świadkowie w śledztwie IPN w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Dzięki nim można już dziś stwierdzić, że Stanisław Pietraszko nie był ostatnią osobą, która widziała Pyjasa przed śmiercią. Jak poinformował naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prok. Piotr Piątek, na podstawie zebranych w kilkudziesięciu tomach materiałów prokuratura zamierza zweryfikować dotychczasowe ustalenia poprzednich śledztw. Oprócz przesłuchania nowych świadków, ponownie zostaną przesłuchane niektóre osoby. IPN nie wyklucza też konfrontacji świadków.Jest to już piąte od 1977 r. śledztwo ws. śmierci Pyjasa. Krakowski IPN przejął śledztwo formalnie 21 maja tego roku w związku z pojawieniem się nowych dokumentów.

———

Prokurator zapyta Maleszkę o śmierć Pyjasa

Nasz Dziennik, Środa, 5 listopada 2008, Nr 259 (3276)

Przesłuchanie około dwudziestu osób, w tym byłego redaktora „Gazety Wyborczej” Lesława Maleszki, tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Ketman”, i Wojciecha Radomskiego, kolegi ze studiów Stanisława Pyjasa, planuje krakowski pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Czynności te odbędą się prawdopodobnie za mniej więcej miesiąc, kiedy prokurator referent zakończy lekturę akt sprawy. Do tej pory z archiwów napłynęły ponad cztery szafy dokumentów, a kolejne są już w przygotowaniu. Prokurator nadal też czeka na dotąd nieodtajnione akta ze zbioru zastrzeżonego IPN. Lektura dokumentów w sprawie okoliczności śmierci Pyjasa wniosła nowe elementy do śledztwa.

Jeszcze przed przesłuchaniami prokurator Kunert chciałby poznać całą zawartość odnalezionych akt. – W archiwach IPN znaleźliśmy ogromną ilość dokumentów. W tej chwili mam ich ponad cztery szafy i jestem w trakcie lektury – podkreślił Kunert. Jednak już wiadomo, że w archiwum IPN przygotowywane są kolejne dokumenty. Prokurator ciągle czeka też na akta ze zbioru zastrzeżonego IPN, który znajduje się w centrali Instytutu. – Tam mogą być ciekawe rzeczy. Są to materiały tajne, do których nikt nigdy w przeszłości nie miał dostępu – dodał Kunert

——-

Śledztwo w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa Nowi świadkowieDziennik POlski 

Jak zapowiadał we wrześniu prok. Ireneusz Kunert z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, główny referent w śledztwie dotyczącym śmierci Pyjasa, jedną z osób, które mają być przesłuchane w trakcie śledztwa, będzie Lesław Maleszka. Prok. Piątek nie chciał wczoraj podać, kiedy Maleszka zostanie przesłuchany i czy został już przesłuchany.

Maleszka, który przyjaźnił się z Pyjasem, był już przesłuchiwany we wcześniejszych śledztwach. W połowie lat 90. zeznawał jako były TW, choć jego dawni przyjaciele nie wiedzieli wtedy o jego przeszłości, a śledczych obowiązywała tajemnica. W 2001 r. działacze Studenckiego Komitetu Solidarności ujawnili, że był on zarejestrowany jako TW „Ketman”, a sam Maleszka przyznał się do tego publicznie po zdemaskowaniu.

Komentarze 3

 1. […] Sprawa Pyjasa Napisane dnia listopad 5, 2008 autor nfajw IPN nadal bada sprawę śmierci Stanisława Pyjasa […]

 2. http://www.niezalezna.pl/article/show/id/19988

  MALESZKA PRZESŁUCHANY WS. PYJASA
  archiwum rodziny Pyjasów, 29-04-2009

  Lesław Maleszka został przesłuchany jako świadek w krakowskim oddziale IPN ws. zabójstwa Stanisława Pyjasa.
  Od południa prokuratorzy pytają byłego tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Ketman” o okoliczności zabójstwa Stanisława Pyjasa w 1977 roku. 7 maja miną trzydzieści dwa lata od śmierci studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  Jak ustaliła stacja RMF FM, Maleszka odpowiada na wszystkie pytania prokuratorów IPN. Nie wiadomo jeszcze, jak cenne są to informacje i czy doprowadzą do ustalenia personaliów mordercy.

  Sądzę, że jego informacje mogą znacznie przybliżyć nas do poznania prawdy o okolicznościach tego zabójstwa – przypuszcza szef krakowskiego IPN-u Marek Lassota.
  Maleszka w latach 70. był jednym z najbliższych przyjaciół Stanisława Pyjasa.

  źródło: RMF FM

 3. Maleszka przesłuchany w IPN ws. śmierci S. Pyjasa

  http://wiadomosci.onet.pl/2681,1961524,maleszka_przesluchany_w_ipn_ws_smierci_s_pyjasa,wydarzenie_lokalne.html

  Lesław Maleszka zeznawał w krakowskim IPN. Przesłuchanie odbyło się w ramach prowadzonego przez IPN śledztwa w sprawie śmierci w 1977 roku studenta UJ Stanisława Pyjasa. Maleszka, jego przyjaciel, był także tajnym współpracownikiem donoszącym na niego do SB.
  Przesłuchanie trwało około czterech godzin. IPN nie podaje informacji, jakich kwestii dotyczyło przesłuchanie, ani jakie zeznania złożył Maleszka.

  – Ze względu na dobro postępowania nie podajemy żadnych informacji w tej sprawie – powiedział szef pionu śledczego prok. Piotr Piątek. Jak dodał, przesłuchanie Maleszki nie będzie kontynuowane w następnych dniach.

  Maleszka, który przyjaźnił się z Pyjasem, był już przesłuchiwany we wcześniejszych śledztwach. W połowie lat 90. zeznawał jako były TW, choć jego dawni przyjaciele nie wiedzieli wtedy o jego przeszłości, a śledczych obowiązywała tajemnica.

  W 2001 r. działacze Studenckiego Komitetu Solidarności ujawnili, że był on zarejestrowany jako TW „Ketman”, a sam Maleszka przyznał się do tego publicznie po zdemaskowaniu.

  Sprawa roli Maleszki w śmierci Pyjasa wróciła po wyemitowaniu w czerwcu 2008 roku w TVN filmu „Trzech kumpli”, opowiadającego o przyjaźni studentów i opozycjonistów – Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki.

  W filmie Maleszka przyznał, że jego donosy mogły mieć „daleki związek” ze śmiercią Stanisława Pyjasa. „Czy moje donosy przyczyniły się do tego, że Staszka inwigilowano? Z całą pewnością. Czy istnieje związek pomiędzy moimi donosami, a jego śmiercią? Bardzo daleki myślę… ale jakoś tam biorę to pod uwagę” – mówił w filmie Maleszka.

  Po emisji filmu poseł PiS i były opozycjonista związany ze Studenckim Komitetem Solidarności Ryszard Terlecki powiedział „Dziennikowi”, że „hipoteza, że Stanisław Pyjas zginął przez Lesława Maleszkę, jest prawdopodobna”. – To jedna z tych możliwości, że tajemnica, którą poznał Staszek, była przyczyną jego śmierci, i tą tajemnica było, że Maleszka donosił – powiedział Terlecki.

  Sprawę bada krakowski IPN. Jest to już piąte od 1977 r. śledztwo ws. śmierci Pyjasa. Krakowski IPN przejął śledztwo formalnie 21 maja tego roku w związku z pojawieniem się nowych dokumentów.

  Ciało Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Prokuratura, która po śmierci studenta prowadziła śledztwo, umorzyła sprawę, twierdząc, że Pyjas „spadł ze schodów”. Dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja okoliczności jego śmierci była od początku niewiarygodna, bo wiedzieli, że interesowała się nim bezpieka.

  Śledztwo wznowiono w 1991 r., a potem jeszcze kilkakrotnie podejmowano i umarzano z powodu niemożności wykrycia sprawców.

  Zarzuty utrudniania śledztwa z lat 70. przedstawiono sześciu osobom. Według prokuratury w wyniku działalności oskarżonych zaprzepaszczono szanse na ustalenie okoliczności śmierci Pyjasa. Trzech z oskarżonych zmarło w toku postępowania, dwóch zostało prawomocnie skazanych, zaś proces przeciw b. wiceministrowi SW gen. Bogusławowi Stachurze, z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego, został zawieszony.

  Śmierć Stanisława Pyjasa była impulsem do utworzenia w 1977 r. Studenckiego Komitetu Solidarności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: