Rachunek za PRL bez terminu?

baner

Rachunek za PRL bez terminu?

Dziennik Polski,  7.11.2008

„Solidarność” domaga się, by poszkodowani przez aparat represji PRL mogli występować o zadośćuczynienie do sądu bezterminowo, a nie – jak przewidują obecne przepisy – jedynie do 17 listopada tego roku.

Wczoraj władze związku przekazały wszystkim klubom parlamentarnym projekt nowelizacji ustawy z wnioskiem o wniesienie go pod obrady parlamentu.

Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że odszkodowania powinny zostać przyznane ok. 3 tys. osób skazanych oraz 9732 internowanym. Tymczasem do dzisiaj wnioski złożyło zaledwie ok. tysiąca uprawnionych, z czego w Małopolsce 113. Poszkodowani nie korzystają z tej możliwości, bo najczęściej o niej nie wiedzą.

Krajowy Zjazd „Solidarności”, który w październiku obradował w Wadowicach, na wniosek delegatów z Małopolski zwrócił się do Sejmu o nowelizację przepisów. Związek domaga się, by prześladowani przez władze PRL mogli występować o zadośćuczynienie bezterminowo. Postulują ponadto, aby wysokość odszkodowań nie była ograniczona do 25 tys. zł, jak jest obecnie. Żądają też poszerzenia kategorii osób represjonowanych oraz wykluczenia z ustawy tajnych współpracowników i funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Starania związku od początku popiera Instytut Pamięci Narodowej. (DSF)

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Zbrodnia wspopracy z najezdzca do tego czynna nie powinna miec przedawnienia,tym bardziej zadosc uczynienia dla poszkodowanych,skad pieniadze,od tych co popelnili ten grzech zdrady narodu i ojczyzny zarazem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: