Jan Pawlica – filozof z UJ i zarejestrowany TW „Filozof”

baner-czlowiek-nauki11

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o59316
dr hab. Jan Pawlica, em.
Dyscypliny KBN: nauki filozoficzne
Specjalności: aksjologia, etyka, prawo

Załącznik do sprawozdania z prac Rektorskiej Komisji ds. Inwigilacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Służbę Bezpieczeństwa PRL 

http://www.uj.edu.pl/uniwersytet/wladze/komisje/inne/sprawozdanie-zalacznik.pdf

Dziennik Polski, 16-12-2006

Dr hab. Jan Pawlica (TW „Filozof”)

W materiałach IPN są informacje potwierdzające funkcjonowanie w sieci TW. W liście do Komisji dr hab. Jan Pawlica przedstawia swój życiorys naukowy i swój stosunek do uniwersytetu. Najważniejsze zdania: „Nigdy nie przyszło mi na myśl inwigilować mój uniwersytet i kogokolwiek z pracowników i studentów.” „Kontakty z SB były inicjowane i wymuszane z ich strony, nie miały zaś charakteru współpracy z mojej strony”.

Autor żałuje, że tkwił w mechanizmach władzy PZPR na UJ: „To jest nie tylko przykre, wręcz bolesne i nawet nie wiem, czy jakiekolwiek tłumaczenie z mojej strony, może być przyjęte”. Ostatnie zdanie listu: „W końcu, nie pozostaje mi nic innego, jak najgoręcej przeprosić i prosić o wybaczenie, bo rzuciłem cień na moją Alma Mater; licząc pomimo wszystko na elementarną życzliwość w ukształtowaniu całościowej oceny mojej skromnej i tragicznej osoby”.

———

Lustracja na uniwersytecie 

Dziennik Polski, 16-12-2006

————-

abcnet

KRAKÓW – UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

TW „FILOZOF” – JAN PAWLICA, ur. 5.03.1930, syn Rocha, w roku 1987 doc. hab. i kierownik Zakładu Etyki w Instytucie Filozofii UJ, prowadzony przez kpt. Franciszka Waśkę z Sekcji IIIa Wydz. III-1. Dziś zasłużony emeryt etyką może zajmować się tylko hobbystycznie, ale tradycji stało się za dość – agent bezpieki specjalistą od etyki.

————

Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena

Bibliografia – prace o Romanie Ingardenie

 • Pawlica Jan, „Axiological Properties of the Centre of Human Person”, w: A. Węgrzecki (red.), Roman Ingarden…, op.cit., s. 161-164.
 • Pawlica Jan, „Etyka aksjologiczna R. Ingardena”, w: Etyka, J. Pawlica (red.), Kraków 1992.
 • Pawlica Jan, „Ingarden on responsibility”, Reports on Philosophy, nr 12 (1988).
 • Pawlica Jan, „O odpowiedzialności”, w: Wł. Stróżewski, A. Węgrzecki (red.), W kręgu filozofii…, op.cit., s. 175-180.
 • Pawlica Jan, „Próba rekonstrukcji i ‘przekraczanie’ aksjologii Romana Ingardena”, J. Lipiec (red.), Ontologia…, op.cit., s. 123-134.
 • Pawlica Jan, „Próba rekonstrukcji i ‘przekraczanie’ aksjologii Romana Ingardena. (Wstęp do opracowania)”, Studia Filozoficzne Nr 2-3 (291-292) 1990, s. 99-109.

  ——–

  PAWLICA Jan O konfliktach i postawach moralnych

   

  Opracowanie Pod red. B. Rogatki. Wydanie Kraków 1973.Wydawnictwo Literackie

  ———–

  Uniwersytet Jagielloński, Instytut Filozofii

  Zakład Etyki IF UJ został reaktywowany w 1984 roku, nawiązując pośrednio do bogatej tradycji zakładów etyki UJ zawieszonych w swej działalności w latach 50. i bezpośrednio do interdyscyplinarnego Zespołu Etyki działającego w IF od 1964 roku.

     Z różnym natężeniem w zakładzie prowadzone są studia nad moralnością i etyką, wartościami etycznymi, różnymi kierunkami i zagadnieniami etyki w kontekście metafizyki, antropologii filozoficznej i aksjologii ogólnej. Z powodzeniem prowadzone są badania nad tak zwanymi pograniczami etyki z naukami ekologicznymi, prawnymi, pedagogicznymi, estetycznymi itp. Stałym przedmiotem zainteresowań stała się fenomenologia, zwłaszcza Husserla, Schelera, Hartmanna i Ingardena, co umożliwia uprawianie etyki jako filozofii. W tym kontekście rozwijane są też studia nad etyką polską XX wieku.

  Kursy

  Zakład prowadzi kursy z etyki i historii filozofii.

  Seminaria

  Istnienie wartości – prowadzący dr hab. Jan Pawlica prof. UJ.

   

 • Komentarze 4

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s

  %d blogerów lubi to: