Wojciech Henryk Kalaga – TW „Lester, anglista z UŚ, zerwał współpracę z przyczyn etycznych

baner-czlowiek-nauki3

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o68558
prof. dr hab. Wojciech Henryk Kalaga
Dyscypliny KBN: nauki filologiczne
Specjalności: filologia angielska, literaturoznawstwo angielskie, semiotyka, teoria literatury i kultury
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Instytut Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej UŚ – Dyrektor
– Katedra Filologii Angielskiej WSL w Częstochowie – Kierownik
– Komitet Nauk o Literaturze PAN – Członek
– Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie

Wojciech Kalaga CURRICULUM VITAE 

 

 

Stopnie naukowe  
1998 tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych
1986 habilitacja w dziedzinie  teorii literatury
1979 doktorat w dziedzinie literatury angielskiej
1972 magisterium w dziedzinie filologii angielskiej
 
 
 
 
Zatrudnienie/stanowiska  
   
Czerwiec 1995 – nadal Profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Śląski
Październik 2005- nadal Profesor zwyczajny, Wyższa Szkoła Lingwistyczna
Październik1995 – wrzesień 2005 Profesor, Wyższa Szkoła Lingwistyczna
1987 – 1995 Docent , Uniwersytet Śląski
1990 – 1995 Senior Fellow, Murdoch University, Australia
1979 – 1987 Adiunkt, Uniwersytet Śląski
1983-1984 Fulbright Visiting Professor, Yale University, USA
1975-1979 Starszy asystent, Uniwersytet Śląski
1972-1975 Asystent, Uniwersytet Jagielloński  

cd…………………

 

————

ESBECY PROFESOROWIE

Dziennik, sobota 28 lipca 2007 

Naukowe kariery uniwersyteckich agentów

„Lester” unika spotkań
Agenturalną przeszłość ma także anglista, profesor Wojciech Kalaga. „Zobowiązanie do współpracy z SB podpisał wiosną 1976 roku. Pracował wtedy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Został zarejestrowany jako TW „Lester”. Agentem był przez niecały rok” – mówi dr Dziuba z IPN. „Lester” sześć razy spotkał się z oficerem SB i złożył kilka donosów – głównie na temat „obywatela Wielkiej Brytanii, który przebywał w Polsce na jego zaproszenie”.

Kalaga odmówił dalszej współpracy, pisząc w liście przekazanym oficerowi SB:  „Czuję się głębokim patriotą i zawsze jestem gotów tego dowieść, nie mogę jednak postępować wbrew socjalistycznej etyce nauczyciela i marksistowskiej, a także ogólnoludzkiej etyce pracownika naukowego. [.] Dwulicowość wobec przedstawiciela nauki, choćby był to obcokrajowiec, kłóci się z etyką naukowca w socjalizmie [.]”. To wystarczyło, aby Kalaga przestał być TW.

————-

Wojciech  Kalaga TW „Lester”

—————

serwis UŚ

PROF. KRZYSZTOF KŁOSIŃSKI I PROF. WOJCIECH KALAGA WE WŁADZACH KOMITETU NAUK O LITERATURZE PAN

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Wydziale Filologicznym UŚ został wybrany dn. 26 czerwca 2007 na przewodniczącego Komitetu Nauk o Literaturze PAN (KNoL) w kadencji 2007-2010. Jednym z dwu wiceprzewodniczących KNoL został prof. zw. dr hab. Wojciech Kalaga, dyrektor Instytutu Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej. Ponadto członkami Komitetu są trzej profesorowie z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel (dyrektor Instytutu), prof. UŚ dr hab. Adam Dziadek (dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego) i prof. dr hab. Piotr Wilczek (dziekan Wydziału Filologicznego).

27. czerwca 2007 

————

Jubileusz prof. zw. dr. hab. Wojciecha Kalagi

serwis  Uniwersytetu Śląskiego

W sobotę 12 grudnia 2009 r. o godz. 17:00 w sali Rady Wydziału w budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego Instytutów Neofilologicznych w Sosnowcu (ul. gen. Grota-Roweckiego 5) odbędzie się uroczystość związana z 60. rocznicą urodzin prof. zw. dr. hab. Wojciecha Kalagi, dyrektora Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych na Wydziale Filologicznym UŚ. W czasie uroczystości Jubilatowi zostanie wręczona okolicznościowa księga pt. „Znaki, tropy, mgławice”.

W jubileuszu weźmie udział JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Do udziału w uroczystości zostali zaproszeni współpracownicy i przyjaciele Jubilata. W programie spotkania znajdą się wystąpienia okolicznościowe: prof. zw. dr. hab. Janusza Arabskiego oraz dr. Emanuela Prowera. Przewidziano m.in występ artystów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

Wojciech Kalaga

Urodzony w 1949 roku, prof. zw. dr hab. Wojciech Kalaga, anglista i filozof, teoretyk literatury angielskiej, jest dyrektorem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych na Uniwersytecie Śląskim oraz kierownikiem Zakładu Teorii Literatury i Kultury w tymże instytucie. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1979 uzyskał stopień doktora w dziedzinie literatury angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim a w roku 1986 habilitację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1998 roku jest profesorem nauk humanistycznych.

Wojciech Kalaga prowadził badania i wykładał na uniwersytetach Yale, Mannheim, Queensland i Murdoch. Jest członkiem szeregu stowarzyszeń i komitetów naukowych, w tym wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, oraz redaktorem serii wydawniczych (m in. „Literary and Cultural Theory” w wydawnictwie Lang Verlag) i periodyku „ER(R)GO: Teoria – Literatura – Kultura”.

Wśród publikacji Wojciecha Kalagi znajdują się monografie, w tym „Nebulae of Discourse: Interpretation, Textuality, and the Subject” (wydana w 1997 r., następnie przetłumaczona na język polski i czeski), tomy zbiorowe redagowane lub współredagowane oraz wiele artykułów naukowych.

Jedna odpowiedź

  1. […] komentarze Wojciech Henryk Kalaga – TW “Lester, anglista z UŚ, zerwał współpracę z przyczyn et… o Janusz Arabski – anglista z UŚ, TW “Arski” z Krzyżem KomandorskimMarkD o […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: