Immunitet chroni profesora przed procesem

baner1

Immunitet chroni profesora przed procesem

Dziennik Polski

PRAWO. Proces karny o pomówienie, jaki profesorowi Andrzejowi Zollowi wytoczył poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, został wczoraj umorzony. Prof. Zolla chroni bowiem immunitet sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Zoll w latach 1989-97 był sędzią TK, a w latach 1994-97 jego prezesem i choć pozostaje w stanie spoczynku – zdaniem krakowskiego Sądu Okręgowego – nadal chroni go immunitet sędziowski. Dopóki nie zostanie on uchylony, przeciwko profesorowi nie jest możliwe wszczęcie czy też prowadzenie postępowania. Postanowienie tej treści wydano dopiero wczoraj, choć akt oskarżenia przez półtora roku krążył pomiędzy krakowskimi sądami, począwszy od grodzkiego, a skończywszy na Sądzie Apelacyjnym.

Po posiedzeniu prof. Zoll powiedział dziennikarzom, że bardzo zależy mu jednak na tym, aby sprawę zakończyć ugodą.

 

Przypomnijmy, że Arkadiusz Mularczyk zarzuca profesorowi, że ten zniesławił go w radiu TOK FM. Poszło o stwierdzenie profesora, że poseł, „działając jako przedstawiciel Sejmu, umyślnie wprowadził w błąd TK i dążył do zablokowania jego prac podczas rozprawy w sprawie lustracji”. W związku z tą wypowiedzią poseł jeszcze w maju ubiegłego roku skierował do sądu prywatny akt oskarżenia.

Arkadiusz Mularczyk postanowił także wystąpić z powództwem cywilnym przeciwko prof. Zollowi. W pozwie złożonym na początku września do krakowskiego Sądu Okręgowego domaga się przeprosin i 10 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych. Tymczasem w sierpniu warszawska prokuratura uznała, że poseł, zapoznając się z aktami dwóch sędziów TK, nie popełnił przestępstwa. Na początku października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli zdecydował jednak o wszczęciu śledztwa.

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: