Kazimierz Wajda – TW ‚ Kazik”, historyk UMK, współpracownik niechętny

baner-czlowiek-nauki7

KRAJOWY REJESTR UJAWNIONYCH KONFIDENTOW – NAUKA 

 TW „KAZIK” – prof. KAZIMIERZ WAJDA, ur. 26.05.1930 w Bydgoszczy, syn Tadeusza – rezydent od lat 1950-tych. Współpracował niechętnie i nie był gorliwy, czasami starał się bronić osoby inwigilowane w raportach do SB. Po raz pierwszy zwerbowany w 1948 roku pod groźbą, że jego ojca, jako pracownika leśnictwa przed wojną potraktują jako sanacyjnego „dwójkarza”. Współpracował do połowy lat 50. gdy został I sekr. KU PZPR na UMK (pracował w tym czasie w placówce PAN w Toruniu), od tej pory bezpieka zrezygnowała z niego; ponownie zwerbowany został w latach 70-tych. Wajda przystał na współpracę po to, aby uzyskać zgodę na długotrwały pobyt naukowy za granica, tuz po powrocie w 1979 r. dostał stanowisko kierownika Zakładu Nauk Politycznych w Instytucie Nauk Społecznych. IPN, był kontaktem także, ZANIM awansował na kierownika ZNP. W roku bodajże 1985 minister odmówił zatwierdzenia go jako (pro?)dziekana, podobno za jego aktywność w strukturach poziomych PZPR; na opóźnianiu awansu z doc. na prof. zaważył sprzeciw sekretarza ds. propagandy w KW PZPR (KU PZPR popierał ten wniosek o awans), a to z kolei podobno z powodu „wygłaszania kazań” (występowanie z prelekcjami na Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, zresztą w ramach swojej kompetencji zawodowej/naukowej). Jego aktywność w neo-„S”, w [Ch-D]SP i potem w ROAD nie sięgnęła wyżej niż lokalny poziom toruński.

„Kazik” miał być agentem Wydziału III KW MO w Toruniu (bezpieka), dokument z września 1979, spisał szef SB na woj. toruńskie płk. Zygmunt Grochowski.

———

Jubileusz prof. Kazimierza Wajdy

Głos Uczelni, 1,2001

W dniu 13 XII 2000 r. w Sali Posiedzeń Rady Wydziału Prawa i Administracji na Bielanach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji siedemdziesięciolecia urodzin i czterdziestolecia lat pracy naukowej prof. dr. hab. Kazimierza Wajdy. Współpracownicy, przyjaciele i uczniowie wręczyli dostojnemu Jubilatowi przygotowaną z tej okazji księgę pamiątkową pt. „Społeczeństwo w dobie modernizacji”. 

Prof. Kazimierz Wajda urodził się 26 V 1930 r. w Bydgoszczy. Do szkoły średniej uczęszczał w Toruniu, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika. W 1949 r. rozpoczął studia historyczne ze specjalnością archiwalną na UMK, które kontynuował od 1952 r. na Uniwersytecie Poznańskim. W 1954 r. otrzymał tam magisterium na podstawie pracy pt. „Ruch robotniczy w rejencji bydgoskiej w latach 1890-1903”, napisanej pod kierunkiem prof. Kazimierza Piwarskiego. W tym samym roku podjął pracę naukową w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1962 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk historycznych na podstawie dysertacji pt. „Kwestia rolna na Pomorzu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku”. Pracę tę K. Wajda przygotował również pod kierunkiem prof. K. Piwarskiego. Habilitację uzyskał w 1969 r. podczas pracy w Instytucie Historii PAN na podstawie rozprawy pt. „Migracje ludności wiejskiej Pomorza Wschodniego w latach 1850-1914”. W roku 1979 K. Wajda przeszedł z Polskiej Akademii Nauk do UMK. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał dopiero w 1988 r. Przyczyną wieloletniego oczekiwania na tytuł profesora był sprzeciw władz partyjnych podtrzymywany przez cały okres stanu wojennego. W 1994 r. otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego.

W latach 1979-1982 był dyrektorem Instytutu Nauk Społecznych UMK, a od 1990 do 1997 r. dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki. W latach 1981-1984 był prodziekanem Wydziału Humanistycznego UMK, a w latach 1984-1985 dziekanem. Ponadto w latach 1987-1999 był w Senacie UMK delegatem samodzielnych pracowników nauki Wydziału Humanistycznego, a następnie Wydziału Nauk Historycznych. Do 2000 r. kierował także Zakładem Historii XIX wieku IHiA UMK. Jest długoletnim i zasłużonym członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a także członkiem korespondentem Historische Kommission fur Ost- und Westpreussische Landesforschung.
  Prof. Kazimierz Wajda szczególnie ceni sobie dydaktykę uniwersytecką. Wypromował blisko dwustu magistrów historii, socjologii i bibliotekoznawstwa oraz pięciu doktorów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: