Henryk Jabłoński – minister od relegowania nieprawomyślnych studentów

baner-czlowiek-nauki15Henryk Jabłoński w Wikipedii

Henryk Jabłoński (ur. 27 grudnia 1909 w Waliszewie koło Łowicza, zm. 27 stycznia 2003 w Warszawie) – polski polityk, działacz komunistyczny i PZPR-owski okresu PRL-u. Profesor, z wykształcenia historyk, był profesorem UW oraz Wojskowej Akademii Politycznej (promotor prac doktorskich od 1961). Od 28 marca 1972 do 6 listopada 1985 był Przewodniczącym Rady Państwa.

W okresie 19481981 oraz 19861990 zasiadał w KC PZPR. W latach 19651966 minister szkolnictwa wyższego oraz w latach 19661972 szef resortu oświaty i szkolnictwa wyższego (podpisywał decyzje o relegowaniu „nieprawomyślnych” studentów po marcu 1968 r.). W latach 19711981 członek Biura Politycznego KC PZPR.

Poseł do KRN (19451947), na Sejm Ustawodawczy (19471952) oraz na Sejm PRL wszystkich kadencji (19521989).

Po oficjalnym zakończeniu stanu wojennego zaproponował awansowanie gen. Jaruzelskiego na stopień marszałka Polski (gen. Jaruzelski awansu nie przyjął).

W 1988, z okazji 70-lecia Niepodległości oraz 45-lecia LWP awansowany do stopnia generała brygady w stanie spoczynku.

23 października 1996Sejm uchwałą umorzył postępowanie w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i karnej osób związanych z wprowadzeniem i realizacją stanu wojennego w tym i Henryka Jabłońskiego.

Stopnie naukowe:

 • dr nauk historycznych – 1934
 • profesor nadzwyczajny – 1947
 • doktor habilitowany – 1948
 • profesor zwyczajny – 1950

Członkostwo w Akademiach Nauk i tytuły doktora h.c.:

 • członek korespondencyjny PAN – 1952
 • członek rzeczywisty PAN – 1956….

————–

Polska Akademia Nauk w roku 1956

NAUKA 2/2006 • 137-144, LESZEK KUŹNICKI

 

Mija pół wieku od pamiętnego roku 1956 i kolejny raz stajemy w obliczu dyskusji,  dotyczącej charakteru, zadań i struktury Polskiej Akademii Nauk. Sądzę, że jest to dobra okazja, aby przypomnieć bieg wydarzeń i główne założenia ówczesnych reformatorów. Należał do nich przede wszystkim profesor Henryk Jabłoński – sekretarz naukowy PAN, który był w istocie głównym inicjatorem całego procesu.

Jedna odpowiedź

 1. Witam
  Długo żyję, ale niewiele jeszcze wiem. Sejm umorzył (…) ale postępowania karne trwają (ostatnio wobec St. Kani). O „profesorze” Jabłońskim cisza jak makiem siał. (Jakiś współczesny Budda, czy co?) Najnowszej historii Polski nie muszę się uczyć, gdyż ją pamiętam z mojego życia, a w czasach PRL-u marzyłem o wyjeździe do Kanady lub choćby do RFN. Rozumiecie, nie byłem „za”. Jednakże rozpoczęcie procesu pana St. Kani bardzo mnie poruszyło, gdyż ten działacz PZPR nikogo nie zabił, nie zamknął w… Gołdapi, nie kazał strzelać do ludzi. Co tu jest grane?.. W dodatku piszecie, że H.J. był jakimś reformatorem, pytam się, co on zreformował, co ulepszył, poprawił? – w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Z zasady nikogo nie lubie obrażać, więc powiem tylko tyle, że H.J. kojarzy mi się gorzej niż Władysław Gomułka, który przynajmniej ocalił prywatne (rodzinne) gospodarstwa rolne i nie było przez to w Polsce głodu, jak w porewolucyjnej Rosji. (Chociaż pamiętam, że po zjedzeniu miski rosołu ktoś przy mnie powiedział: „no, pojadłem jak za cara” – nadążacie?). Myślę, że H.J. był jakąś ponurą, mroczną postacią, która zrobiła imponującą karierę polityczną, czy mylę się? Jeżeli macie możliwość, to odsłuchajcie jego sejmowego wiernopoddańczego wystąpienia w dniu, gdy został desygnowany (przez Gierka) na urząd Przewodniczącego Rady Państwa PRL.
  Dziękuję za uwagę. Z poważaniem Z.S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: