Wokół wymiaru sprawiedliwości i genezy stanu wojennego

baner3

13-grudnia-logo

Wokół genezy stanu wojennego. Studium historyczno – prawne

Prokuratorzy OKŚZpNP w Katowicach Piotr Piątek i Piotr Nalepa

 

Wymiar „sprawiedliwości” w stanie wojennym

W okresie od 13 grudnia 1981 r. do 21 lipca 1983 r. za czyny z pobudek politycznych sądy powszechne skazały 1685 osób, w tym 979 osób na podstawie ustawodawstwa stanu wojennego. W tym samym okresie sądy wojskowe skazały 10 191 osób, w tym 5681 za przestępstwa z dekretu o stanie wojennym.

Najwyższe wyroki zapadły w procesie organizatorów strajku w Wyższej Szkole Morskiej – 3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni skazał Ewę Kubasiewicz na karę 10 lat, Jerzego Kowalczyka i Władysława Trzcińskiego na 9 lat, Cezarego Godziuka na 6 lat, Wiesławę Kwiatkowską, Jarosława Skowronka, Sławomira Sadowskiego i Krzysztofa Jankowskiego na 5 lat, a Marka Czachora na 3 lata więzienia. Notabene podczas tego procesu miał miejsce rzadki, nawet w okresie stanu wojennego, przypadek zasądzenia przez skład sędziowski wyższej kary niż żądał prokurator – dla E. Kubasiewicz domagał się on 9 lat więzienia.

————

Pod Prąd – Ewa Kubasiewicz


Jedna odpowiedź

 1. Na co liczył Jaruzelski?
  Piotr Zychowicz 22-12-2008, ostatnia aktualizacja 22-12-2008 05:52
  – Z dokumentów Ryszarda Kuklińskiego wynika, że realne zagrożenie sowiecką interwencją istniało pod koniec 1980 r. i na początku 1981. W grudniu 1981 już nie – mówi prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z „Rz”.
  http://www.rp.pl/artykul/2,237745_Na_co_liczyl_Jaruzelski_.html

  Czy to prawda, że Jaruzelskiego próbowała wysadzić z siodła jeszcze bardziej twardogłowa ekipa?
  Rzeczywiście, doszło do takiego małego puczu w czer- wcu 1981 r. Był to jednak pucz demokratyczny i stosunkowo niegroźny. Doszło do głosowania w Komitecie Centralnym i ci ludzie po prostu przegrali z Jaruzelskim i jego ekipą. Przywódcami tej grupy był wywodzący się z aparatu bezpieczeństwa Mirosław Milewski oraz Stefan Olszowski, Stanisław Kociołek i Tadeusz Grabski. Mieli poparcie Honeckera i Sowietów, które jednak stracili po swojej porażce w KC. Moskwa straciła do nich zaufanie, gdy okazali się zbyt słabi, by przejąć władzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: