Andrzej Hopfer – TW „Prezes”, w okresie współpracy TW był awansowany kilkakrotnie, kilkukrotny rektor

baner-czlowiek-nauki18

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o41909
prof. zw. dr hab. czł. koresp. PAN Andrzej Hopfer
Dyscypliny KBN: geodezja i kartografia
Specjalności: geodezja rolna, gospodarka przestrzenna, systemy informacji terenowej, wycena nieruchomości
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Komitet Geodezji PAN – Członek Prezydium
– Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN – Członek
– Wydział Ekonomiczny w Warszawie WSGN w Warszawie – Dziekan
– Wydział VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN – Członek krajowy korespondent
– Wyższa Szkoła Biznesu Wiejskiego w Warcinie – Rektor
– Wyższa Szkoła Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie

————

Andrzej Hopfer w Wikipedii

 (ur. 6 sierpnia 1933) prof. zw. nauk technicznych, członek koresp. PAN,  geodetarzeczoznawca majątkowy.  Brat Tomasza – dziennikarza telewizyjnego.

Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z założycieli oraz wieloletni dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej ART (obecnieUWM) oraz rektor ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Obecnie Dziekan Wydziału Ekonomii WSGN w Warszawie, rektor Wyższej Szkoły Biznesu Wiejskiego w Warcinie, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Specjalista z zakresu geodezjikatastrugospodarki przestrzennejgospodarki nieruchomościami oraz wyceny nieruchomości.

Przedstawiciel Polski w komisji Międzynarodowej Federacji Geodezyjnej (FIG) oraz członek wielu krajowych i międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m. in.: Międzynarodowego Towarzystwa Planowania Miejscowego i Regionalnego, Brytyjskiego Towarzystwa Teledetekcji, Kanadyjskiej Grupy Studiów i Badań Katastralnych oraz Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS). Spośród polskich organizacji naukowych i zawodowych, jest członkiem m.in.:Stowarzyszenia Geodetów Polskich  (SGP),  Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM), Towarzystwa Naukowego Nieruchomości (TNN),  Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego,  Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP) i innych.

Od 1998 członek korespondent PAN. Od 1999 do 2003 roku przewodniczący Państwowej Rady Nieruchomości przy ówczesnym Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (obecnie Ministerstwo Budownictwa); członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej do spraw uprawnień i licencji zawodowych.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne uzyskał liczne nagrody ministerialne. Doktor honoris causaUniwersytetu w Sopron i Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Autor ponad 200 monografii, rozpraw i artykułów naukowych, podręczników, skryptów oraz innych opracowań, sporządził ponad 40 ekspertyz, opinii oraz recenzji i opracowań, dla ministerstw, Sejmu, polskich i zagranicznych uczelni. W mieście Can-Tho w Wietnamie pomagał w tworzeniu jednej z uczelni wyższych. Preferuje aktywny tryb życia,  lekkoatleta, były reprezentant Polski w biegach średnich. W latach 1973 – 1985 tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Prezes”[1].

—————

Z pocztu olsztyńskich rektorów – współpracowników SB

Biuletyn IPN nr.8-9, 2008

TW „Prezes” – Andrzej Hopfer (Rektor ATR 1981-1984, 1990-1996)

————–

Przedostatni rektor – nie ostatni TW

Debata, 4,2008

W zamieszczonym w 2000 r., na łamach pisma „5 plus X”, Poczcie Rektorów WSR–ART odnajdujemy na stronie 10 postać prof. dra hab. Andrzeja Hopfera, wybitnego specjalisty z zakresu geodezji, gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości. Jednakże, w świetle świeżo odtajnionych dokumentów peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa, dotyczących inwigilacji przez olsztyńską SB środowiska naukowego, wynika że Andrzej Hopfer posiada również inną, mniej chlubną, ale równie ciekawą przeszłość. Ten niewątpliwie ciemny rozdział z życia trzykrotnego rektora Akademii Rolniczo-Technicznej (po raz pierwszy pełnił tę funkcję w latach 1981-84, po raz drugi i trzeci już w wolnej Polsce 1990-96)3, dotyczy jego współpracy z komunistycznym aparatem represji. Jak wynika z akt odnalezionych w Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, ten sam Hopfer, który wniósł wybitny wkład w organizację i rozwój Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych oraz samej ART – co równie podkreślała SB4 – w latach 1973-1985 był świadomym tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „Prezes” i numerze rejestracyjnym 60075…

Jak zauważono w „Charakterystyce agenta”: „W okresie współpracy TW był awansowany kilkakrotnie w swym zakładzie pracy, pełniąc wysokie i odpowiedzialne stanowiska”. Był w tym czasie m. in.: prodziekanem i dziekanem Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych, a wreszcie i kilkukrotnym rektorem ART. Nie ograniczał się przy tym wyłącznie do pracy zawodowej. Jak wyrazili się na temat jego służby agenturalnej funkcjonariusze olsztyńskiej SB: „przekazywane przez niego informacje były przydatne i w znacznym stopniu pogłębiały posiadane przez nas [SB] rozpoznanie”. Teraz więc nie budzi też zdziwienia fakt, że jak wynika z innej charakterystyki profesora Hopfera, odnalezionej w drugim tomie dokumentów Sprawy Obiektowej „Uczelnia R”, iż po wprowadzeniu stanu wojennego, będąc członkiem Rady Krajowej PRON, wykazywał względem władz „pryncypialnie lojalną postawę”.

PAWEŁ PIOTR WAROT

———–

Polskie Stowarzyszenie Doradców Rynku Nieruchomości

prof. zw. dr. hab. Hopfer Andrzej

 ahopfer@polan.com.pl

 Absolwent Politechniki Warszawskiej, profesor Akademii Rolniczej w Krakowie i Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie. 
Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych
Miejsce wykonywania usług doradcy:
05-092 Kiełpin
ul.Ogrodowa 29 c

Komentarzy 5

  1. Jaki to ma znaczenie dla nauki? czy łamał prawo? Teraz wielu profesorów, rektorów, łamie prawo – i co?

  2. Łamał prawo elementarnej przyzwoitości, co aprobują ci którzy i obecnie nie widza nic zdrożnego w nieprzyzwoitości tzw. naukowców wychowujących kolejne zastępy swoich naśladowców.

  3. To zależy co kto rozumie przez przyzwoitość. Wielu ludzi którzy żyli w tamtym systemie uważało za przyzwoitość ujawnianie wichrzycieli.

  4. To skandal…nadal niszczy ludzi…jakim prawem taki człowiek pełni jeszcze jakies funkcje…?Boze on jest przewodniczacym w komisji ds. uprawnień w MI…kto mu wreszcie podziekuje??????????

  5. Profesor zwyczajny, za to SZPICEL nadzwyczajny!
    Całe to towarzystwo to wzajemna adoracja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: