Sejm zmniejszył emerytury byłym funkcjonariuszom PRL

baner6

Sejm zmniejszył emerytury byłym funkcjonariuszom PRL

Rz

Posłowie opowiedzieli się za zmniejszeniem emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Za ustawą było 366 posłów, przeciw 50, 22 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada naliczanie emerytur dla byłych oficerów służb PRL nie tak jak dziś – według wskaźnika w wysokości 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 – lecz 0,7 proc. (tak jak za okres nieskładkowy, za okres składkowy wynosi on 1,3 proc.).

Przywileje za lata służby w PRL stracić mają także ci funkcjonariusze SB, którzy po przełomie 1989-1990 zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa.

Reklamy

Komentarze 2

 1. Niższe emerytury dla esbeków? Nigdy

  http://www.dziennik.pl/polityka/article285339/Nizsze_emerytury_dla_esbekow_Nigdy.html

  SLD staje w obronie byłych esbeków i członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którym Sejm obniżył emerytury. Sojusz zapowiada zaskarżenie ustawy odbierającej im przywileje do Trybunału Konstytucyjnego. „To lincz” – tak określają politycy SLD przepisy, na mocy których esbecy będą potraktowani tak, jakby w czasie służby w PRL nie odkładali składek na świadczenia.

  „Naszym zdaniem ustawa w sposób ewidentny łamie prawo i jest sprzeczna z konstytucją. Wprowadza zasadę odpowiedzialności zbiorowej. To lincz dokonany w majestacie prawa” – mówi poseł SLD Janusz Zemke. Dodał, że jak tylko ustawa zostanie wydrukowana w „Dzienniku Ustaw”, natychmiast zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

 2. Wojskowa ubecja wciąż nietykalna

  http://www.rp.pl/artykul/107684,237725_Wojskowa_ubecja_wciaz_nietykalna_.html

  Informacja wojskowa była znacznie bardziej podporządkowana moskiewskiej centrali niż SB. Dlatego pominięcie wojskówki przy dezubekizacji jest zdumiewające – twierdzi historyk w rozmowie z Bartłomiejem Radziejewskim.
  Rz: W piątek Sejm opowiedział się za zmniejszeniem emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Nie obejmuje on jednak funkcjonariuszy Informacji Wojskowej.
  Jan Żaryn: Pomijanie w procesie dezubekizacji funkcjonariuszy tzw. wojskowej ubecji, czyli Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej istniejącej w latach 1957 – 1989 i II Zarządu Sztabu Generalnego LWP jest zdumiewające

  Uważa pan, że tych funkcjonariuszy należało potraktować tak jak esbeków?
  Wywiad i kontrwywiad wojskowy, podobnie jak SB, powstały z inspiracji sowieckiej i pełniły podobną rolę. Więcej, Informacja Wojskowa do 1956 roku w całości niemal była obsadzona przez Sowietów. Koncentrowała się na walce z wrogami ustroju, w tym tkwiącymi w wojsku, z których najważniejsi byli oficerowie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ale także członkowie podziemia niepodległościowego, a później – z tzw. opozycją demokratyczną, w tym „Solidarnością”. Dotyczyło to również wywiadu, który skupiał się na rozpracowywaniu antykomunistycznej emigracji. WSW i Zarząd II Sztabu Generalnego wchodziły w skład ludowego Wojska Polskiego, które – jak wiadomo – było ściśle podporządkowane dowództwu Armii Czerwonej. Awanse generalskie w komunistycznej armii zależały od wyników szkolenia w ZSRR i członkostwa w PZPR. Funkcjonuje jednak mit wybielający wywiad i kontrwywiad wojskowy, zdejmujący z niego odpowiedzialność za podtrzymywanie zależności od Sowietów. Jest on całkowicie fałszywy, a Sejm, wyłączając PRL-owskie służby wojskowe z dezubekizacji, daje istotny sygnał świadomościowy, podtrzymując ten mit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: