Stanisław Szteyn – profesor wyróżniany, jako TW „Zn” – także

baner-czlowiek-nauki19

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o35383
prof. zw. dr hab. Stanisław Szteyn, em.
Dyscypliny KBN: biologia
Specjalności: anatomia porównawcza, neuroanatomia
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Wydział Wychowania Fizycznego OSW w Olsztynie

Stanisław Szteyn  w Wikipedii 

(ur. 30 czerwca 1933 w Krakowie), biolog polski, profesor uczelni  olsztyńskich,  rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

1961 ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1961-1972 był kolejno asystentem i adiunktem w Katedrze Anatomii Zwierząt Wydziału Weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie. Na UMCS obronił w 1965 doktorat nauk przyrodniczych, a w 1972 habilitował się (ze specjalnością anatomia porównawcza). W 1972 przeszedł do pracy w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie (od 1974 Wyższa Szkoła Pedagogiczna). W 1980otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1988 profesora zwyczajnego. Na olsztyńskiej WSP pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Biologii, dyrektora Instytutu Biologii, kierownika Katedry Anatomii Kręgowców, dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, prorektora oraz dwukrotnie rektora (1981-1983, 1990-1993). W październiku 1998 przeszedł do pracy na Wydziale Biologii Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (od 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Po przejściu na emeryturę pozostaje związany z Olsztyńską Szkołą Wyższą im. Józefa Rusieckiego, gdzie wykłada na Wydziale Wychowania Fizycznego.

W pracy naukowej zajmuje się neuroanatomią ssaków. Ogłosił przeszło 100 publikacji naukowych, jest m.in. współautorem podręcznika Anatomia topograficzna zwierząt domowych. Został wyróżniony nagrodami Ministra Szkolnictwa Wyższego, a także odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem Zasłużonego Nauczyciela PRL. Do 1999 pod jego kierunkiem obroniono trzy rozprawy doktorskie oraz przeszło 80 prac magisterskich. Należy do naukowych towarzystw polskich i zagranicznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (członek władz krajowych)

————–

Z pocztu olsztyńskich rektorów – współpracowników SB –

Paweł Piotr Warot – Biuletyn IPN nr.8-9, 2008

TW „Zn” – Stanisław Szteyn (rektor WSP 1981-1983, 1990-1993)

szteyn-tw

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: