Persona non grata na uczelniach, czyli polityka kadrowa poprzez habilitację, wdrażana do systemu od 1946 r.

baner-historia-prl2

 

Persona non grata na uczelniach, czyli polityka kadrowa poprzez habilitację, wdrażana do systemu od 1946 r.

Piotr Hübner (FA , 10,200  ostatnio przypomniał, że już u zarania budowy Polski Ludowej wybitny współtwórca tego podłego systemu – generał Włodzimierz Sokorski mówił o „reformowaniu uczelni i wprowadzeniu polityki kadrowej poprzez „scentralizowaną” habilitację”.

I każdy kto choć trochę się orientuje jak wyglądała ( i wygląda) akademicka polityka kadrowa potwierdzi, że te założenia polityki z 46 r. zostały wprowadzone w życie z sukcesem i mimo pewnych perturbacji przetrwały Polskę Ludową i mają gorących zwolenników w III RP.

System mamy zatem posłuszny i posłuszni dochodzą na szczyty.

Co prawda obowiązkiem uczonego jest wykazywać brak posłuszeństwa w myśleniu, ale w tym systemie generalskim tacy nieposłuszni uzyskują jedynie stopień persona non grata .

całość

Komentarze 2

  1. […] może bulwersować ‘zarządzanie poprzez scentralizowaną habilitację, ‘ czyli jakby zgodnie z planami politruków Polski Ludowej ( Włodzimierz Sokorski). Ale fakt, że o habilitacjach nie mają decydować politycy tylko uczeni. Problem w tym jak tych […]

  2. […] Głównym punktem scieżki kariery jest u nas habilitacja – do czasu politruka Sokorskiego (zarządzanie nauką poprzez zcentralizowaną habilitację !) – stanowiąca główne narzędzie zapewnienia prawomyślności (chociaż raczej na rzecz […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: