Jaka przyszłość lustracji?

Sondaż

lustracja-rz-sondazŹródło: Rzeczpospolita


Jaka przyszłość lustracji?

Rz

Prawie 80 proc. Polaków nie chce agentów SB na stanowiskach publicznych. Mimo to PO myśli o likwidacji pionu lustracyjnego IPN.

Jak wynika z sondażu instytutu GfK Polonia dla „Rz”, aż 59 proc. Polaków uważa, że Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej powinno nadal istnieć. To ono zajmuje się dziś weryfikacją prawdziwości oświadczeń lustracyjnych składanych przez osoby publiczne. Zbigniew Chlebowski, szef Klubu PO, przyznaje tymczasem, że jego partia poważnie zastanawia się nad likwidacją pionu lustracyjnego instytutu.

Szeroki dostęp do archiwów ma też być realizacją wyborczych zapowiedzi PO.Okazuje się jednak, że w sprawie udostępniania materiałów IPN Polacy są podzieleni prawie po połowie: 46 proc. jest za publikacją teczek SB w Internecie, 49 proc. mówi „nie”. A o takim właśnie rozwiązaniu myśli PO.

Reklamy

Komentarzy 9

 1. Kolejne wybiegi przeciwników lustracji?
  Niepoprawne
  Bronisław Wildstein
  http://blog.rp.pl/wildstein/2009/01/18/kolejne-wybiegi-przeciwnikow-lustracji/

  Lustracja, która została konsekwentnie przeprowadzona w większości krajów postkomunistycznych – w tym w Niemczech, Czechach czy na Słowacji – w Polsce nadal utyka. Stąd kolejne skandale z ujawnianiem niechlubnych epizodów z przeszłości znaczących w Polsce osób, które zawsze mogą liczyć nie tylko na swoich stałych obrońców, ale i na swoje powodowane grupową solidarnością środowisko. Przeciwnicy lustracji wymyślają kolejne wybiegi. Jednym z nich jest pomysł przekazania akt IPN do Archiwów Państwowych, co oznaczałoby uniemożliwienie korzystania z nich na długie lata.

  IPN jako niezależna i prężnie działająca instytucja wywołuje furię u przeciwników lustracji. A sygnały o możliwym projekcie likwidacji Biura Lustracyjnego powinny wywoływać niepokój.

 2. Kraków. Lewica chce likwidacji IPN
  http://polskatimes.pl/gazetakrakowska/stronaglowna/78582,krakow-lewica-chce-likwidacji-ipn,id,t.html

  Sojuszowi Lewicy Demokratycznej podobają się plany Platformy Obywatelskiej odebrania lustracji Instytutowi Pamięci Narodowej. Wczoraj, podczas konferencji prasowej w Krakowie, mówił o tym szef klubu poselskiego SLD Wojciech Olejniczak.

 3. Siwiec: Gangsterzy buszują w archiwach IPN
  http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/polska/siwiec–gangsterzy-buszuja-w-archiwach-ipn,35706,1
  Europoseł SLD Marek Siwiec podczas gorącej dyskusji w radiowej „Trójce” wypalił, że do zachowanych archiwów SB wpuszczono gangsterów, a ci je przetrzebili. Dlatego trzeba zakończyć „fatalny epizod, jakim jest istnienie IPN”.

  Sobotnia „Gazeta Wyborcza” napisała, że według dopracowywanego obecnie projektu PO w tej sprawie nie będzie oświadczeń lustracyjnych, zlikwidowane zostanie Biuro Lustracyjne IPN, które teraz bada prawdziwość takich oświadczeń, zniknie pojęcie kłamstwa lustracyjnego.

  Teczki osób publicznych udostępniane mają być w internecie – nadal z zamazywanymi tzw. informacjami wrażliwymi. Wszystkie pozostałe teczki – również z zamazanymi danymi wrażliwymi – mają być dostępne w oddziałach IPN.

  Goście sobotniej audycji w radiowej „Trójce” dyskutowali o pomyśle zmian w lustracji. – To nie jest żaden zamach na IPN. W mojej ocenie, ta instytucja dobrze wywiązuje się ze swoich zadań, więc radość tych, którzy uważają, że Platforma zada cios IPN jest przedwczesna – powiedział Gowin.

 4. PO ZAPRZECZA, ŻE CHCE OTWORZYĆ AKTA IPN
  poniedziałek 19 stycznia 2009 09:37
  Nie otworzą teczki sąsiada
  http://www.dziennik.pl/polityka/article299501/Nie_otworza_teczki_sasiada.html
  Znów rozgorzał spór o lustrację. Przeciwnicy pełnego otwarcia archiwów IPN już protestują, ale PO zaprzecza, by przygotowała taki projekt. „Mówienie, że PO jest za nieograniczonym dostępem do akt IPN, nie jest prawdą” – twierdzi poseł Sebastian Karpiniuk. A szef klubu partii Zbigniew Chlebowski zapewnia: „Sąsiad nie będzie zaglądał sąsiadowi do jego teczki”.
  Szef kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski zwraca uwagę, że opisane pomysły są mało realne. „W 2007 roku około 100 tys. osób publicznych złożyło oświadczenia lustracyjne, ile czasu, pieniędzy i ludzi trzeba, aby je zeskanować i wprowadzić do internetu? Jeśli każdy mógłby przyjść do IPN i zażądać dowolnej teczki, to musielibyśmy wynająć jakąś halę sportową” – twierdzi prof. Paczkowski.

 5. Jak nie zadławić lustracji własną śliną
  http://www.dziennik.pl/opinie/article299497/Jak_nie_zadlawic_lustracji_wlasna_slina.html
  Nie ma większych entuzjastów tematu lustracji niż jej zagorzali oponenci. Toteż „Gazeta Wyborcza” przez trzy dni częstowała nas serialem o lustracyjnym projekcie PO – przypomina w DZIENNIKU publicysta Piotr Zaremba. Tyle że gotowego projektu wbrew tekstom „Wyborczej” nie ma – wytyka.
  Przyklaskując intencji PO: otwórzmy archiwa szerzej, mam jednak wątpliwości. Ile trzeba czasu, aby zeskanować te wszystkie karteluszki na potrzeby internetu? I zaczernić tzw. dane wrażliwe? Miesiące? Lata? A jaki jest stosunek Trybunału Konstytucyjnego do pomysłu, aby udostępnić wszystko? Jego prezes Jerzy Stępień zdążył go już oprotestować. Czy nie zdarzy się tak, że odetniemy IPN-owi lustracyjne ramię, ale w zamian nie powstanie nic. Byłaby to dla oponentów lustracji dobra wiadomość. Może dlatego „Wyborcza” przyjęła ten kierunek prac platformerskich ekspertów jako mniejsze zło. Lustracja zadławiłaby się w takim przypadku własną śliną.

 6. Teczki szeroko otwarte
  Ewa Siedlecka, Wojciech Czuchnowski2009-01-17, ostatnia aktualizacja 2009-01-17 00:23
  http://wyborcza.pl/1,75248,6171313,Teczki_szeroko_otwarte.html
  Każdy będzie mógł obejrzeć teczki VIP-ów w internecie. I teczkę sąsiada – w Instytucie Pamięci Narodowej. Tak Platforma chce spełnić obietnicę całkowitego otwarcia archiwów bezpieki i zakończyć lustrację w Polsce

 7. Kolejne wybiegi przeciwników lustracji?
  Bronisław Wildstein 18-01-2009,
  http://www.rp.pl/artykul/9158,250244_Kolejne_wybiegi_przeciwnikow_lustracji_.html
  Lustracja, która została konsekwentnie przeprowadzona w większości krajów postkomunistycznych – w tym w Niemczech, Czechach czy na Słowacji – w Polsce nadal utyka. Stąd kolejne skandale z ujawnianiem niechlubnych epizodów z przeszłości znaczących w Polsce osób, które zawsze mogą liczyć nie tylko na swoich stałych obrońców, ale i na swoje powodowane grupową solidarnością środowisko. Przeciwnicy lustracji wymyślają kolejne wybiegi. Jednym z nich jest pomysł przekazania akt IPN do Archiwów Państwowych, co oznaczałoby uniemożliwienie korzystania z nich na długie lata.
  IPN jako niezależna i prężnie działająca instytucja wywołuje furię u przeciwników lustracji. A sygnały o możliwym projekcie likwidacji Biura Lustracyjnego powinny wywoływać niepokój.

 8. Ekumenizm antyteczkowy
  Piotr Semka 19-01-2009
  http://www.rp.pl/artykul/9158,250768_Piotr_Semka__Ekumenizm_antyteczkowy.html

  Dotychczas dialog ekumeniczny między prawosławiem a Kościołem katolickim rozbijał się o rozmaite różnice teologiczne czy urazy z przeszłości (tej dalszej, oczywiście). Jednak kwestia nieprzyjmowania do wiadomości niemiłej prawdy o uwikłaniu w relacje z SB powoduje, że pojednanie następuje jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Od razu można zaobserwować zwarcie szyków hierarchów obu wyznań niebaczących już na różnice doktrynalne czy kulturowe.
  Pytanie tylko, czy taki model ekumenizmu cieszy lub przekonuje kogokolwiek poza antylustracyjnym gronem hierarchów? I czy ktoś odważy się hierarchom z obu wyznań zwrócić uwagę, jak bardzo taki rodzaj ekumenizmu jest karykaturą pojednania dzieci jednego Boga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: