Sprawa o krypt. „Ciemnogród” – wobec KUL

Ciemnogród z KUL

Jako priorytetową esbecy traktowali tzw. sprawę obiektową kryptonim „Centrala”, dotyczącą całości zagadnień organizacyjnych i duszpasterskich lubelskiej kurii. Natomiast prowadzoną wobec KUL sprawę obiektową SB nazwało „Ciemnogród”. Bezpieka postawiła sobie za cel kontrolowanie całokształtu działalności naukowej i dydaktycznej tzw. figurantów (osób, których dotyczyła inwigilacja) sprawy o krypt. „Ciemnogród”,

tj. wykładowców KUL:

Jerzego Strojnowskiego,

Teresy Rylskiej,

Jerzego Rebety,

Zygmunta Sułowskiego,

Czesława Zgorzelskiego,

Stefana Kunowskiego,

Stanisława Nagy’ego i

Mieczysława Brzozowskiego.

Dążyła do ograniczania ich wpływu i zmniejszania autorytetu tak w środowisku naukowym KUL, jak i wśród młodzieży.

Wiedzę zdobywała poprzez informatorów – wykładowców KUL o kryptonimach „Układny”, „Dewot”, „Turystka”, „Historyk”, „Student”, „Pośrednik”, „Winowiec”, „Wojskowy”, „Asystent” i innych.

SB chciała też zwiększyć możliwość dotarcia do biskupów, kurialistów i kierownictwa Wyższego Seminarium Duchownego.

Zależało jej również na uzyskaniu awansu na wyższe stanowiska dla swoich współpracowników oraz ich wejściu w skład różnych organów i komisji kurialnych.

W tym celu postanowiła opracować długofalowe zadania z uwzględnieniem sposobów i form postępowania wobec m.in. biskupów Bolesława Pylaka i Zygmunta Kamińskiego, księży Mieczysława Bochyńskiego i Franciszka Greniuka oraz pozostałych kurialistów.

Należało do nich okresowe odwiedzanie biskupów w związku z przypadającymi uroczystościami imieninowymi, rocznicami święceń kapłańskich i nominacji oraz wręczanie przy tej okazji upominków okolicznościowych lub kwiatów.

Konkretne działania wobec zwerbowanych księży – tajnych współpracowników mieli prowadzić: por. J.O. – w stosunku do TW ps. „Janek”, ppor. J.K. – w stosunku do TW ps. „Wicher” i TW ps. „Tomasz”, por. L.F. – w stosunku do TW ps. „Jerzy”. Płk Hawrot nakazał w najbliższym czasie przystąpić do pozyskania następujących kandydatów na TW: ks. H.S., ks. J.S., ks. W.B, ks. A.T., ks. H.B., ks. T.J., ks. E.B., ks. J.K., ks. K.G., ks. A.B., ks. S.Z., ks. Z.S., alumna G.S. oraz pracowników naukowych KUL: W.P., J.S., M.S., J.K., H.P., A.R.

Komentarze 2

  1. „Układny”, „Dewot”, „Historyk”, „TTurystka”, „Pośrednik”, „Wojskowy”, „Student”, „Asystent”, „Winowiec” to nie informatorzy, tylko kryptonimy osób rozpracowywanych w ramach Kwestionariuszy ewidencyjnych. Mozna o tym przeczytać w książce „Kościół i opozycja na Lubelszczyźnie w dokumentach SB” (IPN Lublin 2010), które przygotowalem do wydania.

  2. „Gazeta Polska” weszła w posiadanie dokumetu w wersji roboczej, który był przygotowany do publikacji i opatrzyła to kompletnie bzdurnym komentarzem. Dokument ów został umieszczony na portalu „Nielaeżna.pl”. Ktoś kto to zrobił okazał się po prostu złodziejem. Mój list w tej sprawie do red. Sakiewicza nie został opublikowany, nie zrobiła tego także „Rzeczpospolita”. Ukazał się na stronie Stowarzyszenia Wolnego Słowa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: