Prezydent obciął esbekom emerytury


prezydent

Prezydent obciął esbekom emerytury

SYMBOLICZNA DECYZJA LECHA KACZYŃSKIEGO

Dziennik piątek 6 lutego 2009 14:06

W 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o odebraniu emerytalnych przywilejów byłym esbekom oraz członkom WRON. Co to oznacza? Od 2010 roku emerytury Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego zostaną zmniejszone o połowę. Co miesiąc będą otrzymywać „zaledwie” 4 tys. złotych.

Najbardziej dotknięci nowymi przepisami będą autorzy stanu wojennego, m.in. generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Dziś ich emerytury wynoszą ok. 8 tys. złotych. Po odebraniu przywilejów będą mniejsze o połowę.

Znacznie obniżą się dochody 25 byłych generałów SB, których pobory spadną z 7,3 tys. do 2,5 tys. zł. Średnie świadczenia ponad 10 tys. innych oficerów SB zmniejszą się nawet do 900 zł miesięcznie, a kolejnych 8,5 tys. niższych rangą funkcjonariuszy czeka najniższa możliwa emerytura – 654 zł.

„Obniżenie emerytur esbekom pozwoli zaoszczędzić nawet 600 mln złotych” – szacuje poseł PO Sebastian Karpiniuk, jeden z autorów regulacji.

Ustawa odbierająca ubekom oraz esbekom emerytalne przywileje zacznie obowiązywać w 2010 roku.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Lewica wybiela bezpiekę
    http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,6319573,Lewica_wybiela_bezpieke.html

    Wniosek do TK. Funkcjonariusze UB i SB ryzykowali stres i utratę życia – twierdzą posłowie lewicy, broniąc ich przed obniżką emerytur. – Czy mam się przejmować stresami gestapowców, którzy mordowali na Szucha? – pyta prof. Władysław Bartoszewski
    Autorami projektu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżającego niemal czterokrotną obniżkę emerytur byłych oficerów służb PRL są Janusz Zemke z SLD i Jan Widacki z Demokratycznego Koła Poselskiego. Piszą w uzasadnieniu, że „bycie funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa łączyło się zawsze z nienormowanym czasem pracy, a także z narażeniem na stres, odpowiedzialnością (….) zwiększonym ryzykiem śmierci, kalectwa, specyficznym (znacznie zwiększonym ) ryzykiem choroby lub wypadku”.

    Nie ma słowa na temat ofiar funkcjonariuszy. Nie przeczytamy też, że służyli utrwalaniu totalitarnej władzy. Ale że „z historii wiadomo, ilu funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa poległo w latach wojny domowej toczącej się w Polsce po 1945 r., broniąc porządku prawnego legalnej Polski, jaka wówczas istniała z woli mocarstw sprzymierzonych”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: