Nauka pod lupą

logo-glaukopis

Sławomir Cenckiewicz

Nauka pod lupą

Środowisko historyków w opiniach Służby Bezpieczeństwa, przełom lat 60-tych i 70-tych

Glaukopis nr 2/3-2005

Dla ogółu badaczy dziejów najnowszych staje się coraz bardziej oczywiste, że w okresie Polski Ludowej władze komunistyczne, zwłaszcza poprzez swoje „zbrojne ramię” w postaci aparatu bezpieczeństwa, starały się  kontrolować praktycznie każdą sferę życia publicznego.

W tym względzie nie było na ogół wyjątków. Wydaje się iż na indeksie dziedzin politycznie niepewnych i podejrzanych wysokie miejsce piastowała nauka, ale nie taka czy inna jej gałąź, a nauka sama w sobie.

Panowanie nad życiem naukowym dawało komunistom poczucie kontroli umysłów…..

O tym, jak daleko SB starała się ingerować w życie naukowe, świadczyć może jej zaangażowanie w opracowanie projektu powołania 120-osobowej Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, która w 1972 r. zastąpiła istniejące dotychczas ciała opiniujące tytuły naukowe.– Komisję ds. Tytułów Naukowych Rady Państwa, Główną Komisję Kwalifikacyjną przy PAN oraz Radę Główną Szkolnictwa Wyższego.

W notatce służbowej na temat CKK z 3 lipca 1972 r. „opiekun” PAN z ramienia MSW kpt. Jan Sobieszczuk pisał, że „powołanie Komisji winno w lepszym niż dotychczas stopniu zabezpieczać niezbędne jednolite minimum poziomu kadr naukowych”.

Zwracał również uwagę na to, że Komisja nie będzie organem PAN-owskim i że „obok opiniowania w sprawach stopni i tytułów naukowych” w jej kompetencjach znajdzie się także „stwierdzanie kwalifikacji kandydatów do stanowisk samodzielnych pracowników naukowych”. Na notatce sporządzonej przez kpt. Sobieszczuka widnieje jakże wymowna, odręczna adnotacja kogoś z Departamentu III MSW: „Należy śledzić dalsze konstytuowanie się CKK”…

Rozpracowaniem Akademii zajmował się zespół czterech pracowników operacyjnych MSW, w gestii których znalazło się zarówno całe kierownictwo PAN i jej administracja centralna oraz placówki naukowo-badawcze w Warszawie i regionie warszawskim.

Placówki PAN-owskie w pozostałych regionach kraju zabezpieczali funkcjonariusze SB z Wydziałów III Komend Wojewódzkich MO

Wspomniany wcześniej 4-osobowy zespół oficerów w MSW koordynował działania w skali całego kraju. Za jego najważniejsze zadania uznano:

zabezpieczenie wpływu na obsadę stanowisk kierowniczych, właściwy dobór

kadr pozostałych na rekrutację doktorantów oraz dobór kandydatów na wyjazdy zagraniczne;

zorganizowanie samoczynnej sieci informacji, pozyskiwanie informacji, ichselekcja i opracowywanie;

przekazywanie informacji do zainteresowanych komórek Departamentu I, II i III;

pomoc Departamentu I i II w realizacji przedsięwzięć operacyjnych na terenie obiektu;

pomoc w sprawach operacyjnego rozpracowania, prowadzonych zarówno przez Departament III jak i Departament I i II….

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: