Baza OPI
prof. dr hab. Jan Michał Grabowski
Id osoby: 22604
Dyscypliny KBN: nauki prawne
Specjalności: prawo administracyjne, prawo gospodarcze
Miejsca pracy: Aktualne:
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach; Wydział Prawa i Administracji; Katedra Publicznego Prawa Gospodarczego
Nieaktualne:
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach
—————–
JAN GRABOWSKI DONOSIŁ NA PRAWNIKÓW
Dziennik, piątek 21 września 2007
Sędzia NSA przez rok współpracował z SB
Jan Grabowski, profesor prawa i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, był tajnym współpracownikiem bezpieki o pseudonimie Wisz – wynika z dokumentów IPN, o których pisze DZIENNIK. „Nie pracowałem dla SB” – zaprzecza profesor.
Prof. Grabowski kieruje Katedrą Publicznego Prawa Gospodarczego na Uniwersytecie Śląskim, uczy też studentów w prywatnej Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Od kilku lat orzeka w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
——–
Blog Tomasza Szymborskiego -Moje pisanie
Jak wynika z dokumentów IPN Jan Grabowski, profesor prawa i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego był Tajnym Współpracownikiem bezpieki pseudonim „Wisz”. ..W archiwum IPN w Katowicach zachowały się dokumenty z których wynika, że Jan Grabowski w 1973 roku został Tajnym Współpracownikiem SB o pseudonimie „Wisz”. Był wówczas adiunktem na wydziale prawa. – Zachowała się teczka personalna TW i jego teczka pracy, w której jest kilka donosów złożonych przez Jana Grabowskiego – mówi dr Adam Dziuba, historyk z IPN, który bada inwigilację Uniwersytetu Śląskiego przez Służbę Bezpieczeństwa…
Pech Grabowskiego rozpoczął się 23 maja 1973 roku. W tym dniu obszerne doniesienie na jego temat oficerowi SB złożył TW „Andrzej”. Dziś wiadomo, że tym szpiclem był również prawnik, obecny profesor UŚ Arkadiusz Nowak. Machina ruszyła. – Informacje przekazane SB przez Nowaka na temat Grabowskiego były tak precyzyjne, że doprowadziły do werbunku nowego agenta. W czasie spotkania w Hotelu Katowice 14 lipca 1973 roku, aby skłonić Grabowskiego do współpracy kapitan Cichopek z grupy IV wydziału III katowickiej bezpieki, który „opiekował” się wydziałem prawa, zagroził, że wykorzysta kompromitujące materiały – mówi dr Dziuba.
Przestraszony kompromitacją w środowisku Grabowski uległ. Napisał i podpisał zobowiązanie do współpracy z SB. Przyjął pseudonim „Wisz”. Zwerbowany został – jak pisał kpt. Cichopek – w celu „zapewnienia dopływu informacji o działalności, postępowaniu i zachowaniu się osób wchodzących w zakres naszego zainteresowania” – czyli ludzi związanych z Uniwersytetem Śląskim.
Agentem SB „Wisz” nie był długo. W styczniu 1974 r. okazało się, że Grabowski opowiedział na wydziale, że ma kontakty z SB. Jednak kontakty postanowiono kontynuować, na co „Wisz” się zgodził. Była to nieudolna próba zerwania z bezpieką. W instruktażu przeprowadzanym z podczas każdego spotkania z konfidentem, funkcjonariusze zawsze przestrzegali przed dekonspiracją w środowisku i jej konsekwencjami.- W czasie swej współpracy z SB, która trwała rok, „Wisz” przekazał sześć informacji. Oceniono, że złożył trochę wartościowych doniesień, lecz okazał się niesolidny, współpracował niechętnie. W grudniu 1974 r. wstąpił do PZPR. Ponieważ członkowie partii tylko w wyjątkowych przypadkach mogli być agentami SB, zrezygnowano z jego współpracy – dodaje dr Dziuba. Była to druga, tym razem skuteczna, próba Grabowskiego wyrwania się z macek SB. By wstąpić do PZPR, „Wisz” musiał wystąpić ze Stronnictwa Demokratycznego, do którego wcześniej, jeszcze pracując na UJ w Krakowie, należał.Zachowały się donosy „Wisza, w tym m.in. na prof. dr Karola Sobczaka („Nie jest człowiekiem łatwym we współżyciu ze względu na niezrównoważony i wybuchowy charakter. W chwilach uniesienia, które zdarzają mu się dość często, potrafi być przykry dla otoczenia i współpracowników”) i młodego dr Jacka Wodza: („Ukończył dwa fakultety. Biorąc pod uwagę młody wiek rokuje duże nadzieje na przyszłość”.)
Tomasz Szymborski
—————
Strona Wydziału Prawa i Administracji UŚ
Informacje o pracowniku naukowym
Prof. zw. dr hab. Jan Grabowski
Katedra Publicznego Prawa Gospodarczego
Publikacje:
Książki (w tym monografie, podręczniki, prace naukowe)….
Filed under: Ośrodek śląski, Poczet PZPR, PPR, Poczet TW | Tagged: Jan Michał Grabowski, NSA, prawnik, profesor, TW "Wisz", Uniwersytet Śląski |
Skomentuj