Piotr Lewandowski – TW „Antonio”, b. szef „Solidarności” na AGH, wiceszef Krajowej Sekcji Nauki „S”

baner-czlowiek-nauki11

Baza OPI

Id osoby:   37223
Dyscypliny KBN: metalurgia
Specjalności: metalurgia metali nieżelaznych
Miejsca pracy:
Aktualne:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica; Wydział Metali Nieżelaznych; Katedra Fizykochemii i Metalurgii Metali Nieżelaznych
Nieaktualne:   Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica; Wydział Metali Nieżelaznych; Zakład Chemii Fizycznej i Elektrochemii
———
GW, 2005-12-09
Piotr Lewandowski, szef „Solidarności” w krakowskiej AGH przyznał się, że był tajnym współpracownikiem SB. 
Do współpracy z SB – pod pseudonimem „Antonio” – przyznał się dr Piotr Lewandowski, od 14 lat przewodniczący uczelnianej „Solidarności”. O swojej przeszłości opowiedział przed komisją zakładową.
Wiedzieli od 10 lat  
Wyznanie Lewandowskiego dla wielu związkowców nie było jednak zaskoczeniem. Donosy o jego kontaktach z SB pojawiły się już w 1995 r., gdy został przewodniczącym regionu małopolskiej „S”.
– Wtedy TW „Antonio” zapewniał nas, mieszając w to nawet Boga, że jest niewinny. Mam jego oświadczenia – wspomina Andrzej Szkaradek z małopolskiej „S”, przewodniczący stowarzyszenia „Ujawnić prawdę”. – Czasem wydaje mi się, że to jakiś inny agent donosił na niego. Bo skąd ktoś miałby dostęp do dokumentów SB? Byliśmy zszokowani, ale i bezradni. On szedł w zaparte, a my nie mieliśmy jak sprawdzić obciążających informacji. Teraz przynajmniej mamy IPN – dodaje.

O współpracę z SB oskarżył Lewandowskiego w 1995 r. także „Tygodnik Solidarność”. Koledzy ze związku oczekiwali, że Lewandowski wystąpi do sądu przeciw autorowi artykułu. Nie zrobił tego. Zrezygnował natomiast z kierowania małopolską „S”, pozostając jednak nadal szefem związku na AGH. Informacje o współpracy Lewandowskiego z SB pojawiały się potem nadal, ale ostateczne potwierdzenie nastąpiło, gdy materiały z IPN na swój temat otrzymał Robert Kaczmarek, założyciel „S” na AGH. Wśród 17 odtajnionych nazwisk agentów donoszących na niego znalazł się Piotr Lewandowski….

Nie mam żadnego prawa wyciągać jakichkolwiek konsekwencji wobec Piotra Lewandowskiego. Ani jako rektor, ani jako człowiek – mówił wczoraj na konferencji prasowej rektor AGH, prof. Antoni Tajduś. – Oceną niech zajmą się związkowcy. Żeby działać w tej sprawie muszę wiedzieć, czy komuś zaszkodził. Jeśli tak, to w jakim stopniu.

Rektor oświadczył, że z byłym współpracownikiem SB nie zamierza się spotykać ani zawieszać go w obowiązkach..Równocześnie rektor Tajduś zaręczył, że podczas 20-letniej znajomości z Piotrem Lewandowskim ani razu nie pomyślał o nim jako o agencie. – To wspaniała postać naszej uczelni. Pomocny, oddany, przyjazny ludziom. Wielu osobom pomógł, za wieloma się wstawił, walczył o każde pięć złotych podwyżki dla pracowników. Nie wyobrażam sobie, żeby Piotr szkodził znacząco. To człowiek z zasadami – mówił rektor.
———— 
TW „ANTONIO” – PIOR LEWANDOWSKI, przewodniczący „S” na AGH, przewodniczący Regionu „Małopolska” NSZZ „S”, członek ZR i delegat na Zjazd (1995), następnie tylko przewodniczący „S” na AGH, członek ZR i delegat na Zjazd, donosią na Roberta Kaczmarka (przed 1983), potem nie wiadomo na razie na kogo.
—————–
Piotr Lewandowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na AGH, były współpracownik SB, oddał się wczoraj do dyspozycji Komisji Zakładowej „S” AGH. Burzliwe spotkanie skończyło się jego rezygnacją z wszystkich funkcji w związku. – Na koniec proszę was o jedno: wybaczcie mi! – powiedział Lewandowski. W ubiegły piątek „Dziennik” ujawnił jako pierwszy, że Piotr Lewandowski – były przewodniczący małopolskiej „Solidarności”, od 14 lat pełniący funkcję przewodniczącego „S” na AGH – był współpracownikiem SB o pseudonimie „Antonio”. Informację tę podał do publicznej wiadomości Robert Karczmarek, lider małopolskiej „Solidarności”, jej twórca na AGH i wieloletni przewodniczący komisji. Kilkanaście dni temu otrzymał on z Instytutu Pamięci Narodowej wykaz współpracowników SB, którzy na niego donosili. Na liście tej widniał m.in. Piotr Lewandowski, ps. „Antonio”; wszelkie dane personalne nie pozostawiały wątpliwości, iż chodzi o przewodniczącego „Solidarności” na AGH. Dziennik Polski 16.12.2005r.
———-

Komentarze 2

  1. […] Piotr Lewandowski – TW “Antonio”, b. szef “Solidarności” na AGH, wiceszef Krajowej Sekcji… […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: