Zbigniew Bereszyński – chemik, legenda opolskiej opozycji niepodległościowej, prowadzi badania na własną rękę

baner-krzywdzeni1

Zbigniew Bereszyński w Encyklopedii Solidarności

Zbigniew Bereszyński  ur. 8 I 1956 w Opolu. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Chemii (1980). 1973–1975 inicjator działalności opozycyjnej w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu. W II 1978 zatrzymany na 48 godz., przesłuchiwany przez SB (wraz z Wiesławem Ukleją).

W X 1980 współorganizator NZS w Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, redaktor niezależnych wydawnictw NZS WSI, m.in. „Biuletynu Informacyjnego NZS WSI”, „Informatora NZS WSI”, biuletynu „Opolitechnik” (wyd. 20 X 1980 – IV 1981). W związku z działalnością wydawniczą w 1981 – dwie sprawy karne: w V za rzekome zniesławienie komendanta wojewódzkiego MO płk. Juliana Urantówki i w VI za wydanie broszur: Katyń oraz Rewolucja bez rewolucji Leszka Moczulskiego; umorzone na mocy abolicji po 13 XII 1981. Od X 1980, członek „S” UWr. W 1981 działacz Studenckiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania oraz Opolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, współorganizator manifestacji, m.in. 25 V 1981 marszu w obronie więźniów politycznych, współorganizator obchodów rocznicowych 3 Maja i 11 Listopada w Opolu. Od IX 1981 redaktor prasy związkowej w ZR „S” Śląska Opolskiego (biuletyny „Prawda” i „Sygnały”). 13 XII 1981 – 14 X 1982 internowany, do 8 I 1982 w Ośr. Odosobnienia w Opolu, do VII 1982 w Nysie, do 14 X 1982 w Grodkowie.

1980-1989 doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicysta niezależny, autor publikacji naukowych z dziedziny chemii fizycznej, autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny historii i dyscyplin pokrewnych. Publikacje m. in. w „Journal of Molecular Structure”, „Journal of Magnetic Resonance”, „Śląskim Kwartalniku Historycznym – Sobótka”, „Studiach Śląskich” i in.

————

Zbigniew Bereszyński w Wikipedii

(ur. 8 stycznia 1956Opolu), absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Opolu (1975)[1]; absolwent studiów chemicznych na Uniwersytecie Wrocławskim (1980); publicysta, autor prac nauk naukowych i artykułów popularnonaukowych z dziedziny historii, historii materialnej i historii budownictwa obronnego. Działacz niepodległościowy.

——————

IPN- Dane osoby z katalogu osób rozpracowywanych

————–

Strona Zbigniewa  Bereszyńskiego ( w budowie)

—————–

Krucjata Bereszyńskiego

Nasze Miasto, Opole, 25.03.2008

Zbigniew Bereszyński od czterech lat bada historię opolskiej Solidarności. Kosztuje go to nie tylko sporo wolnego czasu, ale także coraz więcej pieniędzy. Ostatnio w Archiwum Państwowym na ksero dokumentów potrzebnych do pracy badawczej wydał całe półtora tysiąca złotych.

– Swoją działalność prowadzę społecznie – mówi nam Bereszyński. – Jest mi bardzo ciężko i powoli przestaje mnie być na nią stać. Dlatego za odszkodowanie nie kupię sobie nowego samochodu, tylko przeznaczę je na dalszą pracę badawczą.

Bereszyński prowadzi badania na własną rękę, nie jest zatrudniony w żadnej placówce naukowej. Te, gdy prowadzą podobne badania, otrzymują na nie granty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mi nikt taki nie pomaga – mówi Bereszyński. – Nie wspiera mnie ani miasto, ani zarząd regionu Solidarności. Nie będę chodził po prośbie. Są pewne granice….

Zbigniew Bereszyński to legenda opolskiej opozycji niepodległościowej

Ma dziś 52 lata. Pierwszy raz był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa już w 1973 roku za próbę inicjowania działalności opozycyjnej wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. W lutym 1978 roku SB zatrzymało go na 48 godzin, gdy razem z Wiesławem Ukleją – kolejną legendą opolskiej opozycji – kolportował ulotki w formie listu gończego za Edwardem Gierkiem.

W 1980 roku współorganizował Niezależne Zrzeszenie Studentów przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Był wtedy także redaktorem prasy związkowej.

Po stanie wojennym zaangażował się w podziemną działalność wydawniczą i kolportażową na terenie Opola.

W 1989 r., współorganizował protest przeciwko ugodzie Okrągłego Stołu, który uważał za niedopuszczalny kompromis z komunistyczną władzą. W 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi za „działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”. Bereszyński odznaczenia jednak nie przyjął z uwagi na negatywny stosunek do Kwaśniewskiego.

Komentarzy 28

 1. Kolejny przykład, ze pokrzywdzonym nikt nie pomaga ! Co innego jeśli chodzi o krzywdzących. Tym, nawet przywilejów za krzywdzenie nie można odebrać, bo to byłaby dla nich krzywda ! Czy to dno nie ma naprawdę dna ?

 2. […] początkiem maja 2009 r. Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego otrzymał od Zbigniewa Bereszyńskiego tekst opracowania informującego, że jeden z członków Prezydium ZR, Krzysztof Skrzypczak, […]

 3. Zbysio zapomniało się pochwalić, że współpracuje z gadzinówką Michnika, która jest jego tubą propagandową na Opolszczyźnie. Koledzy załatwili jemu synekurkę w radzie nadzorczej, gdzie bierze pieniążki za frico. To nie pomoc?

  • Andrzej Szubert należy do tych osób, które najostrzejszej zaatakowały mnie po ujawnieniu sprawy TW ps. Krzysztof. Obecnie robi to samo na tym forum, występując w interesie swoich znajomych z Prezydium ZR . Jest urodzonym pieniaczem i intrygantem, nie gardzącym kłamstwami, co wykazałem już w innych miejscach.
   Funkcję w RN Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. pełnię na mocy uchwały Prezydenta m. Opola z czerwca 2007 r. W tym czasie już od dawna nie miałem nic wspólnego z OSPN. Przeciwnie – byłem zwalczany przez tę grupkę.

 4. Nigdy nie atakowałem Z.Bereszyńskiego w związku ze sprawą TW ps. Krzysztof. Natomiast rok temu wykazałem i udowodniłem, że Bereszyński jest manipulatorem i fałszerzem historii.
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,65,85910031,0,Zbigniew_Bereszynski_manipulatorem_historii.html
  Od tamtego czasu Z. Bereszyński pomawia mnie o ataki na niego z pobudek osobistych. Uchodzący za mistrza polemiki Bereszyński byłby w stanie wykazać, że nie jest manipulatorem. Rzeczowej polemiki nie odważył się jednak nigdy podjąć. Obecnie robi on wielką aferę w związku z TW Krzysztofem, który nigdy nie napisał ani jednego donosu. Natomiast przemilcza Bereszyński fakt, że we współpracy z GW z agenta Gilewicza uczynił nieomal bohatera Solidarności, a z agenta Gleicha czołowego działacza kluczborskiej opozycji.
  Bereszyński jest jako aspirant na historyka osobą niewiarygodną. Nigdy nie atakowałem go. Jeśli piszę o nim krytycznie, to jedynie z powodów merytorycznych.

 5. Andrzej Szubert jak zwykle kłamie. Oto dowód na to, że byłem przez niego atakowany po ujawnieniu sprawy TW ps. „Krzysztof”:

  Nieprawda, że nie stawiałem czoła insynuacjom z jego strony. Czyniłem to wielokrotnie w różnych miejscach. Oto niektóre przykłady:

  Niczego nie ukrywam i nie zatajam. W szczególności ujawniłem na podstawie dokumentów, jak naprawdę było w przypadku TW „Piast” i TW ps. „Renek”. Podaję kolejne przykłady:

  Nikt poza mną nie zadał sobie trudu, by uczciwie zbadać i opisać te przypadki. Udowodniłem, że Andrzej Szubert szerzył nieprawdziwe informacje na ten temat i głównie z tego powodu jestem przez niego wściekle atakowany.

  To Andrzej i Bożena Szubertowie świadomie ukrywają pewne sprawy:

  Andrzej Szubert sam przyznał się publicznie do instrumentalnego traktowania informacji o przypadkach współpracy z SB:

  Właśnie z racji takiego podejścia oraz posługiwania się szantażem Szubertowie utracili dostęp do zasobów archiwalnych IPN.

  Andrzej Szubert atakuje mnie w sposób obsesyjny, przeważnie pod pseudonimem „koń trojański”. Czyni to w sposób świadomie obelżywy. Oto przykład tego, jak wygląda „krytyka z powodów merytorycznych” w jego wydaniu:

  Andrzej Szubert uciekał się nawet do prób szantażu:

  Oto najnowszy tego przykład:

  Przeniósł on swoje „pyskówki” nawet tę stronę internetową.

  Zbigniew Bereszyński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: