Koniec konfliktu lustracyjnego na UŚ ?

baner4

Teologia Polityczna
Władze Uniwersytetu Śląskiego robią wszystko, aby zakończyć konflikt, który negatywnie odbija się na wizerunku uczelni. Chodzi o spór pomiędzy dr Markiem Migalskim a prof. Janem Iwankiem.
Obaj naukowcy pracują w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Iwanek jest jego dyrektorem, a dr Migalski – pracownikiem. Dzieli ich nie tylko różnica pokoleniowa, ale przede wszystkim poglądy. Migalski jest zwolennikiem lustracji, natomiast prof. Iwanek – wręcz przeciwnie.
Konfliktowi pomiędzy dwoma naukowcami było poświęcone ostatnie spotkanie Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Znaleziono rozwiązanie. 
Antagonizm na linii Migalski – Iwanek rozpoczął się w maju ubiegłego roku. Dr Migalski zakwestionował kwalifikacje naukowe prof. Jana Iwanka do kierowania Instytutem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Stwierdził również, że skoro w latach 70. Iwanek był tajnym współpracownikiem SB ps. „Piotr”, to nie powinien być dyrektorem. Mimo tego prof. Iwanek został szefem Instytutu i otrzymał w głosowaniu miażdżącą przewagę głosów. Kiedy w 2007 roku ważyły się losy lustracji środowiska akademickiego, prof. Iwanek na uczelni ostro występował przeciwko niej. Naturalnie nie przyznał się wówczas do tego, że broni także swego interesu.
Konflikt narastał, ale swoje apogeum osiągnął w ubiegłym roku. Wtedy dr Migalski wziął udział w dwóch programach z cyklu „Bronisław Wildstein przedstawia”. W pierwszym temat lustracji na uczelniach zilustrowano przykładem profesora Jana Iwanka. Po pierwszym programie atmosfera na Wydziale stała się bardzo gorąca. Większość pracowników naukowych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego (czyli podwładnych prof. Iwanka) wystosowała list otwarty w obronie swego szefa.
Po kilku miesiącach Migalski w rozmowie z Wildsteinem ponownie ostro skrytykował zachowanie profesora i stwierdził, że dwukrotne odrzucenie jego prób otwarcia przewodu habilitacyjnego (na Uniwersytetach: Wrocławskim i Jagiellońskim) jest rewanżem akademickiego „lobby antylustracyjnego”.

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: