Wojciech Wierzewski- TW „Tower”, jedna z najważniejszych postaci Polonii amerykańskiej

baner-czlowiek-nauki2

Wojciech A. Wierzewski w Wikipedii

(ur. 19 czerwca 1941 w Krakowie zm. 4 grudnia 2008 w Chicago) – literaturoznawca, krytyk filmowy, nauczyciel akademicki, publicysta. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1963) i wieloletni pracownik naukowy UW. Doktorat w 1974. W roku 1979 wyjechał – jako visiting professor – do Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez trzy lata prowadził zajęcia dydaktyczne. W roku 1982 przeniósł się do Chicago, gdzie prowadził kursy polonistyczne i filmowe na Governors State University, Loyola University, Illinois State University i DePaul University.

W latach 1985-2008 redaktor „Zgody” – organu oficjalnego Związku Narodowego Polskiego, polonijny dziennikarz, organizator i współtwórca (wraz z Piotrem Domaradzkim) nowatorskiego panelu dyskusyjnego Konwersatorium „Dialog 96”. Autor wielu publikacji, w tym książek: „Pegaz za Oceanem”, „Polskie Chicago, lata osiemdziesiąte, lata dziewięćdziesiąte” (Wydawnictwo Adam Marszałek w Toruniu w roku 2002) oraz „Polskie tropy w Ameryce” (Oficyna Wydawnicza Kucharski w Toruniu, rok 2008).

Nagrody i odznaczenia

————-

Zmarł Wojciech Wierzewski

ATJ | Tuesday 09th of December 2008 | Chicago

8 grudnia w wieku 67 lat zmarł Wojciech Wierzewski, wieloletni redaktor naczelny „Zgody”, publikował także na łamach Dziennika Związkowego. Podobno o zmarłych należy mówić tylko dobrze, więc trudno pisać o nim w tej chwili. Zadanie to tym trudniejsze, że dzięki nędzy ustawodawczej panującej w Rzeczpospolitej Polskiej, o człowieku tym pisać się nie da, gdyż dokumenty jego dotyczące ciągle nie zostały ujawnione, choć w prywatnych rozmowach wielu wybitnych historyków związanych głównie z Instytutem Pamięci Narodowej sporo na jego temat opowiadalo.

Wojciech Wierzewski był marcowym docentem. Obronił pracę doktorską, w której opisywał dorobek 50 lat kina radzieckiego. Praca, publikowana w swoim czasie na łamach Dziennika Chicagowskiego stanowiła pean na cześć Józefa Stalina i jego wkładu w dorobek kultury światowej.

W Chicago Wierzewski był autorem wielu antysemickich wystąpień Edwarda Moskala. Po 1989 roku związał się z rozmaitymi endeckimi popłuczynami. W jego programie radiowym występowali systematycznie Jerzy Robert Nowak, czy generał Widacki, którego Wierzewski popierał w wyborach prezydenckich. Na razie na ten temat z powodu braku dostępu do dokumentów nie sposób nic więcej napisać, aczkolwiek w przyszłości z pewnością temat ten jeszcze powróci.
ATJ

———

Wojciech Wierzewski – prawa ręka trzech prezesów KPA i KO SB

Blog Marka Ciesielczyka, salon24 – 09.03.2009 – 18:23

Jedna z najważniejszych postaci Polonii amerykańskiej współpracowała z SB!
Przez ostatnie 25 lat należał do najbardziej wpływowych osób w środowisku polonijnym w USA. Wkradł się w łaski trzech kolejnych prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Okazało się, że wcześniej jako „kontakt operacyjny” współpracował z SB!

Gdy na wiosnę 1979 roku podporucznik SB Tadeusz Winiecki otrzymał informację, iż do USA wyjeżdża na roczne stypendium jeden z adiunktów w Katedrze Kultury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 38-letni wówczas dr Wojciech Wierzewski, postanowił przeprowadzić z nim „rozmowę sondażowo-pozyskaniową”.

SB miała nadzieję, iż uda się zwerbować Wierzewskiego w celu uzyskiwania od niego informacji na temat Russian and East European Institute w Indiana University, prestiżowej instytucji, zajmującej się Związkiem Sowieckim oraz państwami Europy Wschodniej.

Wierzewskiemu i całej operacji wywiadowczej na terenie USA przypisano kryptonim „TOWER”. W przyszłości, we wszystkich raportach SB Wierzewski określany jest jako „T”. Oficer SB tak relacjonuje dalszy przebieg swego spotkania z Wierzewskim-Towerem: „Na przedstawioną … propozycję udzielenia pomocy naszym organom „T” wyraził zgodę, stwierdzając, że jako Polak i członek Partii czuje się moralnie zobowiązany do udzielenia tego rodzaju pomocy. Oświadczył jednocześnie, że propozycja spotkania nie zaskoczyła go i że spodziewał się tego typu rozmowy związanej z wyjazdem do USA”.

Wierzewski został odpowiednio pouczony, jak prowadzić rozpoznanie w USA, jak orientować się, czy jest śledzony przez amerykańskie służby specjalne. Przekazano mu także instrukcje, o czym ma informować oficerów kontaktowych SB w USA.

Miał przekazywać informacje zarówno na temat amerykańskich naukowców i studentów, jak i polskich stażystów, stypendystów. SB oczekiwała także analiz na temat pozyskiwania studentów i pracowników naukowych do pracy w CIA i FBI, gdyż amerykańskie służby specjalne proponowały im czasem pracę ze względu na to, iż Instytut zajmował się przecież Związkiem Sowieckim i innymi państwami komunistycznymi. W USA z Wierzewskim miał się skontaktować według tego, co znajdujemy w dokumentach, zgromadzonych dziś w IPN – „towarzysz M. Koszycki” – jak go określono w jednym z raportów SB…..

Informacje przekazane przez Wierzewskiego PRL-owskiemu rezydentowi musiały być bardzo wartościowe, gdyż dodaje w raporcie: „Materiały przekazane… wydają się być intersujące. „T” jest pozytywnie nastawiony do dalszej współpracy z nami człowiekiem”.

Wierzewski donosił między innymi na swego uczelnianego kolegę w Indiana University, pracownika naukowego o nazwisku Jacek (Jack) Bielasiak. Nieco później, bo w latach 1986-1991 profesor Bielasiak był Dyrektorem Polish Study Center na Indiana University. 

Wierzewski donosi także na przebywającego w USA publicystę „Tygodnika Powszechnego” Henryka Krzeczkowskiego oraz stypendystów z Polski, np. na Witolda Koniecznego, który dzisiaj jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego czy też na Elżbietę Kornberger-Sokołowską – także profesor prawa na UW. „Tower” przekazuje SB również informacje na temat Iwony Błaszczykiewicz, która wówczas pracowała jako sekretarka w Centrum Studiów Polskich w Bloomington. SB rozważała wtedy możliwość jej zwerbowania.

Przyszły prominentny działacz Polonii chicagowskiej donosił także na amerykańskich studentów, którzy chcieli studiować w Polsce. Sporządzał ich charakterystyki psychologiczne, które później SB mogła wykorzystać np. do szantażowania tychże studentów, co miało prowadzić do ich zwerbowania i uczynienia z nich współpracowników komunistycznej SB. Wierzewski przekazywał tego typu informacje np. na temat Irene Kiedrowski, która przebywała później na stypendium w Polsce (w latach 1981-82) czy też Karen Ledwin…..

Komentarzy 5

 1. Zmarl w Chicago dr Wojciech Wierzewski.
  List Adama Lizakowskiego.

  http://www.miastowroclaw.pl/kul.php?r=akt&nr=5243&id_watek=71
  …..Poznalismy sie 1984 roku, bedac Redaktorem Naczelnym zaprosilem go do wspolpracy w nowo powstalym miesieczniku pt. RAZEM wydawnym w San Francisco w latach 1983 -1989. Nigdy nie pytal sie co ja z tego bede mial? Albo kto na tym zarobi? Osobiscie spotkalismy sie dopiero w 1991, gdy z San Francisco przyjechalem do Chicago.On byl pierwsza osoba do ktorej po przyjezdzie z Kalifornii zadzwonilem i ktora przyjela mnie bardzo serdecznie w swoim biurze. Dzieki jego wstawiennictwie znalazlem swoja pierwsza prace w Chicago, zostalem czlonkiem redakcji „Kalejdoskopu”, weekendowego dodatku do „Dziennika Zwiazkowego”, na poczatku lat 90′. Moglem, pisac, tworzyc, publikowac i miec za to satysfakcje finansowa. Malo prawdopodne, ale tak wlasnie bylo.

  O tego czasu Wojciech, tak do niego sie zwracalem stal sie promotor mojej tworczosci, czlowiekiem, ktoremu bardzo duzo zawdzieczam. To on uczyl mnie/ nas historii Polonii amerykanskiej, nikt tak jak On z taka pasja nie pisal o polskich emigrantach w Ameryce. Historii Polonii amerykanskiej, ktorej tak na dobra sprawe nikt nie zna, ani sie nia nie interesuje. Wspolczesna Polonia, malo, lub niewiele wie o swoich korzeniach.

  Byl wspanialym kolega i serdecznym przyjacielem, bardzo ludzki, cieply i wyrozumialy, bez ktorego dzisiaj czuje ogromna pustke w swym sercu. Jeszcze nie moge pogodzic sie z mysla, ze go nie ma, czlowiek, na ktorego zawsze mozna bylo liczyc. ….

  Bardzo plodny i pracowity byl autorem setek jesli nie tysiecy artykulow, wywiadow radiowych i prasowych, recencji i komentarzy.Wiele osob rozpoczynalo czytanie „Dziennika Zwiazkowego” lub „Kalejdoskopu” od jego artykulow. Mialem to szczescie poznac Go osobiscie i uwaznie obserwowac Jego zmagania sie z polonijna niewrazliwoscia na kulture. A przeciez Jego tworczosc dziennikarska nie konczyla sie tylko na srodowisku polonijnym. Przez wiele lat wspolpracowal z wieloma pisma akademickimi w kraju, publikowal swe liczne eseje w prasie naukowej np. w srodowisku akademickim UMK w Toruniu.

  Byl czlonkiem wielu organizacji polonijnych, spolecznych i naukowych m.in Polskiego Instytutu Naukowego, Polskiej Fundacji Kosciuszkowskiej, Zwiazku Narodowego Polskiego. Odszedl czlowiek instytucja, czlowiek, ktory bardzo duzo zrobil dla Polonii i Polakow w Chicago i Ameryce. Wybitna indywidualnosc, wspaniale pioro, ogromna wiedza i erudycja Trudno jest nawet wyobrazic sobie dzisiejsza polonijna prase bez jego artykulow o ksiazkach, recenzji z filmow, nowosci wydawniczych itd. To jako jeden z nielicznych potrafil i cenil tworczosc powstajaca poza granica Polski. Bez niego Polonia amerykanska bedzie o wiele, wiele ubozsza. Polskie Chicago stracilo bardzo wiele i niestety nikt juz nie bedzie w stanie Go zastapic.

 2. Światowa Rada Badań nad Polonią
  http://rpbnp.republika.pl/
  Dr Wojciech Wierzewski zmarł 4 grudnia 2008r. w Chicago, w wieku 67 lat. Człowiek wybitnie zdolny, pracowity i całkowicie oddany sprawie POLSKIEJ w dziedzinie kultury, historii i dziedzictwa narodowego. Dr Wojciech Wierzewski posiadał tak wielkie zdolności i tyle talentów, że nie sposób jest je wszystkie wymienić. Wymieniamy jedynie niektóre Jego osiągniecia zawodowe i sprawowane funkcje – zarówno w Polsce jak i w USA – pisarz, wykładowca uniwersytecki, dziennikarz, publicysta, historyk Polonii Amerykańskiej, krytyk artystyczny, radiowiec. Redaktor naczelny czasopisma „Zgoda”, prezes Chicagowskiego Oddziału PIASA /Polish Institute of Arts and Sciences in America/, wykładowca polskiej kultury i filmu na wielu amerykanskich uniwersytetach m.in. University of Indiana, University of Minnesota, De Paul University, University of Illinois oraz w Polsce i Rzymie. Byl koordynatorem projektu PACHA /Polish American Ethnic Committee/. Był autorem wielu książek z dziedziny filmu oraz historii Polonii amerykanskiej m.in. Kultura filmowa /1972/, Film i literatura /1983/, „Polskie Chicago”, „Pegaz za Oceanem”, „W czterechsetna rocznicę przybycia Polaków do Nowej Ziemi 1608-2008” oraz wielu innych. Byl członkiem Światowej Rady Badan nad Polonią prawie od momentu powołania tego Towarzystwa Naukowego. Był autorem artykułów naukowych publikowanych w „Nowym Dzienniku” i „Tygodniku Nowojorskim”. Organizator konwersatorium dyskusyjnego dla polskiego środowiska naukowego w Chicago na tematy kultury, filmu i dziedzictwa narodowego. Odznaczony wieloma medalami i wyróżnieniami, jako działacz kultury, zarówno przez władze polskie jak i amerykanskie. W zmarlym tracimy wybitnego pisarza, publicyste polonijnego oraz wybitnego Polaka, ktory tu w Chicago od wielu lat stał na straży dobrego imienia Polaka i Polskosci w swiecie...

 3. TW. Tower. Polonijny informator
  http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&id=3532&tponlineserwis=a1869e0bf3209ae1092a474a8f1e7c1f
  Jedna z najważniejszych postaci Polonii amerykańskiej współpracowała z SB. Przez ostatnie 25 lat należał do najbardziej wpływowych osób w środowisku polonijnym w USA. Wkradł się w łaski trzech kolejnych prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Okazało się, że wcześniej, jako „kontakt operacyjny”, współpracował z SB! – pisze specjalnie dla czytelników Tygodnika Podhalańskiego Marek Ciesielczyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: