W obronie badających inwigilację środowiska akademickiego Olsztyna

baner7

„Debata”  

w obronie badających  inwigilację

środowiska akademickiego Olsztyna 


Najgorszy naczelnik –BOGDAN BACHMURA

Debata 3,2009

Prof. Kasparek szczerze wyznaje, że „uniwersytet jest dla niego najważniejszy”. Kłopot w tym, że popierając w wyborach rektorskich kandydaturę prof. Koncickiego i sam celując w urząd prorektora, postawił  na złego konia. Do tego źle wywiązał się z oczekiwań zablokowania publikacji o prof. Kordanie, która oddaliła marzenia tego ostatniego o prezesurze AZS. To przede wszystkim podyktowało naczelnikowi Kasparkowi wysłanie do Warszawy ultimatum: „ja albo Warot” oraz ślepy atak na niego, mający nie tylko zdyskredytowaæ publikacje Warota, ale przede wszystkim przedstawić naczelnika Kasparka jako lojalnego „hamulcowego” publikacjii strażnika interesów bliskich mu uczelnianych tajnych współpracowników. Według prof. Kasparka „pod jego (Pawła Warota – przyp. red.) publikacjami jako współautor podpisany powinien być także esbek, który wytworzył opisywane dokumenty”. Ich brak śewiadczy zdaniem profesora o „powierzchowności, czerpaniu z jednego źródła, to jest z teczek IPN, nie weryfikowaniu ich”. Formułując takie oskarżenia prof. Kasparek wie doskonale, że Paweł Warot przygotowując swoje publikacje, będące częścią ogólnopolskiego projektu badawczego, kontaktował się z osobami, o których pisał. Bezskutecznie także zwracał się do władz UWM z prośbą  o wgląd w dokumenty uczelnianego archiwum. Tyle, że wcześniejsze ujawnianie przez naczelnika Kasparka dokumentów bohaterom publikacji (np. ks. prof. Cyprianowi Rogowskiemu, TW „Kamil”) zadania Warotowi nie ułatwiało….

—————–

Debata 3,2009

Pojechałem, by bronić młodego historyka przed zwolnieniem z pracy – Rozmowa z Władysławem Kałudzińskim, prezesem Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym „Pro Patria”

– Pojechałem, aby bronić  młodego historyka z delegatury IPN w Olsztynie, Pawła Warota, przed zwolnieniem z pracy. Naczelnik delegatury, Norbert Kasparek, domagał się jego zwolnienia za publikację tekstów demaskujących pracowników naukowych z UWM, jako agentów SB. Uważałem za swój obowiązek bronić młodego i odważnego historyka, których w Olsztynie ze świecą szukać….

….szczególnie atakowany był Paweł Warot, który badał związki z SB pracowników naukowych olsztyńskich uczelni. W momencie, gdy pan Kasparek zażądał zwolnienia z pracy Pawła Warota, wiedziałem, że muszę bronić młodego, odważnego naukowca, któremu dziekan Wydziału Humanistycznego chce zniszczyć, z nieznanych mi powodów, karierę naukową.

Rozmawiał Adam Socha

———

Debata 3,2009

„Dużo zrobił dla uczelni i SB” – Miron Sycz i inni a Służba Bezpieczeństwa PRL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: