Oświadczenie prezesa IPN

logoipn

Oświadczenie prezesa IPN

Serwis IPN, 30 marca 2009

W związku z publiczną wypowiedzią Pana premiera RP Donalda Tuska: „apeluję do pracowników IPN, aby nie nadużywali środków publicznych, bo nie będą mogli ich w przyszłości używać (…). IPN ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną”.   

Informuję, iż książka Pana Pawła Zyzaka „Lech Wałęsa. Idea i historia” nie powstała w Instytucie Pamięci Narodowej, Instytut nie jest jej wydawcą, wobec czego nie autoryzuje jej treści. Książka ta nigdy nie była objęta programem badawczym IPN, wobec czego w żadnym zakresie nie była finansowana z budżetu Instytutu.

Książka jest pracą magisterską, powstałą w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obronioną w czerwcu 2008 r. Jej autor od 1 października 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. jest zatrudniony w OBUiAD IPN w Krakowie w ramach zastępstwa za pracownika przebywającego na urlopie.

Pragnę podkreślić, iż Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją niezależną politycznie, skupia wokół siebie historyków o różnych zapatrywaniach i poglądach. Podstawą publikacji książkowych w IPN jest ich poziom merytoryczny.

 dr hab. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Reklamy

Komentarzy 6

 1. „IPN nie będzie słuchał polityków”
  KURTYKA: NIE MAMY NIC WSPÓLNEGO Z KSIĄŻKĄ ZYZAKA
  http://www.tvn24.pl/-1,1593426,0,1,ipn-nie-bedzie-sluchal-politykow,wiadomosc.html

  Kurtyka odniósł się też do poniedziałkowej wypowiedzi Donalda Tuska, który zagroził IPN obcięciem funduszy, jeśli dalej będzie promował „jednostronne” publikacje. – Pan premier bardzo, bardzo się zagalopował, bowiem Instytut Pamięci Narodowej nie ma nic wspólnego z tą książką. Ani złotówka polskiego podatnika nie została na nią wydana. Pan Zyzak napisał te słowa, zanim został przyjęty do Instytutu – argumentował. Zapewnił też, że nie zamierza rezygnować ze Stanowska szefa IPN niezależnie od tego, jak bardzo byłby obiektem politycznej krytyki.

 2. „Skończmy z Instytutem Kłamstwa Narodowego”
  WAŁĘSA JEDNAK WYSTĄPIŁ PUBLICZNIE
  http://www.tvn24.pl/-1,1593445,0,1,skonczmy-z-instytutem-klamstwa-narodowego8221,wiadomosc.html
  Gdańskie obchody Okrągłego Stołu zdominowała obrona Lecha Wałęsy przed IPN. – To nie jest Instytut Pamięci Narodowej, tylko narodowego kłamstwa. Trzeba to zatrzymać – grzmiał Aleksander Kwaśniewski. – Jego metody są obrzydliwe – wtórował mu Tadeusz Mazowiecki. Sam Wałęsa, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, zjawił się na uroczystości.

  Jak wyjaśnił, zmienił zdanie po rekolekcjach. – Tam uczą wybaczać, zrozumieć. Poza tym namówili mnie Jurek Borowczak (jeden z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980r., red.) i o. Maciej Zięba (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które jest organizatorem gdańskiej konferencji, red.). Dopóki trumny za mną nie zamkną, będę starał się was wspierać – stwierdził.

  Jeszcze przed przemówieniem Wałęsy w jego obronie stanął były premier i były prezydent. Obaj zgodnie skrytykowali IPN za publikację „Lech Wałęsa. Idea i historia”. Książkę co prawda wydały „Arcana”, nie IPN, ale jej autor, Paweł Zyzak, pracuje w krakowskim oddziale.

  – Reakcja pana prezydenta Wałesy jest w pełni uprawniona. Jest w Polsce stronnictwo trucicieli, którzy uważają, że każdego można ochlapać. Człowiek, który stał na czele „Solidarności”, jest polskim bohaterem, ma poczucie, że jest zaszczuty. Jak to ma świadczyć o Polsce? – pytał Mazowiecki
  Obciąć IPN-owi fundusze

  Jeszcze ostrzej wypowiadał się były prezydent. – Wielka szkoda, ze instytucja która powinna stać na straży prawdy i szukać obiektywnych sposobów dojścia do niej, staje się częścią frontu nieprawdy – uważa Kwaśniewski.

  Były prezydent poparł Donalda Tuska, który zagroził IPN obcięciem funduszy. I ma nadzieję, że na słowach się nie skończy. – Trzeba działać. Mówię to z całą powagą: to nie jest Instytut Pamięci, to jest Instytut Kłamstwa Narodowego i trzeba to zatrzymać – ogłosił.

 3. […] książce pisze, że to nie IPN ją wydał, ale to nie ma znaczenia kto co, czy kogo i za co wydał, chodzi o to aby zniszczyć to co […]

 4. http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/03/31/idiotyczna-napasc-tuska-na-ipn/
  Między Michnikiem a Rydzykiem
  Rafał A. Ziemkiewicz
  Idiotyczna napaść Tuska na IPN
  Chodzi o IPN. Nie jest ważne, czy jest „ideologicznie neutralny”, czy nie, nic w ogóle nie jest ważne − dla Salonu IPN jest wrogiem przez sam fakt, że w ogóle istnieje. Przez samą nazwę: instytut PAMIĘCI NARODOWEJ. Dla Salonu wrogiem jest nie tyle Instytut, co właśnie Pamięć Narodowa jako taka. Bo to, co nazywamy Salonem, to emanacja elit, które, generalnie, swą uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie zawdzięczają kolaboracji z peerelem. To marcowi docenci i profesorowie-kapusie, którzy z taką zajadłością rzucili się bronić „godności” zagrożonej przez ustawę lustracyjną, to tłumy mniej lub bardziej umoczonych w socjalizmie i jego świństwach cwaniaczków, którzy w peerelu powklejali się na intratne fuchy, a w III RP uwiesili u samego cycka. A że jest to środowisko wciąż wpływowe, więc Donald Tusk, polityk, niestety, całkowicie pozbawiony właściwości i zainteresowany wyłącznie sukcesem, nie traci żadnej okazji, żeby mu się przypodobać.

 5. Kurtyka nie poda się do dymisji
  WNIOSEK WS. ODWOŁANIA SZEFA IPN ZŁOŻYŁA LEWICA
  http://www.tvn24.pl/-1,1593640,0,1,kurtyka-nie-poda-sie-do-dymisji,wiadomosc.html
  – Nie widzę żadnego powodu, żeby się podawać do dymisji – stwierdził szef IPN Janusz Kurtyka. Wcześniej wniosek o jego odwołanie ze stanowiska prezesa Instytutu złożył u marszałka Sejmu Klub Lewicy.
  Wniosek – jak wyjaśnił szef klubu Wojciech Olejniczak – ma związek z atakami Instytutu na byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego.
  Chodzi o najnowszą książkę o Lechu Wałęsie, której autorem jest pracownik IPN, Paweł Zyzak. Autor napisał w niej m.in., że były przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko.

  Atak za atak

  Mimo iż IPN odciął się od tej publikacji, nie uniknął słów ostrej krytyki. Wśród tych, którzy zaatakowali Instytut, był również Aleksander Kwaśniewski, który nazwał IPN – „instytutem kłamstwa narodowego”. W zamian Kurtyka wypomniał Kwaśniewskiemu jego rzekomo agenturalną przeszłość, czemu były prezydent stanowczo zaprzecza
  – Myślę że środowiska postkomunistyczne od czasu do czasu powinny usłyszeć prawdę o swojej przeszłości – stwierdził Kurtyka. Dodał, iż faktem źródłowym jest, że Aleksander Kwaśniewski był zarejestrowany przez sześć lat jako TW „Alek”. – Nie przesądzam czy ta współpraca była materializowana czy nie – podkreślił. Dodał, że IPN zamierza opublikować rozprawę na ten temat. Ma się ona pojawić w maju.

 6. „Panie Kurtyka, pan jest chory”

  http://www.tvn24.pl/-1,1593868,0,1,panie-kurtyka–pan-jest-chory,wiadomosc.html
  Lech Wałęsa odpowiada na list prezesa IPN Janusza Kurtyki. – Pan jest niepoważny albo chory, albo nie nadaje się na to stanowisko. A pisze pan bzdury – stwierdził były prezydent. Zasugerował też, że następnym krokiem IPN będzie podrabianie dokumentów na jego temat.
  W ogłoszonym w środę liście otwartym do Wałęsy szef IPN napisał m.in. że ostatnia książka Pawła Zyzaka „stanowi przykład nadużycia wolności słowa, ale nie powinno to być dla nikogo pretekstem do działań zmierzających do ograniczenia swobody wypowiedzi”.

  „Jestem wściekły na Kurtykę”

  – Panie, pan pisze bzdury w tym liście. Ja nie zamierzam i nigdy nie zamierzałem ograniczać wolności słowa, czy stosować cenzury, natomiast będę mówił o odpowiedzialności – podkreślił Lech Wałęsa. Według niego, Kurtyka „z pyłku chce zrobić agenturalność, przez jeden procent, przez jeden promil, przez nawet potknięcie”, ponadto jest „niesprawiedliwy albo podstawiony, żeby zniszczyć polskie zwycięstwo i jego osobiście”.

  – Albo pan jest niepoważny albo chory, albo nie nadaje się na to stanowisko – tak napiszę, coś w tym duchu będę musiał mu odpowiedzieć na ten list. Jestem wściekły na niego – podkreślił Wałęsa. Były prezydent jest też oburzony, że do tej pory nie otrzymał jeszcze listu od Kurtyki. – Czy on ma kultury trochę? To ja pierwszy powinienem ten list dostać, a nie internet. Przecież tak nie wolno postępować. Listu adresowanego do mnie nie może najpierw dać do prasy – zaznaczył.

  Zyzak? Niech najpierw odszczeka

  Dostało się też samemu instytutowi. – A co będzie następne? Oni spróbują podrobić dokumenty. W obronie swojej będąc w potrzasku. Jestem przekonany, że spróbują. Ale zrobią to tak nieudolnie, że na tym wpadną i to będzie ich pogrzeb – mówił były prezydent.

  Oferta rozmowy złożona przez Pawła Zyzaka też nie przeszła bez echa. – Najpierw niech się on kultury i szacunku nauczy i odszczeka wszystko i wycofa. A potem możemy porozmawiać, dlaczego nie, nawet chorzy potrzebują lekarza – stwierdził.

  Wałęsa nadal oczekuje reakcji ze strony organów państwa. – Ja dziś apeluję, żebym mógł brać udział, żebym mógł uwierzyć w wolne i demokratyczne państwo, to niech minister sprawiedliwości, czy premier powoła jakiegoś prokuratora w Gdańsku, który te historyczne rzeczy wyjaśni, aby były one czyste i jednoznaczne, to nie będą paranoicy wypisywać różnych rzeczy i bzdur – podkreślił Wałęsa.

  „Walizki jeszcze nie pakuję”

  Były prezydent wyjaśnił, że jego ostatniej zapowiedzi, że wyjedzie z kraju, jeśli nie doczeka się w obronie swojego dobrego imienia pomocy ze strony instytucji państwowych, nie należało brać dosłownie. – Ja nie powiedziałem, że fizycznie wyjeżdżam. Powiedziałem w tym sensie – nie liczcie na mnie, że coś zrobię, że będę działał publicznie. To jest przenośne, a każdy pomyślał, że biorę walizkę i wyjeżdżam – wyjaśnił.

  Wałęsa odniósł się też do kontroli na UJ, którą zleciła minister nauki Barbara Kudryckaw związku z pracą Zyzaka. – Rzecz idzie w dobrym kierunku – stwierdził. Jak dodał, chciałby, by minister sprawiedliwości lub inna instytucja wyznaczyła np. prokuratora, który raz na zawsze przesądziłby o zdarzeniach z jego życia, które są „podwójnie rozumiane”. – Chodzi mi np. o skok przez płot – uściślił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: