IPN: nie tylko lustracja

baner

IPN: nie tylko lustracja

Rz

Politycy, mówiąc o Instytucie Pamięci Narodowej, koncentrują się na lustracji, a pomijają większość spraw, którymi zajmuje się instytut. Tymczasem równie ważna jest jego działalność edukacyjna.

IPN zorganizował już ponad 200 wystaw w całym kraju. Pracownicy jego Biura Edukacji Publicznej przeprowadzili kilka tysięcy lekcji w szkołach, w wielu przypadkach na temat lokalnych bohaterów i wydarzeń związanych z historią najbliższej okolicy.

Instytut przygotowuje też materiały dla szkół mające służyć pomocą w atrakcyjnym nauczaniu historii najnowszej. Co roku organizuje kilkadziesiąt konkursów.

Wczoraj rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs „Doświadczenia świadka historii”. W jego ramach uczniowie przeprowadzali wywiady z rodzicami, dziadkami lub ich znajomymi, którzy opowiadali im o latach 80. XX w. Niektórzy dotarli do działaczy podziemnej „Solidarności”.

Z kolei pion śledczy IPN prowadzi ponad 800 spraw dotyczących zbrodni komunistycznych i ponad 200 dotyczących zbrodni nazistowskich. Instytut wydał ponad 600 książek o historii Polski od II wojny światowej po odzyskanie suwerenności w 1989 roku.

Strona Instytutu Pamięci Narodowej www.ipn.gov.pl

Rzeczpospolita
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: