LIST POPARCIA W OBRONIE KURTYKI

niezalezna-pl-logo1

LIST POPARCIA W OBRONIE KURTYKI

Zasługi Janusz Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zarówno dla uzdrowienia polskiego życia publicznego z plagi zakłamania, będącego spuścizną systemu komunistycznego, jak i dla rozwoju oraz upowszechnienia wiedzy o najnowszej historii, są trudne do przecenienia.

Pod kierunkiem prezesa Kurtyki IPN stał się jedną z instytucji, którym zawdzięczamy odbudowę polskiej tożsamości narodowej, a jego utworzenie często jest uważane za największe osiągnięcie niepodległej Polski po 1989 roku. Za prezesury Kurtyki IPN wydał ponad 300 książek naukowych, ponad  2000 artykułów popularnonaukowych, zorganizował 300 konferencji naukowych, 200 wystaw, często pokazywanych w wielu miejscowościach, przeprowadził ogólnopolskie konkursy dla młodzieży, kursy dla nauczycieli i tysiące prelekcji w szkołach.

Celem kampanii wrogości przeciwko IPN oraz jego prezesowi, rozpętanej przez byłych konfidentów bezpieki oraz ich politycznych obrońców, jest zatarcie różnic między Rzeczypospolitą, a PRL-em, między demokratycznym państwem a komunistyczną dyktaturą, między służbą wolnej Polsce, a kolaboracją z zależnym od Sowietów reżimem, między rzetelną wiedzą historyczną, a polityczną propagandą, wreszcie między prawdą, a kłamstwem. Próby odwołania prezesa Kurtki oraz likwidacji IPN są podejmowane w interesie byłych tajnych współpracowników UB, SB i Informacji Wojskowej, dziś zajmujących ważne stanowiska w polityce i mediach, w administracji państwa i wymiarze sprawiedliwości, w instytucjach naukowych i edukacyjnych.

Stanowczo sprzeciwiamy się działaniom, zmierzającym do zniszczenia lub osłabienia tej tak ważnej dla Polski instytucji. Wyrażamy solidarność z prezesem Januszem Kurtyką, który dobrze zasłużył się Ojczyźnie.

Reklamy

Komentarzy 6

 1. Szef IPN: Nie wolno niszczyć Instytutu

  http://www.dziennik.pl/opinie/article355092/Szef_IPN_Nie_wolno_niszczyc_Instytutu.html

  „Rozmontowanie IPN byłoby wielkim błędem” – ostrzega w DZIENNIKU prezes Instytutu. Janusz Kurtyka twierdzi, że oznaczałoby to zahamowanie badań naukowych oraz sparaliżowało ściganie sprawców stanu wojennego. Prezes IPN podkreśla, że nie myśli o swoim ewentualnym odwołaniu.

 2. PO: IPN może zostać, ale z nowymi władzami

  http://www.dziennik.pl/polityka/article355160/PO_IPN_moze_zostac_ale_z_nowymi_wladzami.html

  Instytut Pamięci Narodowej nie będzie zlikwidowany, ale Platforma Obywatelska chce zmienić jego władze. „Trzeba odpolitycznić i odideologizować IPN” – oświadczył Donald Tusk podczas sobotniej rady krajowej swojej partii. I nie ukrywał, że motywem jego działań jest obrona Lecha Wałęsy……

  Podczas sobotniej Rady Krajowej PO Tusk nie zostawił wątpliwości, że powodem planowanych zmian w instytucie jest Lech Wałęsa. „Chcę zapewnić i państwa, i Lecha Wałęsę, że nie uda się nikomu napisać historii na nowo. I nieważne, jak będą zacietrzewieni. Nie może być tak, żeby w Polsce były plugawione żywe pomniki historii” – mówił premier. I zasugerował, że IPN działa na zlecenie PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

 3. PO już nie chce odwołać Kurtyki z IPN

  http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/102044,po-juz-nie-chce-odwolac-kurtyki-z-ipn,id,t.
  Dlaczego spotkanie rady krajowej PO zakończyło się ogólnikowym wystąpieniem o potrzebie odpolitycznienia IPN, choć jeszcze w czwartek politycy zapowiadali przedstawienie konkretów? Odpowiedź jest prosta: projekt nie powstał, bo sprawa nawet w łonie PO budzi zbyt duże kontrowersje.

  – Zmiany w ustawie o IPN to delikatny problem – tłumaczy poseł Arkadiusz Rybicki. Dodaje, że projekt nie pojawi się też w najbliższych dniach. – Na razie dyskutujemy, po świętach przedstawimy pomysły prawnikom i oni zajmą się pisaniem ustawy – mówi.

  Już wiadomo, że podstawą planu jest zmiana sposobu obsadzania kolegium IPN, czyli gremium, które wybiera prezesa tej instytucji. Platforma chce, żeby kandydatów do kolegium wysuwały środowiska naukowe: uczelnie, Polska Akademia Nauk. Rolą Sejmu, Senatu i prezydenta, od których dziś zależy skład kolegium, byłoby tylko akceptowanie (lub odrzucanie) nazwisk zgłaszanych przez naukowców. – Dzięki temu IPN rządziliby ludzie nauki, a nie faworyci polityków – mówi Rybicki. Zwiększy się też zakres uprawnień kolegium. Jego członkowie nie będą już tak zależni od prezesa instytutu, zyskają swobodę w działaniach. ……..
  Najdalej posunął się Stefan Niesiołowski. Według niego ludzie z IPN to „historyczni szalbierze, polityczne lizusy, moralne oraz intelektualne pierwotniaki”.

  Nietrudno jednak zauważyć, że spora część polityków PO jest daleka od negatywnego oceniania IPN. – Należę do tej połowy polskiego społeczeństwa, która uważa, że instytut generalnie dobrze służy Polsce i powinien być chroniony przed ingerencją polityczną – powiedział Jarosław Gowin.
  Od tego, ile osób w PO podziela jego zdanie w tej sprawie, zależeć będzie kształt noweli ustawy o IPN.

 4. SZEF IPN MUSI ODEJŚĆ
  poniedziałek 6 kwietnia 2009 19:02
  Wałęsa stawia warunek: Ja albo Kurtyka!

  http://www.dziennik.pl/polityka/article355827/Walesa_stawia_warunek_Ja_albo_Kurtyka_.html
  Uroczyste obchody 20-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. bez Lecha Wałęsy? To możliwe, bo historyczny przywódca „Solidarności” zapowiedział, że wszelkie oficjalne spotkania będzie bojkotował w proteście przeciwko atakom na jego osobę. Jak mówi DZIENNIKOWI, może jeszcze zmienić zdanie, ale pod warunkiem że Janusz Kurtyka nie będzie już szefem IPN.

  Nie będę brał udziału w żadnych uroczystościach” – mówi DZIENNIKOWI były prezydent. Wałęsa może zmienić decyzję, pod warunkiem że ustąpi ze stanowiska prezes IPN, a prokuratura rozpocznie z urzędu śledztwo, które wyjaśniłoby stawiane mu zarzuty o agenturalną przeszłość. Szanse na to są jednak niewielkie.

  „Nie będę komentować żądania Wałęsy o śledztwo prokuratorskie w sprawie kłamstw historycznych na jego temat. Żaden polityk nie może wywierać nacisku na prokuraturę, która powinna być niezależna” – mówi poseł PO Jarosław Gowin.

  Do czerwca na pewno nie uda się także zmienić ustawy o IPN, co mogłoby być podstawą do odwołania Kurtyki. „Jeśli nawet w błyskawicznym tempie powstanie nowa ustawa o IPN, to i tak na pewno zawetuje ją prezydent” – dodaje Gowin….

 5. http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/9400/List_otwarty_prezesa_IPN_do_prezydenta_Lecha_Walesy.html

  List otwarty prezesa IPN do prezydenta Lecha Wałęsy
  W ostatnich dniach kierowana przeze mnie instytucja stała się obiektem gwałtownej krytyki z Pana strony. Ubolewam nad tym faktem, bowiem Instytut Pamięci Narodowej nie był w żaden sposób zaangażowany w wydanie książki Pawła Zyzaka, która wzbudziła tak duże emocje. Żyjemy w kraju, w którym panuje konstytucyjnie gwarantowana wolność słowa. Jestem zdania, że wspomniana książka stanowi przykład nadużycia tej wolności, ale nie powinno to być dla nikogo pretekstem do działań zmierzających do ograniczenia swobody wypowiedzi. Byłoby smutnym paradoksem historii, gdyby człowiek, który stał się dla całego świata symbolem walki Polaków o wolność, stał się teraz inicjatorem działań, które ograniczą w naszym kraju wolność słowa.

  Jest mi przykro, że od dłuższego czasu postrzega Pan IPN wyłącznie przez pryzmat jednej publikacji, nie biorąc pod uwagę dziesiątków innych książek, a także licznych wystaw i konferencji będących dziełem Instytutu i dotyczących fundamentalnej roli NSZZ „Solidarność” w dziejach najnowszych Polski. Chciałbym jednak po raz kolejny podkreślić, że nie jest celem Instytutu zwalczanie Lecha Wałęsy jako historycznego przywódcy solidarnościowej rewolucji, a jedynie wyjaśnianie wszystkich, nawet najbardziej dramatycznych kart naszej narodowej historii. Jest to proces bolesny, zdarzają się w nim błędy i potknięcia, od których nikt nie jest wolny, ale jestem przekonany, że z perspektywy czasu, większość Polaków zrozumie, że kierowana przeze mnie instytucja dobrze służy Polsce.

  Proszę wierzyć, że bez względu na wszystkie obraźliwe słowa, jakich użył Pan ostatnio pod moim adresem, Lech Wałęsa pozostaje dla mnie przywódcą polskiego marszu do wolności.

  prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Janusz Kurtyka

 6. http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/9442/Stanowisko_Kolegium_Instytutu_Pamieci_Narodowej_z_dnia_7_kwietnia_2009_r.html

  Stanowisko Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 7 kwietnia 2009 r.
  Stanowisko Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 7 kwietnia 2009 r.

  Kolegium IPN zwraca uwagę na konsekwencje atmosfery tworzonej w ostatnich dniach przez część polityków i opiniotwórczych mediów wokół Prezesa i Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Istotnym elementem tej sytuacji są wypowiedzi przedstawicieli rządu i niektórych najważniejszych polityków rządzącej partii, co członkowie Kolegium mają prawo odebrać jak formę politycznych nacisków: albo dr hab. Janusz Kurtyka zostanie przez Kolegium odwołany z funkcji prezesa IPN, albo ustawa zostanie znowelizowana w celu zmiany składu Kolegium.
  Przypominamy więc, że IPN jest instytucją publiczną, której niezależność chronią obowiązujące rozwiązania ustawowe, m.in. kadencyjność sprawowania funkcji Prezesa i Kolegium, podobnie jak posłów i senatorów.
  Odrzucamy zarazem zarzut jakoby w swej działalności członkowie Kolegium kierowali się sugestiami lub dyrektywami partii politycznych.

  Przewodniczący Kolegium
  prof. Andrzej Paczkowski

  oraz członkowie Kolegium IPN w składzie: prof. Andrzej Chojnowski, prof. Jan Draus, dr Barbara Fedyszak- Radziejowska, Andrzej Gwiazda, Jacek Niemir, prof. Bogusław Polak, dr Sławomir Radoń, dr hab. Mieczysław Ryba, Andrzej Urbański, dr Teofil Wojciechowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: