Franciszek Walter (ur. 6 grudnia 1885 w Krakowie, zm. 19 maja 1950 w Krakowie) – wenerolog, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki Wit Stwosz, rzeźbiarz chorób skórnych wydanej w 1933, w której napisał o chorobach skórnych postaci wyrzeźbionych na Ołtarzu Mariackim. Udowodnił w niej m.in., że syfilis występował w Europie jeszcze przed podróżą Kolumba do Ameryki. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
———–
PRACE SPECJALNE- TRĄDZIK RÓŻOWATY – ETIOPATOGENEZA I LECZENIE
Profesor Franciszek Ksawery Walter urodził się 6 grudnia 1885 r., zmarł 19 maja 1950 r. Był wybitnym dermatologiem, naukowcem i historykiem medycyny. Po studiach odbył staże naukowe w dziedzinie dermatologii w czołowych ośrodkach naukowo-badawczych, m.in. w Berlinie i Szwajcarii. Zainteresowania naukowe profesora Franciszka Waltera koncentrowały się na lecznictwie dermatologicznym (szczegónie chorób wenerycznych) i diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową. W latach 1925-1950 pełnił funkcję kierownika Kliniki Dermatologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dając się poznać jako świetny organizator, wykładowca, a przede wszystkim naukowiec, który swoją pasją odkrywania nowych dróg w dermatologii potrafił zarazić młodych lekarzy.W latach 1946-1948 piastował stanowisko rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywnie uczestniczył w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.
W1932 r., dokonując oględzin ołtarza Wita Stwosza, zauważył na figurach objawy różnych chorób skóry, a także znamiona kiły wrodzonej. Na tej podstawie wysunął pionierską hipotezę, że na kiłę chorowano w Europie jeszcze przed wyprawą Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Profesor Walter prowadził także badania naukowe w zakresie metod leczenia i diagnostyki serologicznej chorób wenerycznych. Jest autorem licznych publikacji i podręczników dla studentów.
Profesor Franciszek Walter, współtwórca Krakowskiej Szkoły Dermatologii, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich wenerologów i dermatologów, na stałe zapisał się w historii dermatologii polskiej, europejskiej i światowej
——————
Serwis o Rycerskim Zakonie Bibliofilskim
06.12.1885 Kraków – 19.05.1950 Kraków
Dermatolog i wenerolog. Uzyskał w 1930 r. tytuł Oratora, który broni przed wszelkimi zarzutami osób wyróżnianych Orderem Białego Kruka. Wypełniał swe obowiązki w tym względzie do 1950 r. W 1925 r. został profesorem UJ i dyrektorem kliniki dermatologicznej,
a w 1935 r. dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ. Był członkiem PAU. W latach 1946-1948 piastował funkcję rektora krakowskiego uniwersytetu. Podobnie, jak Kazimierz Witkiewicz należał do krakowskiej loży Przesąd Zwyciężony [Hass 1993, s. 319]. Posiadał jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji grafiki erotycznej. Miłośnik kunsztownych opraw. Rozpowszechnił w Polsce biblioterapię .
—————
W okupowanym kraju. kształcenie kadr medycznych w Armii Krajowej
Filed under: Bez kategorii | Tagged: AK, dermatolog, Franciszek Walter, hańba, rektor UJ, WiN |
„Wszystkie dziedziny wiedzy stoją w Związku Radzieckim na wysokim poziomie” – wtórował prof. Franciszek Walter, rektor UJ.
-Rewolucja październikowa po krakowsku
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,42699,4656741.html
2007-11-08,
[…] Franciszek Walter – rektor UJ, dbał o zdrowie AK i potępiał profesorów z WiN […]
[…] Franciszek Walter – rektor UJ, dbał o zdrowie AK i potępiał profesorów z WiN […]
[…] Franciszek Walter – rektor UJ, dbał o zdrowie AK i potępiał profesorów z WiN […]
[…] Franciszek Walter – rektor UJ, dbał o zdrowie AK i potępiał profesorów z WiN […]