Baza – Ludzie Nauki
prof. dr hab. Krzysztof Radosław Mazurski
Id osoby: 35579
Strona www: http://mazurski.arch.pwr.wroc.pl
Dyscypliny KBN: geografia, ekonomia
Specjalności: geografia ekonomiczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, sozologia
Miejsca pracy: Aktualne:Politechnika Wrocławska; Wydział Architektury; Katedra Planowania Przestrzennego Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”; Wydział Turystyki w Kłodzku; Katedra Turystyki
Nieaktualne: Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu; Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki; Katedra Gospodarki Przestrzennej
———–
Krzysztof Radosław Mazurski w Wikipedii
(ur. 13 sierpnia 1946 r. w Warszawie) – polski naukowiec, geograf, krajoznawca, działacz PTTK i autor przewodników turystycznych.
Krzysztof Mazurski od 1947 r. mieszka we Wrocławiu. W 1964 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie w 1969 r. geografię naUniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Zarządzie Okręgu PTTK we Wrocławiu (1969–1970) i w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych (1970–1982), skąd został zwolniony podczas stanu wojennego i internowany za działalność w NSZZ Solidarność.
W 1980 r. obronił doktorat na AE we Wrocławiu. W latach 1982–1983 był zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. W latach1983–1999 pracował na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu jako pracownik naukowy. W 1987 r. habilitował się, a w 1998 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Od września 1991 r. pracował jako profesor Katedry Gospodarki Przestrzennej Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze. Od 1999 r. pracuje na Politechnice Wrocławskiej. Wykłada także na uczelni w Kłodzku.
——-
NIEWYGODNA PRZESZŁOŚĆ PROKURATORA PRUSKIEGO
Dziennik, środa 8 kwietnia 2009
Tak człowiek Czumy tępił „wrogów ludu”
To Pruski mnie oskarżał. Do dzisiaj mam podpisany przez niego akt oskarżenia z 1982 roku! Trudno przypuszczać, że to jest inny prokurator niż ten, o którym napisał DZIENNIK. Po1989 roku, po obaleniu komunizmu prokurator Pruski został wiceszefem prokuratury wojewódzkiej. Byłem tym głęboko zniesmaczony.
Gdy nastał stan wojenny byłem przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu. Zorganizowałem akcję protestacyjną przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego. Najpierw próbowano zwolnić mnie z pracy. Ale na początku stycznia 1982 roku aresztowała mnie Służba Bezpieczeństwa. Po krótkim internowaniu zostałem przeniesiony do aresztu śledczego. Z prokuratorem Leszkiem Pruskim zetknąłem się dopiero na sali sądowej. Pruski nie raczył mnie nawet przesłuchać w śledztwie, lecz od razu oskarżył.
Krzyczał na mnie, nazywał „wrogiem ludu” i „wichrzycielem”. Domagał się dla mnie najwyższego wymiaru kary jako dla wroga „porządku prawnego socjalistycznej Polski”.
Zostałem skazany na karę sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na jeden rok. Ale prokurator odwołał się od tego wyroku, uważał, że jest za niski. Ale przy drugiej rozprawie na szczęście zastąpił go już inny prokurator, mimo to sędzia – zajadły tępiciel „wrogów ludu”, uwzględnił apelację i wymierzył najwyższą karę – rok w zawieszeniu na 3 lata i karę grzywny 10 tysięcy ówczesnych złotych. Później nie miałem bezpośredniego kontaktu z Pruskim, chciałem być jak najdalej od ludzi takiego pokroju.
———-
strona13grudnia81.pl
Sprawa karna przeciwko Krzysztofowi Mazurskiemu, z art. 46 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r., za kontynuowanie działalności w NSZZ „Solidarność”.
Filed under: Ośrodek wrocławski, Poczet krzywdzonych | Tagged: geograf, Krzysztof Mazurski, profesor, skazany, stan wojenny, wróg ludu |
Skomentuj