Danuta Hübner – komisarz unijny, w PRL – asystentka SGPiS za legitymację PZPR

baner-czlowiek-nauki1

Z Bazy Nauka Polska – Ludzie nauki: 

prof. dr hab.  Danuta  Hübner 

Id osoby:   10992

Dyscypliny KBN: ekonomia

Specjalności: gospodarka światowa, międzynarodowe współzależności ekonomiczne, rola państwa w rozwoju, transformacja systemowa

Miejsca pracy: Aktualne: Szkoła Główna Handlowa; Kolegium Analiz Ekonomicznych; Katedra Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej

Nieaktualne:  Instytut Rozwoju i Studiów Strategicznych

Członkostwo: Aktualne: Członek  Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I – Nauk Społecznych; Komitet Nauk Ekonomicznych

Uzyskany tytuł profesora: 1992/02/18,   nauki ekonomiczne

—————-

Danuta Hübner w Wikipedii

 z domu Młynarska (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku nad Sanem) – polska polityk, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej

W latach 19701987 była członkiem PZPR.

1971 ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, w 1974 doktoryzowała się na tej uczelni, a w 1980została doktorem habilitowanym18 lutego 1992 uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Pozostaje wykładowcą w Katedrze Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej SGH.

W latach 19881990 odbywała staż w ramach stypendium Fulbrighta naUniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a w 1994 w Centre for European Studies na Uniwersytecie Sussex. Wykładała na California State University wSan José. W latach 70. przebywała na stypendium w madryckim Universidad Autonoma. W pierwszej połowie lat 90. przewodniczyła Społecznej Radzie Planowania przy Centralnym Urzędzie Planowania.

1994została doradcą wicepremiera Grzegorza Kołodki ds. społecznych, a w latach19941996 pełniła funkcję wiceministra przemysłu i handlu.

Jesienią 1996 organizowała nowo utworzony Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W 1997 po przegranych przez SLDwyborach otrzymała propozycję prowadzenia kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego. Jesienią 1998 została wiceprzewodniczącą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, od 2000 pełniła zaś funkcję jej szefa (w randze zastępcysekretarza generalnego ONZ).

Po wyborach parlamentarnych w 2001 zastąpiła Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisku sekretarza KIE i szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, mianowano ją również wiceministrem spraw zagranicznych. Po wygranym referendumakcesyjnym z czerwca 2003 została ministrem-członkiem Rady Ministrów. Przez półtora roku reprezentowała Polskę wKonwencie Europejskim.

22 stycznia 2004 została rekomendowana przez Komisję Spraw Zagranicznych na polskiego komisarza w Brukseli. W maju tego roku objęła stanowisko komisarza, członka Komisji Europejskiej przy Pascalu Lamy, francuskim komisarzu ds. handlu. W listopadzie 2004 została komisarzem ds. polityki regionalnej w nowo utworzonej Komisji pod kierownictwem José Manuela Durão Barroso.

————

 Komisja Europejska > Komisarze > Danuta Hübner

  

Dane personalne. Życiorys

——–

Hübner zapomniała o legitymacji PZPR

Rz. 16-04-2009,

Dziwny wywiad kandydatki platformy do PE. Powiedziała belgijskiej gazecie, że nie należała nigdy do żadnej partii

Taką deklarację Danuty Hübner można przeczytać w artykule „The Bulletin”, belgijskiego lifestylowego magazynu. „Nigdy nie byłam członkiem partii, choć zarówno liberałowie, jak i socjaliści w PE uważali mnie za jedną ze swoich” – powiedziała Hübner. A dziennikarka pisze: „Jedyną aktywnością, w jaką się zaangażowała politycznie, było referendum dotyczące wstąpienia Polski do UE”. Autorka artykułu dodaje, że polska komisarz woli rozmawiać o sobie bardziej jako naukowcu niż polityku. Naciskana w tej drugiej kwestii Hübner deklaruje się jako liberał.

Słowa dzisiejszej lokomotywy warszawskiej listy PO do Parlamentu Europejskiego mogą dziwić. Od 1970 do 1987 roku obecna komisarz UE ds. polityki regionalnej należała bowiem do PZPR.

Deputowana z SLD Lidia Geringer d’Oedenberg twierdzi, że wstąpienie na studiach do PZPR dawało Hübner znakomitą przepustkę do kariery. – Doktorat i habilitację zrobiła właśnie jako PZPR-owska aktywistka – zauważa Geringer d’Oedenberg…Oferowany przez PO fotel eurodeputowanej wymazał z pamięci Danuty Hübner wątek korzyści z bycia członkiem PZPR oraz, w czyich rządach zasiadała, wymazał także coś, co nazywa się lojalnością – oburza się Geringer d’Oedenberg.

Sama komisarz od dawna bagatelizuje swą przynależność do PZPR. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” stwierdziła, że to fikcja. Kiedyś w „Polityce” wyjaśniała, że przynależność do partii była ceną za asystenturę na uczelni.

Komentarze 3

 1. U mnie wymuszona mobilność, wręcz tułaczka, okresowe bezrobocie, ostry mobbing, szykany i okresowe negatywne oceny fabrykowane przez przynależnych itd itp były ceną za świadomą nieprzynależność do partii i do tego świata (braku)wartości (przyjmowanego także przez formalnie bezpartyjnych). To dobrze pokazuje ile kosztowało zachowanie twarzy i świata wartości w świecie bez twarzy, bez wartości. Niczego nie żałuję, ani nie zazdroszczę, chodzę z podniesioną głową, co generuje nienawiść udaczników, tych co przynależeli i teraz cierpią na amnezję i inne choroby warunkujące rozwój formalnych karier.

 2. To właśnie tak się toczyło. Przecież nic się nie stało – ktoś tylko wstąpił do jakiejś partii, ktoś coś komuś powiedział (co „oczywiście” absolutnie nikomu nie zaszkodziło) – a w ogóle było tak sympatycznie!!!
  Tylko jakimś dziwnym trafem niektóre kariery toczyły się gładko, a niektóre jak po grudzie. I jakoś tak dziwnie się składało, że najszybciej w górę szli nie zatwardziali komuniści z przekonania – ci wcale nie mieli łatwego życia (znałem jednego – niestety już nie żyje) lecz osoby, które nie afiszowały się ze swoją działalnością.
  Dziś pewnie p.Hubner stwierdzi, że „uwierzyła w nowe otwarcie Towarzysza Gierka i została przez niego oszukana” – bo to najprostsza linia obrony. Przecież ten 7 letni epizod nie ma żadnego znaczenia! Późniejsza działalność (i kariera) wszystko przekreśla!

  Bo potem oczywiście nasi „bochaterowie” (proszę nie poprawiać – ma być przez „ch”, bo tak właśnie mój Polonista określał takie osoby) szybciutko się „nawrócili” (najczęściej jak już było to bezpieczne) i załapywali się wraz z nową falą. Warto sporządzać wzorem historyków „Tablice Synchroniczne”. Dają sporo do myślenia (choć oczywiście niczego nie udowadniają). I jakoś tak się dziwnie działo, że i w „nowej rzeczywistości” szło im jak po maśle. Zapewne z „małą pomocą starych, dobrych przyjaciół”. „Pistoletów” pozbywano się bardzo szybko (słynne „cięcie po skrzydłach”) i skutecznie. Gadają tacy o jakiś „pryncypiach” i jak wszyscy ideowcy są trudno reformowalni i słabo układni.

  „Cicha woda brzegi rwie” ! To właśnie dlatego SB poszukiwała TW pośród mało wyróżniających się osób. Z indywidualnościami zawsze kłopot! A ktoś, kto budzi ogólną sympatię, nikomu nie wadzi, stara się dostosować do aktualnych warunków to wręcz ideał. Nikt nie będzie go przecież podejrzewać. Zapisze się gdzie trzeba – nawet dla „świętego spokoju”. Może nie przyniesie planów superspisku ale jak mamy takich wielu to jeden powie „A”, drugi „B”, trzeci „C”… a specjaliści poskładają to „do kupy”. I wszyscy będą przekonani, że przecież „nikomu nie szkodzili”. I to naprawdę szczerze.
  A jak się sprawa „rypnie” to przecież wielu – również szczerze, naprawdę jestem o tym przekonany powie z przekonaniem: no przecież nic się nie stało – w tej partii to on(ona) byli tylko dla picu, wielu robiło to samo!
  I właśnie o to chodziło!!!

 3. Polska wikipedia wciąż nie doczekała się chronologicznego podejścia do życiorysu Pani Danuty H. dziwnym trafem akurat członkostwo w pzpr wyrzucając na koniec listy, natomiast niniejszy wpis stał się przyczynkiem do pewnego rozwoju dyskusji (vide http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Danuta_Hübne#kolejność_w_.życiorysie). Okazało się, że blog może trafić na „czarną księgę” wikipedii jako „Portal na poziomie plotkarskim”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: