Stefan Kurowski – ekonomista, któremu hablitację kazał cofnąć Gomułka

baner-krzywdzeni7

Baza – Nauka polska

prof. dr hab.  Stefan  Kurowski

Id osoby:   18664

Dyscypliny KBN: ekonomia

Specjalności: ekonomia polityczna, geografia ekonomiczna, polityka gospodarcza, teoria ekonomii

Miejsca pracy: Aktualne: Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie; Wydział Ekonomii, Zarządzania i Finansów; Katedra Teorii Ekonomii i Polityki Gospodarczej

Nieaktualne:  Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; Wydział Nauk Społecznych; Instytut Ekonomii,  Instytut Nauk Ekonomicznych PAN  Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie; Wydział Handlu Zagranicznego i Gospodarki Światowej

Ukończone studia:1949,  ekonomia,  Uniwersytet Łódzki,

Uzyskany tytuł profesora: 1985,   nauki ekonomiczne

————–

Stefan Kurowski w Wikipedii

Stefan Kurowski (ur. 11 marca 1923 w Wilnie) – polski ekonomista, profesor KUL i Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

Uczęszczał do gimnazjum i liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, naukę przerwała wojna. W 1949 r. ukończył Wydział Prawno-Ekonomiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Po studiach pracował w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, skąd został usunięty w 1953 r. Od 1955 r. w Zakładzie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

W czasach PRLu szykanowany ze względu na poglądy polityczne (m.in. na 3 lata wstrzymano przyznaną już habilitację). Profesor zwyczajny od 1989 r.

W 1990 współautor tzw. Planu Beksiaka.

————-

Stefan Kurowski w Encyklopedii Solidarności

, ur. 11 III 1923 w Wilnie. 1945-1949 student wydziałów: Prawno-Ekonomicznego i Humanistycznego UŁ.

1949-1953 pracownik Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. 1953-1955 pracownik Centralnego Zarządu Instalacji Przemysłowych; 1955-1973 pracownik Zakładu Nauk Ekonomicznych PAN. 1956-1962 członek Klubu Krzywego Koła, od 1963 w KIK. Uczestnik Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. 1957 jeden z inicjatorów pisma „Za i Przeciw”. 1966 ponowna habilitacja (władze odebrały pierwszą w 1963). 1972-1976 ekspert ekonomiczny katolickiego koła poselskiego Znak. 1973-1993 pracownik Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN. 1976 podpisał List 101 protestujący przeciwko zmianom w Konstytucji PRL.

W latach 1980-81 doradca ekonomiczny KKP i KK „S”..

13 XII 1981 – 14 IV 1982 internowany. 1982-1998 wykładowca KUL, od 1989 profesor.

1988-1989 w KO przy Przewodniczącym „S”. 1991 członek Komitetu Doradczego Prezydenta RP, 1992 doradca premiera RP. Autor licznych prac naukowych publikowanych w kraju i w wydawnictwach emigracyjnych..

————–

Moja droga, moja walka

Nasz DziennikSobota-Niedziela, 10-11 maja 2008, Nr 109 (3126)

Będąc pracownikiem ZNE PAN, wpadłem na pomysł napisania książki o współzawodnictwie gospodarki komunistycznej i kapitalistycznej. W ten sposób powstała moja wielka rozprawa habilitacyjna „Historyczny proces wzrostu gospodarczego”, złożona w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Z przedstawionego w niej wywodu wynikało, że socjalizm nie wygra wyścigu z gospodarką kapitalistyczną.

Książka ukazała się w 1963 r., tuż przed XIII Plenum KC PZPR. Na SGPiS na jej podstawie przyznano mi jednogłośnie habilitację. Została wydana przez Państwowe Wydawnictwa Naukowe, których dyrektorem był Adam Bromberg. Z PWN rywalizowało inne wydawnictwo. Ludzie z nim związani podsunęli moją książkę Władysławowi Gomułce. Gdy ją przejrzał, wybuchła znowu kosmiczna awantura. Kazał cofnąć moją habilitację. Jednak wówczas nie było trybu cofnięcia habilitacji. Więc zmuszono mnie do tzw. reasumpcji. Zatrzymano mi na trzy lata habilitację. Po tym okresie złożyłem jeszcze raz habilitację, ale bez newralgicznego rozdziału, który był nie do zaakceptowania dla komunistów. Tym razem trzech członków komisji habilitacyjnej wstrzymało się, a na decyzję o przyznaniu stopnia docenta czekałem kilka lat.

Jedna odpowiedź

 1. Pożegnanie Profesora Stefana Kurowskiego
  http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110830&typ=my&id=my03.txt

  Dr hab. Witold Modzelewski

  Gdy milkną na zawsze wielcy naukowcy i myśliciele, wówczas ci, którzy pozostali, poszukują słów, które w tej chwili należałoby wypowiedzieć. Składam hołd śp. Profesorowi Stefanowi Kurowskiemu oraz Jego konsekwentnej postawie realizującej maksymę „Semper fidelis”. Bardzo trudno znaleźć właściwą miarę dla bogactwa Jego myśli i wiedzy. Chyba trzeba powiedzieć najprościej: miał rację w sprawach ważnych.

  Sformułowane w Jego pracach naukowych i wypowiedziach publicystycznych tezy były i są prawdziwe, a oceny – również te sprzed wielu lat – były i są trafne. A dotyczyły przecież najważniejszych problemów Polski i naszej niełatwej współczesności. To chyba jest najistotniejsze, gdy próbujemy powiedzieć coś, podsumowując myśli naukowca. Tylko tyle i aż tyle. Powinno wystarczyć. Taka jest misja nauki.
  Nie tak dawno, bo 2 lipca br., mieliśmy honor, wraz z prof. Jerzym Żyżyńskim, być gośćmi Pana prof. Stefana Kurowskiego jako przedstawiciele kapituły Medalu „Virtus est perfecta ratio” im. Ministra Skarbu Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Kapituła Medalu odznaczyła nim prof. Stefana Kurowskiego w uznaniu Jego zasług dla rozwoju myśli naukowej w służbie interesów publicznych. To jakże istotny wątek w Jego twórczości naukowej i publicystycznej. Poszukiwał prawdy. W świecie, gdzie myśl, w tym niestety również naukowa, poddaje się presji nie zawsze przyzwoitych interesów oraz często podporządkowuje się koniunkturom, a wszechobecna poprawność każe dostosowywać się do okoliczności – poszukiwanie prawdy, która jest zgodna z interesem publicznym Ojczyzny, wymaga wyróżnienia i uhonorowania.
  Pochylmy czoło przed dorobkiem Jego pracy. Oddajmy cześć Jego życiu. Pamięć pozostanie. Tak jak pozostanie sens poszukiwania prawdy, uczciwości naukowej i odwagi w obronie racji, których był wzorem – dość zresztą wyjątkowym w historii naszej polskiej myśli ekonomicznej. Tak: za odwagę trzeba płacić, zwłaszcza w świecie pseudoautorytetów i wszechobecnego kłamstwa.
  Mam nadzieję, że praca i postać prof. Stefana Kurowskiego będą obecne nie tylko w świadomości kolejnych polskich naukowców, lecz również tych wszystkich Polaków, dla których dobro publiczne i sens poszukiwania prawdy o nas samych są i pozostaną ważne.
  Odszedł od nas wielki naukowiec, mędrzec i wybitny Polak. Cześć Jemu i Jego pamięci.

  Autor jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: