Adam Łopatka – teoretyk państwa i prawa, od uciszania polskich księży

baner człowiek nauki

Adam Łopatka w Wikipedii

(ur. 10 listopada 1928 w Szlachcinie, zm. 14 czerwca 2003) – prawnik, teoretyk państwa i prawa, działacz państwowy.

Od 1968 profesor UAM w Poznaniu, od 1969 dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN. W latach 70. przewodniczący Zrzeszenia Prawników Polskich, w latach 19821987 szef Urzędu do Spraw Wyznań w rządachWojciecha Jaruzelskiego i Zbigniewa Messnera, a w latach 19871990Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. W latach 19761985 poseł na Sejm VII i VII kadencji. Członek PZPR – w latach 19651971 członek Centralnej Komisji Rewizyjnej KC PZPR, w latach19711976 zastępca członka KC PZPR, w latach 19761986 członek KC PZPR. Autor wielu prac o tematyce prawniczej. Współautor Miedzynarodowej Konwencji Praw Dziecka.

—————

O prawie i moralności, konstytucji RP, statusie Kościołów i prawach dziecka
Autor tekstu: Adam Łopatka
Rozmowa z profesorem Adamem Łopatką
Profesor dr hab. Adam Łopatka — specjalista w zakresie teorii państwa i prawa,
profesor zwyczajny w Instytucie Nauk Prawnych PAN i w Wyższej Szkole Handlu i
Prawa w Warszawie, gdzie kierujował Katedrą Teorii Państwa i Prawa, członek
Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (od 1976 r.)
oraz Międzynarodowej Akademii Prawa Porównawczego (od 1984 r.). W 1980 r.
otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Florydy w Gainesville (USA), a w
1988 r. Nagrodę Narodów Zjednoczonych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie praw
człowieka (nagroda jest przyznawana co 5 lat pięciu osobom).
Był dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych PAN (1969-1987) ministrem (1982-1987), I
prezesem Sądu Najwyższego (1987-1990), przedstawicielem Polski w Komisji Praw
Człowieka Narodów Zjednoczonych (1978-1983). Jest autorem kilku książek i ok. 400
opracowań naukowych. Był promotorem 40 doktorów w zakresie nauk prawnych oraz
nauk politycznych.
Na VIII Zjeździe Krajowym Towarzystwa Kultury Świeckiej został wybrany prezesem
Rady Krajowej.
Zmarł 14 czerwca 2003 r.
O prawie i moralności, konstytucji RP, statusie Kościołów i prawach dziecka
Autor tekstu: Adam Łopatka
Racjonalista.pl
Profesor dr hab. Adam Łopatka — specjalista w zakresie teorii państwa i prawa, profesor zwyczajny w Instytucie Nauk Prawnych PAN i w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie, gdzie kierujował Katedrą Teorii Państwa i Prawa, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (od 1976 r.) oraz Międzynarodowej Akademii Prawa Porównawczego (od 1984 r.). W 1980 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Florydy w Gainesville (USA), a w 1988 r. Nagrodę Narodów Zjednoczonych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka (nagroda jest przyznawana co 5 lat pięciu osobom).
Był dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych PAN (1969-1987) ministrem (1982-1987), I prezesem Sądu Najwyższego (1987-1990), przedstawicielem Polski w Komisji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych (1978-1983). Jest autorem kilku książek i ok. 400 opracowań naukowych. Był promotorem 40 doktorów w zakresie nauk prawnych oraz nauk politycznych.
Na VIII Zjeździe Krajowym Towarzystwa Kultury Świeckiej został wybrany prezesem Rady Krajowej. Zmarł 14 czerwca 2003 r.
————-
  

Rz, 16.06.2003,

Prof. Adam Łopatka, prawnik o międzynarodowej renomie, współtwórca konwencji praw dziecka, zmarł w sobotę w wieku 75 lat. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam uzyskał wszystkie tytuły naukowe. Specjalizował się w teorii państwa i prawa oraz prawach człowieka. Był autorem publikacji w tych dziedzinach.

W 1969 r. objął funkcję dyrektora Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Nadał tej placówce olbrzymią rangę. W poznańskim oddziale Instytutu utworzył Centrum Praw Człowieka. W 1986 r. objął funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, którą sprawował do początku lat 90.

Jako przedstawiciel Polski brał udział w pracach nad konwencją praw dziecka. Był członkiem Komitetu Praw Człowieka ONZ.

W ostatnich latach kierował Katedrą Teorii Państwa i Prawa w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie. (PAP)

————

Serwis IPN – Przegląd mediów, 22 październik 2004 r.

„Fakty” RMF FM 22.20.2004 r. „To się w głowie nie mieści” – tak niektórzy gdańscy radni zareagowali na pomysł uczczenia pamięci Adama Łopatki. Honory byłemu szefowi komunistycznego Urzędu ds. Wyznań chce oddać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To właśnie prof. Adam Łopatka wraz generałami SB, Ciastoniem i Płatkiem, na początku lat 80. zastanawiali się, jak uciszyć polskich księży. Ciastoń i Płatek oskarżeni zostali o podżeganie do zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W 1984 roku Urzędem ds. Wyznań kierował profesor Adam Łopatka. W tym samym roku zamordowano duszpasterza „Solidarności”. Skąd więc ten osobliwy pomysłω Profesor Adam Łopatka był jednym ze współtwórców Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka, a w tym roku przypada okrągła rocznica tego dokumentu – tłumaczą urzędnicy gdańskiego MOPS-u. Adam Łopatka w 1990 roku był pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego, jest doskonale znany w lubelskim IPN. 

 

———–

Biuletyn IPN , 2003/1

O METODACH WALKI Z KOŚCIOŁEM PROWADZONEJ PRZEZ PEERELOWSKIE SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA

Z ANTONIM DUDKIEM, JANEM ŻARYNEM I PROK. ANDRZEJEM WITKOWSKIM ROZMAWIA BARBARA POLAK.

Przedmiotem badań w postępowaniu karnym w śledztwie prowadzonym przez IPN jest funkcjonowanie w okresie od 28 grudnia 1956 r. do 31 grudnia 1989 r. związku przestępczego w resorcie spraw wewnętrznych. Prowadząc to postępowanie w latach dziewięćdziesiątych, zetknąłem się z dokumentami dotyczącymi funkcjonowania Urzędu do spraw Wyznań w 1984 r., którym kierował prof. Adam Łopatka. Stwierdziłem bardzo ścisłe kontakty urzędu z generałami Władysławem Ciastoniem i Zenonem Płatkiem. Między innymi znalazłem dokument – tak zwane pro memoria – opracowany przez Urząd do spraw Wyznań. Widniał tam zapis: „prof. Adam Łopatka, proszę wzmóc działania wobec ks. Popiełuszki”.

Autorem tej adnotacji był gen. Wojciech Jaruzelski. Wydawałoby się, że to nie było polecenie czy dyrektywa, ale zwyczajna notka. Później przesłuchiwany przeze mnie w charakterze świadka gen. Wojciech Jaruzelski, po okazaniu mu tego kawałka papieru, powiedział: „no tak, ale tutaj nie ma daty”. On to napisał, ale bez daty. To było przypięte do pro memoria z sierpnia 1984 r. Na podstawie dokumentów Urzędu do spraw Wyznań można się upewnić co do istnienia zażyłych codziennych, roboczych kontaktów kierownictwa tego urzędu z kierownictwem Służby Bezpieczeństwa, które odbywały się pod kloszem najwyższego kierownictwa partii.

 

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: