CZESI OBEJRZĄ SWOJE AKTA

baner

CZESI OBEJRZĄ SWOJE AKTA

Grzegorz Wierzchołowski, Niezalezna.pl,13-07-2009

Od dwóch dni chętni do zaznajomienia się z dokumentami czechosłowackiej SB mogą przeglądać zawartość archiwów drogą elektroniczną – poinformowała agencja CTK. Już w przyszłym roku Czesi będą mogli zapoznać się przez internet z 4 milionami zeskanowanych stron!

Według słów Pavla Zacka, dyrektora czeskiego odpowiednika IPN, to testowa faza cyfryzacji archiwum czechosłowackiej SB. Już niedługo badacze będą mogli przeglądać zarówno dokumenty związane z działalnością komunistycznego reżimu, jak i akta SS oraz Gestapo z II wojny światowej.

Projekt zostanie ukończony w następnym roku. Użytkownicy – po uzyskaniu własnego hasła dostępowego – poprzez internet będą mieli wgląd do ponad 4 milionów elektronicznych zapisów (na razie w formie cyfrowej dostępnych jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy „rekordów”). 

Początkowo plany czeskiego instytutu były jeszcze ambitniejsze. Naukowcy z Pragi chcieli zdigitalizować zawartość 280 milionów stron archiwalnych dokumentów z lat 1939-1989, lecz zadanie to okazało się niewykonalne. „Przy naszych środkach i personelu zajęłoby nam to dekady” – przyznał Zacek. Badacz zapowiedział jednak, że czeskie władze będą próbowały na ten cel pozyskać środki z funduszy europejskich.

Cyfrowe archiwum to pierwszy taki projekt w Europie Środkowej. Już za kilkanaście miesięcy Czesi będą mogli oglądać przez internet miliony zeskanowanych stron, łącznie z aktami personalnymi i operacyjnymi komunistycznej bezpieki.

Grzegorz Wierzchołowski

(na podstawie serwisu „Axis Globe”)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: