Czeska lista Wildsteina

baner

Czeska lista Wildsteina

Rz

Były czeski dysydent ujawnił w Internecie 100 tysięcy nazwisk z rejestrów bezpieki StB. Po pierwszej godzinie funkcjonowania padł serwer.

Penc znalazł się w ogniu krytyki. – To, co zrobił, nie jest w porządku pod względem prawnym. Sprawę badają nasi prawnicy

– mówi „Rz” Jirzi Reichl, rzecznik USTR. – Poza tym jego strona może wprowadzać w błąd. Nie jest to żadna lista agentów. Są tam osoby, którymi z jakichś powodów StB się interesowała, a więc zarówno współpracownicy, jak i inwigilowani – zaznacza.

Penc krytykował wcześniej instytut, zarzucając jego szefostwu, że monopolizuje informacje na temat przeszłości. USTR, utworzony w lutym 2008 roku, zebrał setki tysięcy dokumentów StB z całego kraju w jednym Archiwum Służb Bezpieczeństwa. Miał udostępniać zgromadzone informacje opinii publicznej.

W marcu Penc wezwał kierownictwo archiwum do publikacji indeksu teczek. Otrzymał negatywną odpowiedź. Rejestry StB znajdowały się już wtedy w jego posiadaniu. Otrzymał je w formie elektronicznej od Jana Langoša, pierwszego szefa Słowackiego Instytutu Pamięci Narodowej. Langoš (obecnie już nieżyjący) był również niezadowolony z prac USTR.

Według Penca instytutowi będzie teraz znacznie trudniej cokolwiek ukryć. Na stronie http://www.svazky.cz każdy może wpisać w okienko personalia interesującej go osoby i po jednym kliknięciu zobaczyć numery wszystkich teczek, w których ta osoba jest wzmiankowana (jeśli jest).

W tym tygodniu USTR otworzył z wielką pompą komputerowe archiwum, z którego chętni mogą korzystać w jego bibliotece po otrzymaniu hasła. Do wglądu jest 4,3 mln dokumentów StB przetworzonych na formę elektroniczną. Krąży opinia, że USTR zdecydował się na ich udostępnienie wskutek akcji Penca. Szef USTR Pavel Žáček stanowczo jednak temu zaprzecza. – Nie reagowalibyśmy konferencją prasową na jego amatorskie wysiłki – podkreślił.

Strona zawierająca listę Penca www.svazky.cz

Rzeczpospolita

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: