Krzysztof Skubiszewski – autorytet prawa, b. minister, TW „Kosk”, działaczy emigracyjnych nazywał łotrami

baner człowiek nauki

Krzysztof Skubiszewski w Wikipedii

Skubiszewski Krzysztof w Encyklopedii Wiem

W(ur. 1926), polski polityk, brat P. Skubiszewskiego, profesor prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Poznaniu i w Instytucie Państwa i Prawa PAN. Odbył studia uzupełniające w Europejskim Centrum Uniwersytetu w Nancy i Harvard University w Cambridge (Stany Zjednoczone). 1981-1984 członek Prymasowskiej Rady Społecznej. 1986 wszedł w skład Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. Od 1989 członek PAN, od 1994 – PAU. 1989-1993 minister spraw zagranicznych, współtwórca reorientacjipolskiej polityki zagranicznej. Sędzia Międzynarodowego Trybunału w Hadze.

——————–

Krzysztof Skubiszewski

w Stosunki Międzynarodowe

Kluczowym przy ocenie postaci Krzysztofa Skubiszewskiego jest uświadomienie sobie w jakim okresie przyszło mu sprawować urząd ministra spraw zagranicznych. Gdy objął swoją funkcję Niemcy podzielone były jeszcze na dwie części NRD i RFN, a wizja ich zjednoczenia budziła obawy wśród Polaków. Doświadczenie dwóch wojen światowych budziły niepokój przed odradzającą się potęgą sąsiada z Zachodu, a niepokoje społeczne nie sprzyjały próbom budowania dialogu i porozumienia. Szybkie uregulowanie stosunków z Niemcami, a także pełne pojednanie między oboma krajami leżało w interesie sąsadów i nie powinno się odwlekać tych kwestii.

—————

KRZYSZTOF SKUBISZEWSKI (TW „Kosk”).

Konfidenci – Dodatek nadzwyczajny do dziennika GŁOS 14 II – 16 II 1997 Nr 3

Jego teczki pracy włączone do teczki personalnej przewija się w sprawie prof. Brzezińskiego jako osoba przygotowana przez Dpt.1 (wywiad) do dezinformacji Brzezińskiego podczas jego pobytu w PRL w 1966r. Nota bene wśród 5 osób zabezpieczających przyjazd Brzezińskiego (byli to Skubiszewski, Ryszard Frąckiewicz, Jan Szreniawski, Hieronim Kubiak i Karol Małcużyński) było trzech tajnych współpracowników. Do współpracy z wywiadem skusiły go paszport i możliwość kariery dyplomatycznej w ONZ. Starania Skubiszewskiego o stałą pracę w ONZ zakończyły się fiaskiem – jego kandydatura została odrzucona przez Zachód. Po powrocie do kraju sporządzał charakterystyki osób, członków własnej rodziny za granicą, pod kątem możliwości ich pozyskania przez SB. Po kilku latach wyeliminowany z „sieci”, pozostawiony na kontakcie SB w Poznaniu.

————

skanuj0002


 

Komentarzy 7

 1. SKUBISZEWSKI I ŁOTRY Z EMIGRACJI
  Maciej Marosz, „Gazeta Polska”, 17-11-2009

  http://niezalezna.pl/article/show/id/27533

  Krzysztof Skubiszewski był zarejestrowany przez SB jako kontakt służbowo-informacyjny „K”. Później pojawia się w jej dokumentach jako TW „Kosk”. Jak czytamy, bezpieka utrzymywała z nim kontakt operacyjny w latach 1961–1969. Według akt IPN, był cennym źródłem informacji.
  Minister Spraw Zagranicznych w trzech pierwszych rządach nowej Polski, od 1994 r. członek Trybunału Europejskiego w Hadze, doktor honoris causa kilku uniwersytetów, kawaler Krzyża Zasługi Republiki Federalnej Niemiec – to niektóre z zaszczytnych stanowisk i tytułów Skubiszewskiego. Gdy w 1992 r. były minister spraw zagranicznych w rządzie Mazowieckiego trafił na listę Macierewicza, podniosła się niebywała wrzawa.

  W mediach zwolenników lustracji nazywano wówczas oszołomami. Oceny te formułowali najczęściej ci, którzy nie mieli pojęcia, co zawierają akta MSW. Dziś były minister urzęduje w Hadze, pracując w Trybunale Rozjemczym Iran–USA.

  Sekretariat odmówił skontaktowania nas ze Skubiszewskim, a w warszawskim mieszkaniu poinformował on nas przez domofon, że nie udziela żadnych wywiadów.

  Politycznie nie budzi zastrzeżeń

  Od roku 1961 docent Krzysztof Skubiszewski pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miał już wyrobioną pozycję w środowisku, podobnie jak jego ojciec – profesor wszechnauk lekarskich – czy brat Piotr – adiunkt Wydziału Filozoficzno-Historycznego UAM. Właśnie wtedy dochodzi do jego pierwszych kontaktów z SB. Status Skubiszewskiego i częste wyjazdy za granicę stały się powodem zainteresowania tajnych służb.

  Początkowo kontakt ze Skubiszewskim utrzymywali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa KW MO w Poznaniu. „Pod względem politycznym osoba doc. Skubiszewskiego K. nie budzi żadnych zastrzeżeń. W ostatnim okresie wymieniony ubiega się o przyjęcie do Partii” – zapisał por. Górny z Wydziału III SB w Poznaniu.

  Dotychczasowa współpraca prodziekana z Oddziałową Organizacją Partyjną PZPR oceniana była pozytywnie. Przed wyjazdami zagranicznymi „K” uzyskiwał również poparcie sekretarza KW PZPR w Poznaniu, którym był wówczas Stefan Olszowski – późniejszy minister spraw zagranicznych PRL.

  W sierpniu 1963 r. Skubiszewskiego przejął wywiad PRL – wynika z mikrofilmu o sygnaturze 9669/I. Kapitan SB Zenon Drynda, po rozpatrzeniu materiałów zebranych przez bezpiekę na temat Krzysztofa Skubiszewskiego, syna Ludwika i Ireny (de domo) Leitgeber, wniósł o założenie teczki kontaktu społeczno-informacyjnego (k.s.i.) o pseudonimie „K”.
  ………………

 2. […] Prof. dr Krzysztof Skubiszewski – profesor prawa międzynarodowego , polityk, identyfikowany jako TW „Kosk” -http://niezalezna.pl/article/show/id/27533 https://lustronauki.wordpress.com/2009/08/20/krzysztof-skubiszewski/   […]

 3. ODSZEDŁ PIERWSZY SZEF MSZ III RP
  Zmarł Krzysztof Skubiszewski
  poniedziałek 8 lutego 2010

  http://www.dziennik.pl/polityka/article544570/Zmarl_Krzysztof_Skubiszewski.html

  W wieku 83 lat zmarł w Warszawie profesor Krzysztof Skubiszewski, minister spraw zagranicznych w latach 1989-1993. Był specjalistą od prawa międzynarodowego, doktorem honoris causa kilku uniwersytetów, kawalerem wielu odznaczeń polskich i zagranicznych, w tym Orderu Orła Białego

 4. a co z tym donosem b. ministrów SZ na Polskę?

 5. Bilans nie całkiem pozytywny
  http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100213&typ=my&id=my51.txt

  Sobota-Niedziela, 13-14 lutego 2010, Nr 37 (3663)

  ………….TW „Kosk”
  Niestety, cieniem na ocenie działalności publicznej ministra Krzysztofa Skubiszewskiego kładzie się sprawa jego domniemanej współpracy z SB. Z zachowanych akt wynika, że Krzysztof Skubiszewski był zarejestrowany przez komunistytczną SB jako kontakt służbowo-informacyjny „K”, a potem jako tajny współpracownik o pseudonimie „Kosk”. Współpraca ta odbywała się w latach 1961-1969, a według akt znajdujących się w IPN był on „cennym źródłem informacji”. Nazwisko Skubiszewskiego pojawiło się na liście Macierewicza, co oczywiście wywołało w „salonie” ogromną wrzawę i protesty. Jak tłumaczą historycy, kontakt społeczno-informacyjny był także świadomą formą współpracy. Antoni Dudek, doradca prezesa IPN, wyjaśniał, że jako tego rodzaju kontakt rejestrwano „osoby zajmujące wysokie stanowiska”, a trzeba przypomnieć, że w 1961 roku Krzysztof Skubiszewski był już prodziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Według oceny funkcjonariuszy prowadzących Skubiszewskiego, udzielał on SB informacji „chętnie i były one wyczerpujące”. Raporty dotyczyły m.in. poznańskich naukowców i krewnego Skubiszewskiego, wówczas dziennikarza polskiej sekcji Radia BBC, oraz polskiej emigracji w Anglii. Był też cennym źródłem informacji dla komunistycznego wywiadu podczas pobytu naukowego w USA. Skubiszewski nigdy się do tych zarzutów nie odniósł, nie chciał odpowiedzieć na nie dziennikarzom, nigdy też na jego wniosek nie wszczęto choćby procesu lustracyjnego, który ewentualnie by go oczyścił. Można domniemywać, że były minister wiedział, co może znajdować się w jego aktach.
  Krzysztof Losz

 6. Krzysztof Skubiszewski
  http://en.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Skubiszewski

  ^ Lustro Nauki – Polish press articles about Krzysztof Skubiszewski

 7. […] Krzysztof Skubiszewski – autorytet prawa, b. minister, TW „Kosk”, działaczy emigr… August 20096 comments 5 […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: