Marian Konieczny – b. rektor ASP w Krakowie, w PRL rzeżbił pomnik Lenina

baner człowiek nauki

Marian Konieczny w Wikipedii

(ur. 13 stycznia 1930Jasionowie) – polski rzeźbiarz, poseł na Sejm PRLVIIIIX kadencji z ramienia PZPR.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z 1954, oraz Instytutu im. Repina w Petersburgu gdzie studiował w latach 1954-1958. Uczeń Xawerego Dunikowskiegoprofesor krakowskiej ASP i jej rektor w latach 1972-1981.

W latach 1980-1989 poseł na Sejm PRL.

Autor wielu pomników m.in.: Bohaterów Warszawy („Nike Warszawska”) z 1964, LeninaNowej Hucie z 1973 (zdemontowany), Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie z 1974, Skłodowskiej-CurieLublinieKościuszki w Filladelfii (USA) z 1979, Chwały i Męczeństwa w Algierze,Wincentego Witosa oraz Jana Matejki w Warszawie z 1993, Bartosza Głowackiego podRacławicamiStanisława Wyspiańskiego w Krakowie z 1982, pomników papieża Jana Pawła II w Licheniu zrealizowanego w 1999 i Leżajsku oraz Jana Zamoyskiego w Zamościu z 2006….

———————–

Trudne obalanie pomników PRL

Rzeczpospolita

W miastach jest jeszcze ponad dwa tysiące symboli komunistycznych. Do ich usunięcia potrzeba ustawy.

Rzeszów

– pomnik Czynu Rewolucyjnego oraz pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Pomysłodawcą pierwszego był towarzysz Władysław Kruczek, a dzieło zrealizował krakowski artysta Marian Konieczny. Od lat szpeci i blokuje jakiekolwiek rozwiązania komunikacyjne w centrum miasta. Ze względu na kształt przez mieszkańców nazywany „ośle uszy PRL”. Kilka lat temu monument przeszedł na własność parafii ojców bernardynówKęsowo (woj. kujawsko-pomorskie)

—————

Nasza historia 2 września 1978

Gazeta Wyborcza

25 lat temu na placu Matejki przed pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się promocja absolwentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Chemicznych im. Stanisława Ziai. Uroczystość odbyła się w 30. rocznicę założenia szkoły. Przysięgę zaszczycili swoją obecnością m.in. I sekretarz KK PZPR Kazimierz Barcikowski, przewodniczący KK FJN prof. Marian Konieczny i szef wojsk chemicznych MON gen. bryg. Czesław Krzyszkowski.

——————

Polskie pomniki nie przyjęły do wiadomości zmiany ustroju

Wprost, 2006,44

Dla wielu twórców nie jest istotne, czy rzeźbią Lenina, czy Jana Pawła II. Jednym z takich artystów jest Konieczny. Niektóre z jego pomników zdemontowano po 1989 r. Taki los spotkał częstochowskiego „Wanię” czy Aleksandra Zawadzkiego z Dąbrowy Górniczej. Pomnik Lenina w Nowej Hucie próbowano zniszczyć już pod koniec lat 70., podkładając bombę. Cudem ocalały wódz bolszewików stoi obecnie w parku niedaleko Sztokholmu. Szwedzki kolekcjoner kupił go w cenie złomu. „Wania”, któremu azylu udzieliły gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych, podczas demontażu został uszkodzony.

————

Ordery Kwaśniewskiego

Z kolei 7 kwietnia 2000 r. Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: rzeźbiarz Marian Konieczny (niegdyś członek egzekutywy Komitetu Krakowskiego PZPR)

————

POMNIK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Inicjatorem budowy pomnika poświęconego Stanisławowi Wyspiańskiemu był Krakowski Komitet Frontu Jedności Narodu, którego przewodniczącym był znany rzeźbiarz Marian Konieczny. W grudniu 1977 roku rozpisano konkurs na projekt pomnika, zaś powołany 31-osobowy Komitet Budowy Pomnika, w drodze głosowania, zdecydował o jego lokalizacji na placu Szczepańskim. Wśród propozycji innej lokalizacji pomnika wskazywano bulwary wiślane w okolicy Skałki, Błonia, plac przed Muzeum Narodowym…

Żadnego projektu nie wybrano jednak do realizacji, bowiem – jak wyjaśnił dziennikarzom decyzję jury sam przewodniczący: „dzieło godne Wyspiańskiego powinno być jeszcze doskonalsze„(1).

W 1979 roku ogłoszony kolejny, tym razem zamknięty, konkurs na pomnik. Zaproszono do udziału tylko sześciu artystów, czterech uprzednio nagrodzonych i dwóch spośród wyróżnionych, w tym Mariana Koniecznego. Ponownie zwyciężył projekt Jana Kucza, uzyskując aż 6 na 9 możliwych głosów. Nowe jury, bowiem, pod przewodnictwem rzeźbiarza z Wrocławia – Jerzego Boronia, liczyło 9 osób. Projekt Mariana Koniecznego otrzymuje tylko 1 głos. Jednak – zgodnie z decyzją Komitetu Budowy Pomnika z dnia 7 września 1979 roku, podjęto w drodze jawnego głosowania – do realizacji skierowano projekt Mariana Koniecznego. Zmieniono także miejsce lokalizacji pomnika, wznosząc go ostatecznie przed Gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: