prof. dr hab. Henryk Bednarski
Dyscypliny KBN:socjologia
Specjalności:socjologia wsi, socjologia wychowania
Miejsca pracy:Aktualne: Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu
Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach; Wydział Pedagogiczny; Zakład Podstaw Edukacji
Nieaktualne: Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego; Wydział Nauczycielski; Katedra Pedagogiki i Psychologii
Pełnione funkcje:Aktualne:
Dziekan Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu; Wydział Pedagogiczny
Nieaktualne: Kierownik Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego; Wydział Nauczycielski; Katedra Pedagogiki i Psychologii
Rektor Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach
———–
(ur. 22 czerwca 1934) – socjolog, polityk, działacz komunistyczny.
Należał do PZPR. W latach 1980–1983 był I sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy. Następnie – do 1987 – był sekretarzem KC PZPR. Od 23 października 1987 do 19 września 1988 był ministrem edukacji narodowej w rządzie Zbigniewa Messnera.
W 1984 został profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.
W latach 1987-1991 był Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej– ostatnim.
———-
Ciemne interesy dziekana UW
Gazeta Polska – ONET, 26.07.2006, Piotr Nisztor
Ze ścian ministerstwa Giertych usunął także wizerunek innego znajomego Szymańskiego – aktywnego działacza PZPR prof. Henryka Bednarskiego, który resortem oświaty kierował w 1987 r. W tym samym czasie był również przewodniczącym Komisji Ideologicznej KC PZPR. Wcześniej pełnił funkcję m.in. I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy i sekretarza KC PZPR. W 2004 r. wydano księgę pamiątkową na jego 70. urodziny. W rozdziale „Telegramy i gratulacje dla Jubilata” możemy znaleźć ciepłe słowa, które do Bednarskiego kierują m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Józef Oleksy, Krystyna Łybacka, Marek Siwiec i Wojciech Jaruzelski. „Zapamiętałem szczególnie jego postawę, poczucie odpowiedzialności w dramatycznie trudnym 1981 r. W późniejszej działalności potwierdzał cechy polityka-humanisty, w tym wysoką osobistą kulturę, skromność, gruntowną wiedzę, zwłaszcza w zakresie szeroko rozumianej pedagogiki. Jestem rad, że wykorzystuje owocnie te umiejętności, doświadczenia i przymioty, jako Rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach” – napisał Jaruzelski.
Dotarliśmy także do pisma Szymańskiego z 1 maja 2004 r., adresowanego właśnie do prof. Bednarskiego. „Korzystając z okazji chciałbym przede wszystkim z całego serca pogratulować Panu – w dzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – dokonań w Rykach. Udała się Panu rzecz prawie niemożliwa, a mianowicie wyciągnięcie WSUPiZ z głębokiej zapaści w jakiej znalazła się” – pisał Szymański. „Pańska rezygnacja ze stanowiska Rektora oznaczałaby koniec tej uczelni” – kończył dziekan wydziału pedagogicznego UW.
————-
Serwis uczelni
W roku akademickim 2006/2007 społeczność Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach obchodziła 10 lat działalności.
To właśnie 10 lat temu dzięki staraniom i determinacji grupy profesorów z Warszawy oraz lokalnych działaczy samorządowych z Ryk i okolic, powołano w tym mieście wyższą uczelnię. Działająca w Rykach Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania z siedzibą w Rykach…
Trwające od maja obchody zakończyły się posiedzeniem Senatu w dniu 13 listopada 2007 r. Wręczono na nim kolejnej grupie osób zasłużonych w 10-letnim rozwoju Uczelni, specjalne podziekowania podpisane przez Rektora a także pamiątkowe statuetki przyznane przez powołaną specjalnie na okres obchodów „Kapitułę 10-lecia WSUPiZ”, której przewodniczył wieloletni były Rektor a obecnie Rektor Senior, prof.zw. dr hab. Henryk Bednarski.
———-
Wyższa szkoła robienia interesów
Tygodnik Przegląd,51/2001
Zbudujemy Cambridge w Rykach stwierdził w 1995 r. prof. dr hab. Jan Bogusz, pracownik Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, i razem z prof. Danutą Piekut-Brodzką oraz swoim doktorantem, Stanisławem Szałajką, mieszkańcem i radnym Ryk, rozpoczęli propagowanie idei rozwijania regionalnych szkół wyższych……
Kiedy uczestnikom transakcji zaczął przyglądać się prokurator, zarząd spółki powołał nowego rektora. Tegoroczny rok akademicki inaugurował jako rektor prof. Henryk Bednarski. To nie jest przypadkowy wybór. W latach 1982-87 prof. Bednarski był sekretarzem w KC PZPR, a od 1987 do 1989 r. ministrem edukacji narodowej. Teraz po zmianie rządu twierdzi mój rozmówca, pracownik uczelni, który chce pozostać anonimowy Szymański, Łaszczyk i Szlosek sądzą, że uda im się załatwić dla Ryk przedłużenie licencji na kolejne lata.
————-
Tygodnik Powiśla, 2004
Przed dotychczas szarymi eminencjami WSUPiZ, roztaczały się wspaniałe perspektywy. Zdawało się, że już nikt nie będzie im bruździć. Powołali nowego rektora. Kandydat był przedni. Profesor Henryk Bednarski w latach 80 – tych był sekretarzem KC PZPR, a od 1987 do 1989 r. ministrem edukacji narodowej. „Czerwony” fragment życiorysu prof. Bednarskiego nikomu nie przeszkadzał, choć przypomnijmy był to podstawowy argument, którym posłużyli się przeciwnicy rektora Bogusza, po raz pierwszy pozbawiając go pracy w ryckiej uczelni.
————-
Bydgoski Marzec 1981
Kalendarium wydarzeń 1981
Autor kalendarium: Jan Rulewski
29 marca
O godzinie 10.00 w Warszawie rozpoczęło się IX Plenum KC PZPR, które omawiało m.in. wypadki bydgoskie. Z jednostronną, tendencyjną oceną tych wydarzeń wystąpił I Sekretarz KW PZPR w Bydgoszczy – Henryk Bednarski.
Filed under: Ośrodek bydgoski, Poczet PZPR, PPR, Poczet TPPR | Tagged: Henryk Bednarski, minister, PZPR, rektor, socjolog, TPPR |
Skomentuj