TW „Marcin” kontra Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie

baner

Przeciw Bogu i człowiekowi – bezpieka i TW „Marcin” kontra Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie

http://www.debata.nazwa.pl/images/stories/archiwum/Debata%2024.pdf

DEBATA Numer 9 (24) 2009 –   Piotr Kardela

(fragmenty, warto przeczytać całość)

TW „Marcin” według Spychały

Wśród dokumentów, związanych z agenturalną aktywnością TW „Marcina”, zachowały się m.in. jego charakterystyki sporządzane przez oficerów operacyjnych olsztyńskiej SB. Jedną z nich, 5 marca 1975 r. opracował porucznik Marian Spychała. Funkcjonariusz ten – jak napisał Paweł P. Warot – „odpowiedzialny był za kreślenie i realizację działań bezpieki wobec środowiska naukowego Olsztyna”. Spychała uczestnicząc w rozpracowywaniu środowiska WSN i WSR w Olsztynie, często wskazywał na potrzebę aktywnego rozpracowywania Olsztyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego32.

Tajny współpracownik »Marcin« – pisał Spychała – pozyskany został do współpracy 15 stycznia 1973 r. przez por. Grażynę Lubojemską na zasadzie dobrowolności. Celem pozyskania było zapewnienie osobowego źródła informacji na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Nauczycielskiej /obecnie WSP/ w Olsztynie. (…) Po zwolnieniu się z pracy w naszych organów przez tow.[arzyszkę] Lubojemską, TW »Marcin« 25.01.1974 roku przejęty został na kontakt przez tow. [Zygmunta] Szymańskiego, który z kolei z uwagi na odejście do szkoły oficerskiej, »Marcina« przekazał mnie na kontakt. (…) Po ostatnim podjęciu TW na kontakt w dniu 19 grudnia 1974 r. i po uprzednim zorientowaniu się w możliwościach TW (uczestniczy w organizowanych imprezach przez ODA), skierowano go do rozpoznania ośrodka duszpasterstwa akademickiego pod kątem personalnego ustalania jego aktywu i merytorycznej działalności”33. W związku z powyższym, Spychała określił dalsze kierunki pracy operacyjnej z TW, a było to: dalsze szkolenie w zakresie realizowania powierzonych zadań i zasad współpracy z SB, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zasad konspiracji, rozpoznanie działalności ODA i – jak zapisał esbek – „ustalania personalnego aktywu tego ośrodka ze szczególnym zwróceniem uwagi na WSP w Olsztynie”34…….

W celu weryfikacji informacji zapisanych w dokumentach byłej Służby Bezpieczeństwa na temat Andrzeja Marcinkiewicza i umożliwienia przedstawienia mu wyjaśnień w tej sprawie, 31 sierpnia br. niżej podpisany, w towarzystwie Pawła P. Warota, udał się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i rozmawiał z jej dyrektorem. Andrzej Marcinkiewicz został poinformowany, że w związku z przygotowywaniem przez IPN Encyklopedii „Solidarności”, opracowywane było w delegaturze IPN w Olsztynie m.in. hasło tematyczne: ODA, gdzie przy okazji analizy akt natrafiono na akta agenturalne TW Marcina”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: